Pomidory są jednymi z najpopularniejszych warzyw. Dodajemy je do kanapek, sałatek, robimy z nich kremy i zupy. Pomidory można więc stosunkowo łatwo włączyć do diety. A warto to zrobić ze względu na ich właściwości zdrowotne. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że nie dla każdego będą one dobre. Jakie są korzyści zdrowotne pomidorów? Kto powinien na nie uważać? Sprawdź, co warto wiedzieć o pomidorach.
Korzyści zdrowotne
Właściwości antynowotworwe
Pomidory są doskonałym źródłem witaminy C i innych przeciwutleniaczy . Dzięki tym składnikom pomidory mogą pomóc w zwalczaniu powstawania wolnych rodników. Wolne rodniki wpływają z kolei na zachorowania na raka.
Pomidory zawierają również likopen. Likopen to polifenol ,który nadaje pomidorom charakterystyczny czerwony kolor. Związek ten może przeciwdziałać nowotworowi prostaty. Na ten moment nie mamy jeszcze pełnej wiedzy na temat właściwości antynowotworowych likopenu. Wciąż trwają badania w tym zakresie.
Prawidłowe ciśnienie krwi
Pomidory są niezwykle bogate w potas, który pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Potas stanowi przeciwwagę dla sodu, którego nadmiar w diecie prowadzi do nadciśnienia. Wybieranie produktów żywnościowych bogatych w potas i ubogich w sód korzystnie wpływa na poziom ciśnienia krwi, a co za tym idzie – jest zdrowe dla serca.
Masz problem z nadciśnieniem? Poznaj naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia krwi.
Wsparcie w leczeniu cukrzycy
Pomidory zawierają dużą ilość błonnika. Badania wykazały, że osoby z cukrzycą typu 1, które spożywają dietę bogatą w błonnik, mają niższy poziom glukozy we krwi, podczas gdy osoby z cukrzycą typu 2 mogą poprawić poziom cukru we krwi, lipidów i insuliny . Jedna filiżanka pomidorków koktajlowych zapewnia około 2 gram błonnika.
Przeciwdziałanie zaparciom
Spożywanie pokarmów o wysokiej zawartości wody i błonnika, takich jak pomidory, może pomóc w nawodnieniu i wspierać normalne ruchy jelit. Pomidory są często opisywane jako owoce przeczyszczające.
Zdrowie oczu
Pomidory są bogatym źródłem likopenu, luteiny i beta-karotenu. Te silne przeciwutleniacze chronią oczy przed uszkodzeniami wywołanymi światłem, rozwojem zaćmy czy zwyrodnieniem plamki żółtej.
Zdrowie skóry
Kolagen jest niezbędnym składnikiem skóry, włosów, paznokci i tkanki łącznej.
Produkcja kolagenu w organizmie zależy od witaminy C. Niedobór witaminy C może prowadzić do szkorbutu. Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, a jej niskie spożycie wiąże się ze zwiększonymi uszkodzeniami powodowanymi przez światło słoneczne, zanieczyszczenia i dym.
Niedobór witaminy C wpływa na powstawanie zmarszczek, zwiotczenie skóry, przebarwienia i inne niekorzystne skutki zdrowotne skóry.
Dowiedz się więcej o wpływie witaminy C na zdrowie skóry.
Zagrożenia
Pestycydy
Każdego roku Environmental Working Group (EWG) opracowuje listę owoców i warzyw o najwyższym poziomie pozostałości pestycydów. Te pokarmy są znane jako Parszywa dwunastka. Pomidory zajmują na niej zazwyczaj wysokie miejsce. Chociaż nie udowodniono, że spożywanie żywności ekologicznej ma ogólne korzyści zdrowotne, EWG sugeruje, aby kupować organiczne pomidory tam, gdzie to możliwe. Kupowanie produktów ekologicznych minimalizuje narażenie na pestycydy, chociaż nie dowiedziono, aby definitywnie zapobiegało to chorobom.
Pamiętaj o umyciu pomidorów przed jedzeniem.
Beta-blokery i nadmiar potasu
Beta-blokery, rodzaj leków najczęściej przepisywanych na choroby serca, mogą powodować wzrost poziomu potasu we krwi. Pokarmy bogate w potas, takie jak pomidory, powinny być spożywane z umiarem podczas przyjmowania beta-blokerów.
Spożywanie zbyt dużej ilości potasu może być szkodliwe dla osób z zaburzeniami czynności nerek. Nieusunięcie nadmiaru potasu z krwi może być śmiertelne.
Refluks
Osoby z chorobą refluksową przełyku mogą odczuwać nasilenie objawów, takich jak zgaga i wymioty podczas spożywania bardzo kwaśnych pokarmów, takich jak pomidory. Indywidualne reakcje są różne.
Skomentuj