Zakrzepica żył głębokich jest poważnym schorzeniem, które może powodować groźne dla życia o zdrowia komplikacje. Zazwyczaj rozwija się w nodze lub miednicy. Dowiedz się, jakie są przyczyny jej powstawania oraz poznaj czynniki ryzyka.
1. Bezczynność
Jeśli ludzkie ciało jest nieaktywne przez dłuższy czas, krew może gromadzić się w kończynach dolnych i okolicy miednicy. Ta sytuacja nie stanowi problemu dla większości ludzi. Gdy tylko poziom aktywności fizycznej wraca do normy, przepływ krwi przyspiesza. Żyły i tętnice redystrybuują krew w całym ciele.
Jednak przedłużająca się bezczynność oznacza, że krew w nogach może spowolnić przepływ krwi, zwiększając ryzyko tworzenia się skrzepów.
Można być nieaktywnym przez długi czas z różnych przyczyn. Należą do nich:
- przedłużony pobyt w szpitalu,
- brak możliwości wyjścia z domu,
- pozostawanie w pozycji siedzącej podczas długiej podróży, takiej jak lot,
- niepełnosprawność, która ogranicza ruch.
2. Uraz lub operacja
Uraz lub zabieg chirurgiczny, który uszkadza żyły, może spowolnić przepływ krwi. Zwiększa to ryzyko powstawania zakrzepów krwi. Znieczulenie ogólne może również poszerzyć żyły, zwiększając prawdopodobieństwo tworzenia się zakrzepów.
Ryzyko zakrzepicy dotyczy w zasadzie każdego, kto przechodzi operację, jednak szczególnie narażone są osoby, które poddają się operacji kolan lub bioder.
3. Genetyka
Można mieć dziedziczne zaburzenie, które zwiększa prawdopodobieństwo powstawania zakrzepów krwi. Należy do nich trombofilia z czynnikiem V Leiden. Genetyka ma jednak stosunkowo niewielki wpływ.
4. Ciąża
Gdy płód rozwija się w macicy, wzrasta nacisk na żyły kobiece w nogach i miednicy. Kobieta ma zwiększone ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył głębokich w czasie ciąży do sześciu tygodni po urodzeniu dziecka.
Kobiety z niektórymi dziedzicznymi zaburzeniami krwi, takimi jak dziedziczne zaburzenie antytrombiny, mają wyższe ryzyko wystąpienia zakrzepicy podczas ciąży w porównaniu z innymi kobietami.
5. Nowotwory
Niektóre nowotwory wiążą się z wyższym ryzykiem zakrzepicy żył głębokich, w tym późnym rakiem okrężnicy, trzustki i piersi. Terapie i procedury onkologiczne mogą również zwiększać ryzyko wystąpienia ZŻG, w tym chemioterapii, centralnego cewnika żylnego i niektórych operacji nowotworowych.
6. Problemy kardiologiczne
Każdy stan, który wpływa na to, jak dobrze serce przemieszcza krew w organizmie, może powodować problemy z zakrzepami i krwawieniami. Stany, takie jak zawał serca lub zastoinowa niewydolność serca, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi.
7. Leki na bazie hormonów
Kobiety, które stosują antykoncepcję hormonalną lub stosują hormonalną terapię zastępczą (HTZ) w okresie menopauzy, mają wyższe ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył głębokich niż te, które nie przyjmują tych leków.
8. Otyłość
Osoby z otyłością odczuwają większy nacisk na naczynia krwionośne, zwłaszcza te w miednicy i nogach. Z tego powodu mogą mieć zwiększone ryzyko zakrzepicy żył głębokich.
9. Palenie
Osoby, które regularnie palą tytoń, są bardziej narażone na rozwój zakrzepicy żył głębokich niż osoby, które nigdy nie paliły lub przestały.
Poznaj inne korzyści z rzucenia palenia!
10. Żylaki
Żylaki to powiększone i zniekształcone żyły. Chociaż często nie powodują problemów zdrowotnych, szczególnie przerośnięte żylaki mogą prowadzić do zakrzepicy żył głębokich, chyba że dana osoba zostanie poddana leczeniu.
11. Wiek
Mimo, ze zakrzepica żył głębokich dotyczy osób w każdym wieku, jej ryzyko wzrasta po 40 roku życia. Im ktoś jest starszy, tym bardziej narażony jest na wystąpienie tego schorzenia.
12. Płeć
Kobiety w wieku rozrodczym bardziej narażone są na ryzyko zakrzepicy niż mężczyźni. Z wiekiem tendencja ta ulega odwróceniu. Ryzyko wystąpienia zakrzepicy u kobiet po przejściu menopauzy jest znacznie mniejsze niż u mężczyzn w tym samym wieku.
Skomentuj