fbpx
diety zdrowa kuchnia

Co to jest dieta MIND?



Dieta MIND jest jedną z najzdrowszych diet na świecie. Co roku komisja złożona z lekarzy i dietetyków ocenia pod względem zdrowotnym dostępne diety – MIND od kilku lat znajduje się w czołówce rankingu. W Polsce ciągle nie należy do najpopularniejszych, a szkoda, bo wśród jej zalet są nie tylko liczne korzyści zdrowotne, ale również prostota. Na czym polega dieta MIND i dlaczego warto ją stosować?



Skąd nazwa?

Mind po angielsku znaczy umysł. Można zatem domyślić się, że dieta ta w jakiś sposób odnosi się do mózgu. MIND jest też skrótem od Mediterranean – SADH Intervention of Neurodegenerative Delay. W wolnym tłumaczeniu oznacza to połączenie diety śródziemnomorskiej i DASH w przeciwdziałaniu zmianom neurodegeneracyjnym. Dieta MIND stanowi więc swego rodzaju naturalny dopalacz dla naszego mózgu. Nie tylko zapobiega chorobom, ale też idealnie zasila go przy długotrwałym stresie i wytężonej pracy umysłowej.



Skąd pomysł na taka dietę?

Martha Clarie Morris, epidemiolog w chicagowskim Rush University Medical Center, podczas swoich wieloletnich badań zauważyła zależność pomiędzy otyłością i występowaniem chorób neurodegeneracyjnych. W USA otyłość jest powszechnym problemem. Stało się więc oczywiste, że tylko odpowiednia dieta może uchronić społeczeństwo przed epidemią schorzeń układu nerwowego. Założenia diety MIND powstały w oparciu o dwa modele żywienia – dietę śródziemnomorską i dietę DASH.

Dieta śródziemnomorska jest znana i popularna na całym świecie. Bardzo często traktuje się ją jako wzór zdrowej i zbilansowanej diety. Dlaczego? Otóż okazuje się, że wśród osób, które na co dzień stosują tę dietę, odsetek chorób cywilizacyjnych (choroby układu krążenia, cukrzyca, otyłość itp.) jest najniższy. Warto też zaznaczyć, że średnia długość życia tych osób jest najwyższa.

Dieta śródziemnomorska opiera się na ograniczeniu jedzenia czerwonego mięsa na rzecz zwiększenia spożywania pokarmów roślinnych. Jej głównymi składnikami są zatem: warzywa, owoce, rośliny strączkowe, zboża, ryby.

Dieta DASH została zaprojektowana przez specjalistów z dziedziny dietetyki i medycyny. Miała na celu ustalenie prawidłowego schematu żywienia i dobór takich pokarmów, aby maksymalnie ograniczyć choroby układu krążenia i serca, które obecnie należą do chorób cywilizacyjnych i stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Podobnie jak w przypadku diety śródziemnomorskiej, także i tu zaleca się spożywanie dużej ilości warzyw, owoców, ryb, roślin strączkowych. Unika się natomiast żywności wysokoprzetworzonej, produktów zawierających wysokonasycone kwasy tłuszczowe oraz zmniejsza się spożycie sodu.



Gdzie powstała dieta MIND?

Mówi się o tym, że dieta MIND nie powstała w naturalny sposób, ale została opracowana w laboratorium. Po części jest to prawdą. Dieta śródziemnomorska, która stanowi integralną część diety MIND kształtowała się na przestrzeni tysięcy lat. Była ona pochodną stylu życia ludzi zamieszkujących basen Morza Śródziemnego, a jej podstawę tworzą dostępne tam produkty.

Sama dieta MIND powstała w pierwszej kolejności na papierze, a następnie została przebadana na reprezentatywnej grupie osób. Po przeanalizowaniu wyników dokonano stosownych modyfikacji. Cele, jakie postawili sobie badacze zostały zrealizowane. Szacuje się, że stosując dietę MIND przez pięć lat, można odmłodzić mózg o prawie osiem lat, a w przyszłości zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera o 53%.



Założenia diety MIND

Dieta MIND realizuje model odżywiania, który w swoich założeniach:

  • jest łatwy do przestrzegania,
  • pomaga w naturalny sposób utrzymać dobrą kondycję oraz dobre zdrowie,
  • zapobiega rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych,
  • usprawnia pracę mózgu,
  • spowalnia proce starzenia,
  • pomaga utrzymać optymalną wagę,
  • nie jest mocno restrykcyjny.



Wśród produktów, jakie szczególnie zaleca się w diecie MIND wymienić można:

  • zielone warzywa,
  • produkty pełnoziarniste,
  • orzechy i nasiona,
  • rośliny strączkowe,
  • owoce jagodowe,
  • ryby morskie i owoce morza,
  • oliwę z oliwek.

Z kolei na czarnej liście produktów diety MIND znajdziemy:

  • czerwone mięso,
  • masło i margarynę,
  • ser żółty,
  • ciastka i słodycze,
  • posiłki smażone oraz dania typu fast food.

Taki model wygląda atrakcyjnie i z pewnością odpowiada potrzebom wielu ludzi, którzy żyją w ciągłym pośpiechu, brakuje im czasu na zadbanie o własne zdrowie i nie mają motywacji do przestrzegania bardziej restrykcyjnych diet.

Więcej na temat diety MIND przeczytasz w książce Mikołaja Choroszyńskiego Dieta MIND. Sposób na długie życie.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz