Czarne kropki na nosie, czole i brodzie lub białe, przypominające kaszkę krosteczki, potrafią zepsuć efekt gładkiej, promiennej cery. Jednak jeśli odpowiednio dobierzesz kosmetyki i będziesz przestrzegać kilku prostych zasad – skutecznie poprawisz stan skóry.
Zanim doradzimy Ci jak sobie radzić z zaskórnikami, dowiedz się czym są i jak powstają. Przyczyn jest kilka:
nadmierne rogowacenie się skory i nieprawidłowe złuszczanie martwych komórek naskórka,
nadmierne wydzielanie sebum, stosowanie substancji komedogennych, czyli zatykających ujścia mieszków włosowych.
Efekt? Martwe komórki naskórka zatykają ujścia mieszków włosowych i blokują wydzielinę gruczołów łojowych. Powstają wągry wyglądem przypominające czarne kropki na skórze, a jeśli ujście gruczołu zostanie całkowicie zamknięte, a wydzielina zablokowana w środku kanaliku – tworzy się zamknięty zaskórnik. Jak temu przeciwdziałać?
1. Peelingi
To najskuteczniejszy i najprostszy sposób na zaskórniki. Przy cerze tłustej i mieszanej peelingi mechaniczne, w których elementem złuszczającym są drobinki kawy, zmielonego ryżu czy pestek owoców sprawdzą się znakomicie. Przy naczynkowej i bardzo wrażliwej wybierz peelingi enzymatyczne. Dzięki zawartości naturalnych enzymów delikatnie złuszczą one martwe komórki naskórka, odblokowując zatkane pory – bez niebezpieczeństwa podrażnień, czy pęknięcia naczynek krwionośnych.
Jego unikalna formuła zawiera drobno zmielone pestki oliwek i ziarna kawy robusty, dzięki którym bardzo skutecznie usuwa martwe komórki naskórka, odblokowując pory, pozostawiając skórę odświeżoną i gładką. A dzięki zawartości oleju z orzechów babassu i masła mango wygładza strukturę skóry bez jej przesuszania/
Gdy masz problem z zaskórnikami na plecach czy dekolcie z pomocą przyjdzie ci peeling kawowy z dodatkiem węgla aktywnego. Peeling kawowy Magiczny węgiel usuwa martwy naskórek odblokowując pory i wygładza skórę, jednocześnie ją nawilżając. Zawarty w kosmetyku aktywny węgiel działa na wielu płaszczyznach – dogłębnie oczyszcza, przyciągając wszelkie zanieczyszczenia, nawet te z głębokich warstw skóry, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie – skutecznie łagodzi zmiany zapalne i koi podrażnienia.
2. Maski z glinki czy węgla aktywnego
Jeśli zależy ci na dogłębnym oczyszczeniu i normalizacji wydzielania sebum, przy jednoczesnym zachowaniu bariery ochronnej naskórka raz w tygodniu stosuj maskę z naturalnej glinki lub wzbogaconą o aktywny węgiel. Składniki aktywne zwarte w masce lepiej się wchłoną, jeżeli zostaną zaaplikowane na oczyszczoną i złuszczoną peelingiem skórę.
3. Kosmetyki z kwasami
Wybierz kosmetyki z kwasami salicylowy, migdałowym, pirogronowym czy glikolowym. Wnikają one w głębokie warstwy skóry i oczyszczają ją. Usuwają zanieczyszczenia i martwy naskórek, a jednocześnie normalizują wydzielanie sebum, przeciwdziałając tworzeniu się nowych zaskórników. Idealnym wyborem będzie serum zapewniające bardziej wszechstronne działanie, tak by zagwarantować skórze zarówno oczyszczenie i normalizację pracy gruczołów łojowych, jak i optymalny stopień nawilżenia.
4. Unikaj kosmetyków zatykających pory
O komedogenności mówimy najczęściej w odniesieniu do olejów czy maseł roślinnych, ale lista składników zatykających ujścia mieszków włosowych jest dużo dłuższa. Znajdują się na niej m.in. lanolina, silikony, olej kokosowy, masło kakaowe, olej z zarodków pszenicy, SLS. Jeśli któryś z używanych przez ciebie kosmetyków zawiera je w swoim składzie – zrezygnuj z niego. Wybieraj kosmetyki o krótkich, w miarę możliwości naturalnych składach.
5. Dieta
Unikaj potraw, które zwiększają wydzielanie sebum i pogarszają stan cery. Ogranicz spożywanie czekolady, alkoholu, masła, ciężkostrawnych dań smażonych i wysokosłodzonych napojów gazowanych. Zadbaj o to, aby w domowym menu pojawiły się produkty zawierające witaminy z grupy B, PP, A i C.
Skomentuj