Na problemy ze wzrokiem narażeni są ludzie w każdym wieku. Nie jest prawdą, że zaburzenia widzenia pojawiają się głównie u osób starszych. Oczy są bardzo wrażliwym elementem naszego ciała, dlatego są podatne na działanie różnych czynników. Do pogłębienia bądź utrwalenia wad wzroku przyczynia się między innymi wszechobecność komputerów i smartfonów. Intensywne korzystanie z urządzeń elektronicznych może prowadzić do pogłębienia kłopotów z oczami. Najczęściej podejmowaną metodą korygowania wad wzroku są okulary i soczewki kontaktowe. Za pomocą soczewek można z powodzeniem wyrównywać najbardziej powszechne wady wzroku, czyli krótko- i dalekowzroczność. Dzięki możliwościom współczesnej okulistyki istnieje także możliwość korygowania soczewkami takich dolegliwości jak astygmatyzm i prezbiopia. W artykule wyjaśnimy, czym wyróżniają się soczewki przeznaczone do korygowania astygmatyzmu i co warto o nich wiedzieć.
Astygmatyzm: czym jest i skąd się bierze
Astygmatyzm (nazywany również niezbornością) jest jedną z najczęściej diagnozowanych wad wzroku. Dolegliwość ta może występować osobno lub towarzyszyć krótko- i nadwzroczności. Mówiąc najprościej, astygmatyzm jest spowodowany niesymetryczną budową gałki ocznej. U osoby dotkniętej tą przypadłością rogówka lub soczewka oka uległy rozciągnięciu i zniekształciły się. Ponieważ na skutek niezborności wpadające do oka światło nie załamuje się na siatkówce, lecz w przypadkowym miejscu gałki ocznej, w efekcie pacjent widzi zamazany obraz. Astygmatyk ma trudności z wyraźnym widzeniem obiektów znajdujących się blisko i w oddali. Czasami objawom towarzyszy zmęczenie podczas wysiłku fizycznego, uporczywe bóle głowy oraz mrużenie oczu aby lepiej widzieć. Dokładna przyczyna astygmatyzmu nie została do końca poznana. Uważa się, że powstawanie tej wady wzroku może mieć związek z dziedzicznością. Niekiedy pojawienie się niezborności może mieć także związek z urazem oka. Czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo wystąpienia astygmatyzmu są również schorzenia rogówki, m.in. stożek rogówki. Astygmatyzm potrafi prawdziwie uprzykrzyć życie. Na szczęście współczesna medycyna oferuje wiele różnych możliwości poradzenia sobie z tą uciążliwą dolegliwością. Dziś astygmatyzm można łatwo korygować m.in. soczewkami kontaktowymi.
Toryczne soczewki kontaktowe: zastosowanie
Do korygowania nieprawidłowego widzenia obrazu związanego z niezbornością są przeznaczone soczewki toryczne (nazywane również szkłami z cylindrami). Taki rodzaj szkieł kontaktowych swoją nazwę zawdzięcza specyficznej budowie. W odróżnieniu od „zwykłych” soczewek sferycznych, czyli takich o budowie przypominającej wycinek kuli, szkła dla astygmatyków przypominają kształtem przecięty wzdłuż obwarzanek. Dzięki temu soczewki toryczne mogą optymalnie dopasować się do powierzchni rogówki oka, a tym samym skutecznie korygować widzenie. Soczewki toryczne posiadają różne moce refrakcyjne w różnych obszarach swojej powierzchni, dlatego muszą być odpowiednio ułożone na oku. Takie rozwiązanie maksymalizuje efekt kompensowania błędów w krzywiźnie oka. Jeśli te informacje są dla ciebie niewystarczające i chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat szkieł kontaktowych dla astygmatyków, polecamy twojej uwadze bardzo dobry opis soczewek torycznych na stronie https://www.bezokularow.pl/soczewki-toryczne.
Rodzaje soczewek torycznych
Soczewki toryczne są dostępne na rynku w wersji jednodniowej, jak i miesięcznej. Soczewki toryczne jednodniowe (możesz je znaleźć przykład na tej stronie: https://www.bezokularow.pl/soczewki-jednodniowe-toryczne) to idealny wybór dla osób, które chcą nosić szkła kontaktowe na przemian z okularami. Szkła jednodniowe świetnie sprawdzą się także u osób, które używają soczewek jedynie okazjonalnie, np. na czas treningu na siłowni, wyjścia na basen czy ważnej uroczystości. Soczewki jednorazowego użytku zakładasz tylko raz, po czym od razu wyrzucasz. Takie rozwiązanie nie zadowoli jednak każdego. Osoby, które chcą całkowicie zrezygnować z noszenia okularów, znacznie częściej sięgają po soczewki toryczne miesięczne (z ofertą zapoznasz się tutaj: https://www.bezokularow.pl/soczewki-toryczne-miesieczne). W tym przypadku jedna para soczewek może być używana wielokrotnie, co jest dużo tańsze niż stosowanie codziennie szkieł jednorazowych. Soczewki miesięczne przed i po każdym użyciu powinny być zdezynfekowane w specjalnym płynie pielęgnacyjnym, a po zdjęciu przechowywane w odpowiednim pojemniku.
Skomentuj