W tym roku święta będą inne niż zazwyczaj. Z jednej strony w obecnej sytuacji trudno odczuć magię tego okresu, a z drugiej – może właśnie warto wykorzystać ten czas, aby trochę odpocząć od natłoku negatywnych informacji i uczucia niepokoju. W czasie świąt możemy odnaleźć nieco spokoju i przyjemności, których w pewnym stopniu zostaliśmy pozbawieni. Jednym z elementów corocznego świętowania jest kupowanie prezentów. Często przy tej okazji w pierwszej kolejności myślimy o najmłodszych członkach rodziny. Wszak to właśnie do dzieci przychodzi Święty Mikołaj. Tylko jak odnaleźć się w mnogości zabawek, jakie oferują sklepy stacjonarne i internetowe? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, aby wybrać właściwy, bezpieczny dla dziecka prezent.
Jakich zabawek unikać?
W niemal każdym sklepie z artykułami dziecięcymi nasz wzrok przyciągają kolorowe, świecące, ruszające się czy wydające dźwięki zabawki. Wybór właściwego prezentu jest trudny, zwłaszcza jeśli nie kupujemy go dla swojego dziecka. Trzeba mieć na uwadze nie tylko to, co w danej chwili może zachwycić najmłodszych, ale również jakie dalsze konsekwencje będzie miło obdarowanie malucha daną zabawką. Nie każda rzecz, która wydaje się atrakcyjna dla dziecka, jest dobrym pomysłem na prezent. Poniżej przedstawiamy listę rodzajów zabawek, których lepiej nie kupować:
Głośne zabawki
Głośne dźwięki mogą w rzeczywistości uszkodzić słuch. Biorąc pod uwagę, na ile hałasu jesteśmy narażeni przez całe życie, naprawdę lepiej odpuścić nadmiar dźwięków we wczesnej fazie życia. Zawsze możesz wyłączyć dźwięk, ale chyba lepiej po prostu nie kupować takiej zabawki.
Zabawki przeznaczone dla dorosłych
Niektóre zabawki mogą zmylić swoją nazwą lub wyglądem. Myślimy, że kupujemy rzecz dla dziecka, a tymczasem inwestujemy w rozrywkę przeznaczoną dla starszych odbiorców. Przykładem tu są popularne jakiś czas temu fidget spinnery. Kluczową kwestią jest tutaj fraza „zaprojektowane dla dorosłych”; artykuły tak oznaczone nie muszą spełniać norm bezpieczeństwa dla dzieci.
Wszystko z małymi częściami
Unikaj tego jeśli dziecko ma mniej niż 3 lata lub jeśli w gospodarstwie domowym jest dziecko poniżej 3 lat. Przeczytaj etykiety bezpieczeństwa! Jeśli nie masz pewności, czy część nie jest za mała, sprawdź, czy mieści się w tubie po papierze toaletowym. Jeśli tak – jest za mała. Uważaj także na dołączone małe elementy, które mogą wypaść (np. oczy pluszaka).
Balony
To jest największe ryzyko zadławienia się dzieci. Maluchy poniżej 3 roku życia nigdy nie powinny ich dostawać, a dzieci w wieku od 3 do 8 lat powinny być pod ścisłym nadzorem.
Inteligentne zabawki i urządzenia
Elektronika jest wszechobecna, ale czy koniecznie trzeba w nią wyposażać kilkuletnie dziecko? Poza tym tego rodzaju zabawki mogą zbierać dane, których wolisz nie udostępniać i mogą zostać zhakowane.
Zestawy do robienia makijażu
Tego rodzaju zabawki mogą zawierać toksyczne chemikalia. Pozostaje również pytanie, czy małe dzieci powinny nosić makijaż
Magnesy w zabawkach
To duże i ważne „nie” dla każdego dziecka, które może włożyć zabawkę do buzi (lub rodzeństwa każdego dziecka, które mogłoby to zrobić). Małe magnesy w zabawkach, z których wiele jest 10 razy silniejszych niż tradycyjne magnesy, mogą być śmiertelnym zagrożeniem, jeśli dziecko połknie więcej niż jeden z nich. Mogą łączyć się przez ściany jelita, prowadząc do zatorów i perforacji.
Zabawki używane i starsze
Chociaż większość z nich jest prawdopodobnie w porządku, nie mają już swoich etykiet bezpieczeństwa i nie wiesz np. czy z jakiegoś powodu nie zostały wycofane ze sprzedaży.
Jakie zabawki wybrać?
Najlepszym rozwiązaniem w przypadku zabawek jest „ powrót do podstaw”: proste zabawki, które zachęcają do zabawy w udawanie, rozwijają kreatywności, zdolności motoryczne i językowe. Pomyśl o lalkach, kukiełkach, kostiumach, zestawach pociągów, klockach i innych zestawach do budowania, piłkach, skakankach, rowerach, książkach – i oczywiście o wszelkiego rodzaju materiałach artystycznych. Są to rodzaje zabawek, które zapewniają najbardziej trwały rodzaj zabawy. Wymagają wyobraźni i interakcji, wprawiają dzieci w ruch i pomagają im w rozwoju.
W czasie pandemii warto szczególnie zwrócić uwagę na trzy rodzaje zabawek:
Zabawki bez ekranów
Wszyscy spędzamy zbyt dużo czasu przed ekranami telefonów, tabletów czy laptopów. Ten problem dotyczy także dzieci. Z powodu nauczania zdalnego, najmłodsi spędzają przed ekranem jeszcze więcej czasu niż wcześniej. Daj więc im nieco odetchnąć i pomiń w tym roku prezenty w postaci elektroniki.
Zabawki zachęcające do ćwiczeń
Obecnie dużo osób prowadzi siedzący tryb życia. Wspaniale jest wyjść na zewnątrz i trochę się rozruszać, więc rzeczy takie jak rowery i piłki mogą być doskonałymi prezentami. Jeśli jest za zimno lub nie masz łatwo dostępnej przestrzeni na zewnątrz, poszukaj rzeczy, które możesz zrobić w środku. Dobrym pomysłem może okazać się np. piłka z rączką, na której można usiąść i odbijać się. Mata do jogi może być używana do wszelkiego rodzaju ćwiczeń. W ostatnim czasie w wielu mieszkaniach musiały powstać „domowe biura”, czyli przestrzeń dla pracy i nauki zdalnej. Zastanów się, czy nie jesteś w stanie wydzielić takiego miejsca do ćwiczeń.
Zabawki, którymi można się bawić razem
W ostatnim okresie domownicy spędzali ze sobą więcej czasu niż zazwyczaj. Byłoby świetnie, jeśli ten czas można by spożytkować na wspólną zabawę. Szukaj gier, w które może grać cała rodzina. Pomyśl o modelach do składania, zestawach konstruktorskich czy klockach, które są przeznaczone dla dzieci, ale zaangażowałyby także dorosłych. Potrzebujemy siebie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Z powodu pandemii odczuwamy tez braki rozrywki. Wybór tego rodzaju prezentu daje możliwość radosnego spędzenia czasu z najbliższymi.
Skomentuj