Układ trawienny jest obecnie postrzegany jako podstawa naszego ogólnego stanu zdrowia. Trawienie ma silny wpływ na nasz układ nerwowy, hormonalny i odpornościowy. Rola żywności jest obecnie coraz bardziej rozpoznawana w stanach, które wcześniej nie były związane z dietą: zaburzenia autoimmunologiczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów lub stwardnienie rozsiane; problemy z nastrojem i zachowaniem, takie jak autyzm, ADHD i depresja; zaburzenia zwyrodnieniowe, takie jak choroba Alzheimera, a także stany alergiczne, w tym astma i egzema. Przewlekły stan zapalny leży u podstaw tych i najbardziej przewlekłych chorób, takich jak otyłość, choroby serca i rak. Możemy łagodzić te destrukcyjne reakcje zapalne według rodzajów spożywanego jedzenia i sposobu, w jaki je jemy. Często występującymi problemami, takimi jak zgaga, niestrawność i zaparcia, można zaradzić, rozumiejąc, jak stosować żywność, zioła i przyprawy do samodzielnej dietoterapii.
Istnieją oczywiście inne czynniki, które wpływają na nasze zdrowie układu trawiennego, takie jak: obciążenie stresem, brak snu, zła dieta, alkohol, palenie, nadwaga, funkcje wątroby, krążenie, nastrój, ćwiczenia, chemikalia w naszym otoczeniu, jakość jedzenia itp. Możesz jednak pomóc swojemu organizmowi lepiej radzić sobie z trawieniem poprzez uważne dobieranie tego co jesz i dbanie o odpowiednią aktywność fizyczną w ciągu dnia
Oto najlepsze zioła i przyprawy wpływające na właściwe trawienie, wraz z ich innymi korzyściami zdrowotnymi:
1. Imbir
Imbir rozgrzewa i uspokaja trawienie. Jest znany z tego, że działa przeciw nudnościom i przeciw drobnoustrojom. A dodatkowo, jeśli masz problem z zimnymi dłońmi i stopami – imbir na to pomoże.
2. Kurkuma
Kurkuma jest wiatropędna – co oznacza, że może łagodzić wzdęcia. Jest też w stanie zapewniać wspomaganie wątroby, działanie przeciwdrobnoustrojowe i silne działanie przeciwzapalne.
3. Koper włoski
Koper włoski może również pomóc złagodzić wzdęcia i stymuluje wątrobę. Poprawia apetyt, zwiększa produkcję mleka u matek karmiących i łagodzi kolkę u dzieci. Co więcej pomaga pozbyć się kataru z górnych dróg oddechowych, jest płukanką do oczu w zapaleniu spojówek i przywraca równowagę estrogenów w organizmie.
4. Kminek
Kminek to najlepsze zioło dla układu trawiennego, łagodzi skurcze żołądka i mdłości, pomaga wydalać gaz z jelita i zapobiega fermentacji w żołądku.
5. Cynamon
Cynamon jest rozgrzewającym środkiem pobudzającym apetyt i krążenie. Ponad to, ma przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze działanie. Pomaga zmniejszyć poziom cukru we krwi i łagodzi wrzody powodowane przez Helicobacter pylori.
6. Czosnek
Czosnek ma działanie przeciwdrobnoustrojowe i probiotyczne ze względu na obecną w nim inulinę i inne związki, które wspierają nasze ogólne zdrowie.
7. Rozmaryn
Rozmaryn działa wiatropędnie, przez co pomaga oczyścić jelita i wspiera wątrobę .
8. Mięta pieprzowa
Mięta pieprzowa działa odświeżająco, przeciwskurczowo, chłodząco i przeciwdrobnoustrojowo. Przydaje się w kaszlu i przeziębieniach, wspomaga pracę wątroby i pomaga zatrzymać swędzenie przy stosowaniu miejscowym.
9. Koperek
Koper uspokaja i może być stosowany jako środek łagodzący niepokój nerwowy. Przydaje się go, by móc spać spokojnie, rozproszyć kolkę i skurcze jelit. Jest to kluczowy składnik w preparatach dla niemowląt i małych dzieci – zwanej wodą koprową.
10. Ziele angielskie
Ziele angielskie rozgrzewa i osiada w jelitach. Zawartość eugenolu wspomaga enzymy trawienne, działa przeciwbólowo i antyseptycznie. Najbardziej korzystne, gdy pije się je w herbatce na trawienie po posiłku.
Żeby dowiedzieć się więcej o ziołach i ich działaniu na konkretne dolegliwości zajrzyj na portal ziolana.pl
Skomentuj