fbpx
porady trening zdrowe ciało

NEAT, czyli 6 sposobów na trenowanie bez treningu

Brak aktywności fizycznej stanowi jedną z przyczyn chorób cywilizacyjnych. Specyfika naszej pracy i rozwój technologii wymuszają na nas siedzący tryb życia lub też sprawiają, że rezygnujemy z podejmowania wysiłku fizycznego na rzecz oddania się formom rozrywki związanymi ze światem wirtualnym. W dobie pandemii koronawirusa problem braku ruchu jest szczególnie widoczny ze względu na zamknięcie siłowni i ograniczenia w przemieszczaniu się. Można jednak pozostać aktywnym bez podejmowania regularnego treningu. W jaki sposób?

Ważnym aspektem zdrowego trybu życia jest spontaniczna aktywność niezwiązana z typowym treningiem, czyli tzw. NEAT (Non-exercise activity thermogenesis). Do NEAT można zaliczyć większość czynności, na które zwykle nie zwracaliśmy uwagi, np. wiercenie się na krześle, gestykulacja, spinanie mięśni itp. Aby nieco poprawić swoją kondycję i zadbać o zdrowie, możesz też świadomie kreować swoje codzienne zwyczaje. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na zwiększenie twojej aktywności fizycznej bez potrzeby chodzenia na siłownie, czy wykonywania ćwiczeń wraz z filmikami instruktażowymi.



1. Przerwy w siedzeniu

Masz pracę biurową? Staraj się od czasu do czasu wstawać zza biurka. Zrób krótki spacer po pomieszczeniu biurowym, rozciągnij mięśnie. Tego rodzaju aktywność korzystnie wpływa na układ krążenia, a także pozwala na uniknięcie problemów z kręgosłupem.

2. Regularne i samodzielne sprzątanie

Sprzątanie też może być ćwiczeniem! Dlatego nie zlecaj tej czynności komuś innemu. Samodzielne porządkowanie twojego miejsca zamieszkania zapewni ci porcję ruchu i pozwoli zaoszczędzić pieniądze. Zawsze też będziesz wiedzieć gdzie znajduje się potrzebny ci w danej chwili przedmiot i nie zmarnujesz czasu na nerwowe poszukiwania.

3. Ruch w czasie siedzenia/leżenia

Lubisz oglądać filmy, słuchać muzyki, czytać książki? Te formy rozrywki, choć kojarzone z pozycją siedzącą lub leżąca, nie muszą oznaczać całkowitego braku ruchu. Możesz w tym czasie wykonywać lekkie, niewymagające dużego wysiłku ćwiczenia. Mogą one ograniczać się np. do machania nogami podczas leżenia.



4. Chodzenie po domu

Rozmawiasz przez telefon? Nie musisz robić tego siedząc na kanapie. Możesz w tym czasie spacerować po pokoju. Potrzebujesz przedmiotu, który znajduje się w innym pomieszczeniu? Nie proś domowników czy współlokatorów, aby ci go podali. Zamiast tego sam idź po dany przedmiot. Te proste elementy zapewnią ci odrobinę ruchu w ciągu dnia

5. Samodzielne przygotowania posiłków

Nie zamawiaj gotowych posiłków ani nie kupuj mrożonek, które należy tylko odgrzać. Samodzielne przygotowanie posiłku wymagać będzie od ciebie przemieszczania się po kuchni, ruchu rąk np. podczas krojenia itp. Domowe posiłki są również o wiele zdrowsze niż odgrzewane „gotowce”.



6. Schody zamiast windy

Niby oczywiste, ale wielu z nas nie ma ochoty wdrapywać się np. na piąte piętro w budynku. Pomyśl jednak, że regularny spacer po schodach wzmocni twoją kondycję na tyle, że po pewnym czasie nie będziesz już łapać zadyszki pokonując kolejne stopnie. Dzięki temu unikniesz też konieczności oczekiwania na windę i przebywania w niej w ścisku wśród innych osób. Bywają również sytuacje, w których skorzystać z windy zwyczajnie nie można (bo np. jest zepsuta). Wówczas to ty dzięki swoim codziennym nawykom nie będziesz miał problemów z dostaniem się do swojego stanowiska pracy, podczas gdy dla twoich współpracowników wejście po schodach okaże się dużym wyzwaniem.

Inspiracją do napisania artykułu był fragment książki Ach, ten cukier. Odżywianie w cukrzycy, insulinooporności i otyłości Anny Reguły

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz