fbpx
ARTYKUŁ PARTNERA

Aplikacje mobilne w medycynie. Ułatwiają dbanie o zdrowie i usprawniają opiekę medyczną

Nie da się nie zauważyć wciąż rosnącego trendu wśród kategorii aplikacji mobilnych, jakim jest szeroko pojęta tematyka medyczna. Aplikacje zdrowotne obiecują nam pomoc w wielu aspektach: od motywowania nas do aktywności fizycznej lub picia wody, przez monitorowanie poziomu cukru we krwi dla cukrzyków, po gromadzenie i przechowywanie mobilnej dokumentacji medycznej.

Dzisiejsi konsumenci nie chcą polegać wyłącznie na corocznych badaniach kontrolnych lub rozproszonych w czasie wizytach u specjalistów w celu monitorowania swojego zdrowia – szukają bardziej zindywidualizowanej kontroli nad sposobem dostępu do opieki zdrowotnej, który pozwoli im gromadzić i analizować dane dotyczące własnego zdrowia.

Korzystając z aplikacji zdrowotnych, pacjenci mogą śledzić swoje dane w czasie rzeczywistym i informować lekarzy i specjalistów o wszelkich zaobserwowanych nieprawidłowościach za naciśnięciem jednego przycisku.

Czym są mobilne aplikacje dla zdrowia?

Aplikacje zdrowotne, czyli tzw. zdrowie mobilne to monitorowanie i udostępnianie informacji zdrowotnych za pośrednictwem technologii mobilnej – a więc smartphona lub tabletu. Korzystanie z urządzeń mobilnych w celu monitorowania objawów i gromadzenia danych pozwala lekarzom na szybsze i skuteczniejsze diagnozowanie.

Giganci technologiczni, tacy jak Apple i Google, starają się o zainteresowanie ogółu swoimi produktami, ale inni twórcy już depczą im po piętach ze swoimi aplikacjami. Warto zwrócić na nie uwagę i sprawdzić, co oferują, ponieważ niejednokrotnie może okazać się, że mają szersze lub praktyczniejsze funkcjonalności dla swoich użytkowników.

Tak więc, jeśli używasz smartphona i lubisz wzbogacać jego codzienne funkcjonalności o te “ułatwiające życie”, na pewno zainteresują cię mobilne aplikacje zdrowotne.

Jakie rodzaje aplikacji zdrowotnych są dostępne?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych aplikacji zdrowotnych. Do najważnieszych kategorii należą:

Monitorowanie zdrowia: zawierają mobilną wersję książeczki zdrowia oraz pełną elektroniczną historię zdrowia, do której mamy dostęp w każdej chwili. Taką aplikacją jest chociażby Comarch HealthNote.

Fitness: Śledzą, ile kroków zrobiłeś lub jaki dystans pokonałeś (piechotą, biegiem lub rowerem)

Odżywianie: Wspierają w zapewnieniu właściwej liczby kalorii w celu śledzenia i kontrolowania nawyków żywieniowych

Sen: Rejestrują informacje o tym, ile i jak śpisz

Stres: Pomagają kontrolować poziom stresu i ustalić jego źródło

Na którą aplikację najlepiej postawić?

Wszystko zależy od tego, na czym Ci zależy. W obecnie dostępnej szerokiej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie. Poniżej prezentujemy przykładowe aplikacje dla poszczególnych potrzeb.

Jeśli jesteś osobą zabieganą, ale zależy Ci na dbaniu o zdrowie, regularnych badaniach i kontrolach lekarskich – najlepiej zdecyduj się na aplikacje monitorującą zdrowie. Wybierz taką, która pozwala na obserwowanie stanu zdrowia przy cukrzycy, nadciśnieniu i/lub innej chorobie przewlekłej. Wspomniany wyżej Comarch HealthNote właśnie na to pozwala, a dodatkowo umożliwia na zebranie odczuwanych objawów, dzięki czemu w trakcie wizyty lekarskiej nic nam nie umknie. Otrzymane wyniki badań oraz recepty można łatwo dodawać i przechowywać w jedynym miejscu – bezpośrednio w aplikacji mobilnej, dzięki czemu zawsze będziemy mieć przy sobie pełną i aktualną historię zdrowia.

Masz problem z zasypianiem i spokojnym snem? Aplikacja działając w tym zakresie może okazać się bardzo pomocna. Dowiesz się ile naprawdę śpisz oraz jaka jest jakość twojego snu. Z kolei aplikacja skupiająca się na walce ze stresem ułatwi nam rozluźnienie się i przywrócenie spokoju poprzez np. techniki medytacyjne lub oddechowe.

Nie jesteś w stanie kontrolować swojej diety lub masz wrażenie, że spożywasz więcej kalorii niż powinieneś? Skorzystaj z aplikacji pomagającej planować posiłki według zapotrzebowania kalorycznego i dowiedz się jakie błędy dietetyczne popełniasz. W kwestii odchudzania pomocne okażą się również aplikacje monitorujące aktywność fizyczną.

Korzyści z aplikacji zdrowotnych dla służby zdrowia

Przedstawiciele branży medycznej coraz bardziej chcą skorzystać z możliwości mobilnej opieki zdrowotnej. Właśnie dlatego aplikacja Comarch HealthNote może zostać zintegrowana z systemem informatycznym placówki medycznej, automatycznie przesyłając dane na konta pacjentów.

Dzięki mobilnym aplikacjom zdrowotnym, takim jak Comarch HealthNote, pracownicy służby zdrowia będą mogli obniżyć koszty i czas wizyt lekarskich  – co zmniejsza dyskomfort pacjentów i przyspiesza lub usprawnia ich leczenie.

 

Pozostaje nam jedynie trzymać kciuki za rozwój tego typu funkcjonalności dla naszych telefonów. Wygodne gromadzenie danych w jednym miejscu i monitorowanie objawów i ogólnego stanu zdrowia w czasie rzeczywistym nie tylko ułatwią nam życie, ale również pozwolą lekarzom leczyć nas skuteczniej.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz