fbpx
dolegliwości zdrowe ciało

12 oznak niedoczynności tarczycy

Tarczyca to gruczoł w kształcie motyla, który znajduje się pod szyją. Hormony tarczycy odgrywają istotną rolę w regulacji metabolizmu i zużycia energii oraz wpływają na prawie wszystkie narządy organizmu.

Niedoczynność tarczycy ma miejsce, gdy tarczyca wytwarza zbyt mało hormonów. Niski poziom hormonów tarczycy może powodować szeroki zakres oznak i objawów, od zmian w funkcjonowaniu psychicznym po problemy z trawieniem. We wczesnych stadiach osoba może nie zauważyć żadnych objawów. Jednak bez leczenia dolegliwość ta może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak bezpłodność i choroby serca. Sprawdź jakie są charakterystyczne oznaki niedoczynności tarczycy.



1. Zmęczenie

Zmęczenie jest jednym z najczęstszych objawów niedoczynności tarczycy.

Wiele osób cierpiących na tę chorobę zgłasza uczucie wyczerpania, które nie pozwala im normalnie funkcjonować w ciągu dnia.

Zmęczenie pojawia się niezależnie ilości snu na dobę. Leczenie niedoczynności tarczycy zwykle poprawia poziom energii i funkcjonowanie osób cierpiących na niedoczynność tarczycy.

2. Przyrost masy ciała

Hormony tarczycy w pewnej mierze odpowiadają za utrzymanie prawidłowej masy ciała. Kontrolują przyjmowanie pożywienia oraz metabolizm tłuszczu i cukru. Osoby z niskim poziomem hormonów tarczycy mogą odczuwać przyrost masy ciała i wzrost wskaźnika masy ciała (BMI).

Nawet łagodne przypadki niedoczynności tarczycy mogą zwiększać ryzyko przyrostu masy ciała i otyłości. Osoby z tą chorobą często zgłaszają obrzęk twarzy, a także nadwagę wokół brzucha lub innych obszarów ciała.

3. Ból mięśni i stawów

Niedoczynność tarczycy może wpływać na mięśnie i stawy na wiele sposobów, powodując:

  • bóle
  • trud
  • sztywność
  • obrzęk stawów
  • czułość
  • słabość

Istniej również związek między zaburzeniami tarczycy a reumatoidalnym zapaleniem stawów, które jest chorobą autoimmunologiczną, powodującą bolesny obrzęk wyściółki stawów. Skuteczne leczenie obu schorzeń pomoże wyeliminować przykre objawy takie jak ból i sztywność stawów.



4. Zmiany nastroju i problemy z pamięcią

Osoby z nieleczoną niedoczynnością tarczycy często doświadczają:

  • niepokoju,
  • depresji,
  • apatii lub ogólnego uczucia obojętności,
  • upośledzenia funkcji pamięci,
  • problemów z koncentracją,
  • obniżenia nastroju,
  • wolniejszego myślenia.

Te objawy mogą wystąpić, ponieważ mózg potrzebuje hormonów tarczycy do prawidłowego funkcjonowania. Niski poziom hormonów tarczycy może powodować zmiany w strukturze i funkcjonowaniu mózgu. Takie zmiany w mózgu mogą się odwrócić, gdy chory rozpocznie leczenie.

5. Poczucie zimna

Niedoczynność tarczycy może spowolnić metabolizm, co może prowadzić do spadku podstawowej temperatury ciała. W związku z tym niektóre osoby z niskim poziomem hormonów tarczycy mogą odczuwać zimno przez cały czas lub mieć niską tolerancję na zimno.

Uczucie chłodu może się utrzymywać nawet w ciepłym pomieszczeniu lub w miesiącach letnich. Osoby z niedoczynnością tarczycy często zgłaszają zimne dłonie lub stopy, chociaż mogą czuć, że całe ich ciało jest zimne.

