Istnieją cztery podstawowe olejki eteryczne, bez których, naszym zdaniem, trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie, szczególnie, jeśli lubi się naturalną pielęgnację zdrowia, ciała i ducha. Pierwszym z nich jest olejek miętowy.
Miętowy olejek eteryczny
Niska odporność, problemy z oddychaniem, problemy gastryczne, przeziębienie, grypa i inne choroby układu oddechowego – to dolegliwości, które zdarzają się każdemu z nas. Z pomocą przychodzi mentol zawarty w miętowym olejku eterycznym, który z kolei zawsze powinien znajdować się w ciemnej buteleczce.
Już kilka kropli tego olejku pozwoli nam na zrobienie orzeźwiającej inhalacji, która pomoże w problemach z oddychaniem, udrożni zatkany nos, złagodzi objawy choroby górnych dróg oddechowych, zadziała przeciwbólowo i odświeżająco. Zapach olejku jest bardzo silny, a nawet ostry, wobec czego nie należy przesadzać z ilością, ponieważ wysoka temperatura dodatkowo go podkręci. Inhalację można przeprowadzić za pomocą klasycznej „parówki” (która dodatkowo przysłuży się, jeśli mamy zanieczyszczoną cerę), a jeśli dolegliwości nie są zbyt silne, wystarczy kilka kropli zaaplikować do naczynia do aromaterapii, nawilżacza lub odświeżacza powietrza albo kominka. Nie tylko będziemy mieli efekt w postaci dobroczynnego działania na cały organizm, ale również dom będzie pachniał czysto i świeżo.
Warto stosować go podczas bóli menstruacyjnych, przy nasilonych dolegliwościach ze strony żołądka lub jelit (np. zespół jelita drażliwego). Sprawdzi się również u osób cierpiących na bezsenność, jednak, jeśli z nim przesadzimy, skutek może być odwrotny i spowoduje problemy ze snem. Jeśli zapach mięty niespecjalnie nas drażni, można jedną kroplę zakropić na piżamę na wysokości klatki piersiowej – taki zabieg powinien ułatwić oddychanie i zasypianie.
Jeśli zdecydujemy się na masaż z wykorzystaniem olejku miętowego, koniecznie musimy użyć do tego olejku nośnego. Stężenie olejku eterycznego powinno wynieść 3%. Masaż wykonujemy kulistymi ruchami. Masaż całego ciała da efekt rozluźnienia i ukojenia, z kolei podczas choroby warto skupić się na masażu na wysokości klatki piersiowej i powyżej, ale omijając okolice twarzy.
Nie stosujemy u dzieci. Przedawkowanie może prowadzić do ataksji, nadwrażliwości i dolegliwości bólowych.
Lawendowy olejek eteryczny
Lawenda pomału przestaje nam się kojarzyć z zapachem babcinej szafy i kulkami na mole – doceniamy ją za jej niezwykle kojące właściwości i dostępność. Podobnie jak olejek miętowy, olejek lawendowy sprawdzi się przy dolegliwościach związanych z IBS, czyli zespołem jelita drażliwego, ale głównie dlatego, że przy tym schorzeniu często za jedną z przyczyn podaje się problemy na tle nerwowym. Kojące właściwości lawendy to przyjaciel osób narażonych na stres, problemy ze snem, brak równowagi, stany lękowe czy też natrętne myśli. Kąpiel, masaż, aromaterapia z olejkiem lawendowym powinny na stałe zagościć w codziennym życiu.
Olejek lawendowy sprawdzi się przy bólach menstruacyjnych (masujemy dolne partie brzucha, olejek lawendowy łączymy z olejkiem nośnym), kiedyś także stosowano go przy bólach porodowych i masowano nim lędźwie rodzącej kobiety. Migreny i bóle głowy różnego pochodzenia (również te związane z długotrwałą ekspozycją na słońce) również odejdą w zapomnienie, jeśli regularnie będziemy sięgać po olejek lawendowy. Na lepszy sen wystarczy kilka kropel na poduszkę.
Olejek lawendowy to jeden z nielicznej garstki olejków eterycznych, które można stosować bezpośrednio na skórę, np. masując nim skronie. Przed pierwszym użyciem należy dla bezpieczeństwa wykonać próbę uczuleniową.
Niestety, lawenda nie jest dla wszystkich. Wystarczy prosty test, by przekonać się, czy powinniśmy stosować ten olejek eteryczny. Odradza się stosowanie lawendy u kobiet w pierwszym trymestrze oraz u kobiet karmiących. W innym przypadku, jeśli nie mamy uczulenia na lawendę, wystarczy ją powąchać, by przekonać się, czy to propozycja dla nas. Jeśli jej zapach zdecydowanie nam nie odpowiada, to nie ma mowy o ukojeniu czy odprężeniu – wtedy poszukajmy rozwiązania na swoje problemy wśród innych olejków eterycznych. Gama jest naprawdę szeroka.
Skomentuj