Zewsząd otaczają nas dźwięki. Słyszmy przejeżdżające samochody, rozmowy innych osób przez telefon, płacz dzieci domagających się spełnienia ich próśb. W domu oglądamy telewizję, słuchamy muzyki. Jedne dźwięki są naturalne i nie zwracamy na nie większej uwagi, inne zaś wywołują u nas różne emocje. Żyjemy w świecie dźwięków, ale co się dzieje, gdy tych dźwięków jest za dużo? Jak hałas i niepożądane odgłosy wpływają na nasze zdrowie?
Jak hałas wpływa na zdrowie psychiczne?
Niechciane dźwięki mogą mieć szereg skutków dla zdrowia psychicznego. Mózg zawsze monitoruje dźwięki pod kątem oznak zagrożenia, nawet podczas snu. W rezultacie częsty lub głośny hałas może wywołać niepokój lub stres. Wraz z ciągłym narażeniem na hałas wzrasta wrażliwość na stres.
Osoby, które na co dzień funkcjonują w ciągłym hałasie mogą czuć się rozdrażnione, zdenerwowane lub sfrustrowane. Negatywny wpływ na zdrowi psychiczne może mieć również świadomość tego, że nie można kontrolować źródła hałasu. Hałas środowiskowy jest również częstą przyczyną zaburzeń snu. W jego wyniku można można zbyt wczesne się budzić lub mieć trudności z zasypianiem. To z kolei może wpływać na nastrój i zdolność koncentracji.
Jak hałas wpływa na zdrowie fizyczne
W ciężkich przypadkach głośne dźwięki mogą bezpośrednio powodować uszkodzenie słuchu. Do form uszkodzenia słuchu hałasem należą:
- problemy z percepcją głośności,
- szum w uszach, który powoduje trwałe, wysokie dzwonienie w uszach,
- zniekształcony słuch.
Nadmiar hałasu może też pośrednio wpływać na zaostrzenie dolegliwości związanych z innymi schorzeniami.
Narażenie na silny hałas może tymczasowo podnieść ciśnienie krwi. Istnieje również związek między długotrwałym narażeniem na hałas a wyższymi wskaźnikami chorób sercowo-naczyniowych. Ma to związek ze wspomnianym wcześniej stresem, który na dłuższą metę może przyczynić się do rozwoju wielu chorób, w szczególności układu krążenia.
Jak zmniejszyć hałas?
W niektórych przypadkach zanieczyszczenie hałasem jest nieuniknione. Istnieją jednak sposoby na zmniejszenie poziomu hałasu w domu.
- Zmniejszanie hałasu z urządzeń: elementy, takie jak klimatyzatory, grzejniki, wentylatory i inne urządzenia, mogą przyczyniać się do ogólnego poziomu hałasu w domu. Spróbuj je wyłączać częściej lub ustaw zegar, aby włączały się tylko o określonych porach.
- Zmniejszanie hałasu z urządzeń multimedialnych: weź pod uwagę głośność i czas trwania szumu z muzyki, telewizorów, radia i gier wideo. Unikaj niepotrzebnego odtwarzania dźwięków w tle przez długi czas lub słuchania dźwięków o zbyt dużej głośności. Warto zarezerwować czas na oglądanie telewizji lub słuchanie muzyki.
- Napraw lub wymień stare maszyny: stare urządzenia, pojazdy i inne elementy mogą być głośniejsze niż nowsze modele. Rozważ ulepszenie lub wymianę hałaśliwych sprzętów gospodarstwa domowego.
- Izolacja akustyczna: strategiczne dodanie izolacji wokół domu może pomóc w wyciszeniu dźwięków z innych pomieszczeń. Pomocne mogą być również dywaniki, dywany i zasłony.
- Zadbaj o chwilę spokoju: staraj się regularnie przeznaczać czas na spokojne zajęcia, takie jak czytanie, układanie puzzli lub twórcze hobby. W tym czasie unikaj odtwarzania muzyki lub hałasu w tle.
- Ochrona uszu: Jeśli nie da się uniknąć głośnego hałasu, użyj ochrony słuchu, takiej jak zatyczki do uszu lub nauszniki, aby zmniejszyć jego wpływ.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej na temat ochrony słuchu!
Skomentuj