Objawy te nie dotyczą jednak wyłącznie niedoczynności tarczycy. Problemy z krążeniem lub anemia mogą również powodować uczucie chłodu.

6. Zaparcia

Trawienie to kolejna funkcja organizmu, która może spowolnić z powodu niedoczynności tarczycy.

Choroba ta może powodować problemy z ruchem przez jelita i aktywność w żołądku, jelicie cienkim i okrężnicy. Te zmiany trawienne powodują u niektórych osób zaparcia.



7. Wysoki poziom cholesterolu

Hormony tarczycy odgrywają istotną rolę w usuwaniu nadmiaru cholesterolu z organizmu poprzez wątrobę. Niski poziom hormonów oznacza, że ​​wątroba ma trudności z pełnieniem tej funkcji i może wzrosnąć poziom cholesterolu we krwi.

Według badań, nawet 13 procent osób z wysokim poziomem cholesterolu ma również niedoczynność tarczycy. W rezultacie wielu ekspertów zaleca, aby lekarze rutynowo badali osoby z wysokim poziomem cholesterolu pod kątem niedoczynności tarczycy.

Leczenie problemów z tarczycą może pomóc obniżyć poziom cholesterolu, nawet u osób, które nie przyjmują leków obniżających poziom cholesterolu.

8. Wolne tętno

Osoby z niedoczynnością tarczycy mogą również mieć wolniejsze tętno lub bradykardię. Niski poziom hormonów tarczycy może wpływać na serce również w inny sposób. Efekty te mogą obejmować:

  • zmiany ciśnienia krwi,
  • wahania rytmu serca,
  • mniej elastyczne tętnice.

Bradykardia może powodować osłabienie, zawroty głowy i problemy z oddychaniem. Bez leczenia ta choroba serca może powodować poważne komplikacje, takie jak wysokie lub niskie ciśnienie krwi lub niewydolność serca .

9. Wypadanie włosów

Nieleczone zaburzenia hormonalne, w tym problemy z tarczycą, mogą przyczyniać się do wypadania włosów. Dzieje się tak, ponieważ hormony tarczycy są niezbędne dla wzrostu i zdrowia mieszków włosowych.

Osoby z problemami z tarczycą są również bardziej podatne na rozwój łysienia, które jest stanem autoimmunologicznym, który powoduje wypadanie włosów w plastry.



10. Sucha skóra oraz słabe włosy i paznokcie

Niedoczynność tarczycy wpływa na skórę na różne sposoby. Powoduje na przykład:

  • suchą, szorstką skórę,
  • bladość,
  • cienką, łuszczącą się skórę.

Osoby z niedoczynnością tarczycy mogą również mieć suche, łamliwe i szorstkie włosy lub matowe, cienkie paznokcie, które łatwo się łamią.

Objawy te zwykle ustępują po rozpoczęciu terapii hormonalnej.

11. Wole

Wole to powiększenie tarczycy, że pojawia się jako obrzęk u podstawy szyi. Inne objawy wola obejmują:

  • kaszel
  • chrypka
  • problemy z przełykaniem i oddychaniem

Wiele problemów z tarczycą może skutkować wolem, w tym niedobór jodu i zapalenie tarczycy Hashimoto, które jest stanem autoimmunologicznym, który uszkadza tarczycę, zatrzymując produkcję wystarczającej ilości hormonów.

12. Zmiany menstruacyjne

Osoby z niedoczynnością tarczycy mogą doświadczać ciężkich lub nieregularnych miesiączek lub plam między miesiączkami.

Niedoczynność tarczycy powoduje te problemy, gdyż wpływa na inne hormony, które osłabiają detoksykację estrogenu oraz zmniejszają ilość globuliny wiążącej hormony płciowe.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat chorób tarczycy oraz sposobów na walkę z nimi, przeczytaj książkę S.O.S dla tarczycy. Dieta w Hashimoto Anny Kowalczyk i Tomasza Antoniszyna. Sprawdź też profesjonalne kursy dla dietetyków.



Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz