Czego nie robić na górskich szlakach? Niefrasobliwość turystów czasem zdumiewa. Jeśli kończy się ona odciskami lub dłuższą wędrówką, to niewielka cena. Czasem sprowadza ona zagrożenie zdrowia lub życia nie tylko na nierozsądnych wędrowców, ale także na inne osoby na szlaku albo ratowników.
Lato to czas odpoczynku, urlopów i wyjazdów. Niektórzy z nas planują wylegiwać się na plaży, inni wolą bardziej aktywny wypoczynek i udają się na górskie wędrówki. Niezależnie od formy wypoczynku, urlop może być wspaniale spędzonym czasem… pod warunkiem, że nie wyłączymy myślenia. Niestety, rzeczywistość pokazuje, iż wielu wczasowiczom brakuje wyobraźni, szczególnie podczas pieszych wędrówek. Ku przestrodze przytaczamy 7 największych błędów, jakie turysta może popełnić w górach.
1.Klapki
W Internecie możemy znaleźć wiele memów przedstawiających turystów podążających górską ścieżką w… klapkach. Niestety, nie są to tylko internetowe żarty. Na szlakach zdarza się spotkać osoby wędrujące w klapkach lub sandałach na cienkich podeszwach. Takie obuwie to proszenie się o kontuzję. Zbyt cienkie podeszwy i brak zabezpieczeń kostek stwarzają ryzyko urazów. Typowo letnie obuwie, które świetnie sprawdza się w mieście w górach okazuje się bezużyteczne. Większość z nas ma tego świadomość, jednak niestety zdarzają się wyjątki.
2. Brak ciepłego ubioru
Pogoda w górach jest zmienna. To, że w momencie wymarszu jest ciepło, nie znaczy, że będzie tak przez cały dzień. Dlatego wyruszając w górską wędrówkę należy zabrać ze sobą także cieplejszą odzież. Brak przygotowania na zmienne warunki atmosferyczne może skończyć się tragicznie.
3. Alkohol
Alkohol może okazać się prawdziwą zmorą podczas urlopu. Niektórzy z nas, chcąc się zrelaksować, sięgają po napoje “z procentami”. I nie ma w tym nic złego jeśli zachowa się umiar i pije w odpowiednim czasie. Alkohol przytępia zmysły. Wyjście w długą wędrówkę po spożyciu napojów alkoholowych nie jest dobrym pomysłem.
4. Ignorowanie sygnałów ostrzegawczych
kiedy otrzymujemy komunikat o złych warunkach pogodowych nie powinniśmy wyruszać w długie wędrówki. Tymczasem z pewnością wielu z nas słyszało doniesienia o poszukiwaniu turystów, którzy pomimo ostrzeżeń udali się na wycieczkę. Sytuacja ta jest szczególnie groźna w przypadku osób, które nie spędzają na górskich szlakach wiele czasu i nie mają dużego doświadczenia w górskich wędrówkach. W trudnych warunkach pogodowych radzą sobie tylko zaprawieni turyści, którzy dużo chodzą po górach.
5. Brak mapy, brak znajomości terenu
Jeśli nie znasz terenu, po którym zamierzasz wędrować, koniecznie weź ze sobą mapę. Wyruszenie w góry z przeświadczeniem, że przecież szlaki są oznaczone i trudni się zgubić jest dużym błędem. Jeżeli nie potrafisz spawanie czytać mapy, wyrusz w towarzystwie przewodnika lub innej osoby, która zna dany teren lub ma większe doświadczenie w pieszych wędrówkach. Zawsze wcześniej planuj też trasę. Oczywiście, plany z różnych względów mogą ulec zmianie, jednak podczas wędrówki są one sporym ułatwieniem.
6. Nieodpowiedni czas wyruszenia
Urlop to czas odpoczynku, dlatego często chcemy pospać dłużej. I nie ma w tym nic złego, jeśli nie planujemy dłuższych wypraw. W sytuacji, gdy twoim celem są szlaki wysokogórskie, musisz wstać skoro świt. W przeciwnym razie możesz nie dojść do celu swojej wędrówki przed zachodem słońca. Dodatkowym mankamentem jest także fakt, iż wychodząc w góry koło południa istnieje szansa, że część swojej trasy będziesz pokonywać w tłumie, co nie jest komfortowe.
7. Przecenianie swoich sił
Wychodząc w góry nie jeden z nas chciałby się pochwalić zdjęciem dokumentującym przejście trudnego szlaku lub zdobycia danego szczytu. I w tym miejscu należy sobie uświadomić ważną kwestię: nie każdy z nas może przebyć dany szlak, czy wejść na szczyt góry. Nie wszyscy jesteśmy do tego odpowiednio przygotowani fizycznie. Jeśli nie wędrujemy po górach regularnie lub na co dzień prowadzimy siedzący tryb życia, powinniśmy sobie odpuścić trudniejsze trasy. Wyruszenie na wędrówkę ponad nasze siły może skończyć się lotem helikopterem GOPR-u.
Wydaje się, że wszyscy wiemy, czego nie robić na górskich szlakach. Nie wydaje się skomplikowane, prawda? A jednak: czy nikomu z Was nie zdarzyło się zrobić czegoś z tej listy? Napiszcie w komentarzach, co Wam się przydarzyło w czasie pieszych wędrówek – pod tekstem lub na FB.
A jeśli jesteś fanem odpoczynku na łonie przyrody, koniecznie przeczytaj nasz artykuł o tym, co daje nam obserwowanie ptaków.
Skomentuj