Sądzisz, że poziom zbyt wysokiego cholesterolu cię nie dotyczy? W końcu utrzymujesz prawidłową masę ciała, więc nie masz się czym martwić…? Niekoniecznie. Cholesterol jest związkiem, który budzi wiele kontrowersji. Często słyszymy o poważnych konsekwencjach zdrowotnych związanych z jego zbyt wysokim poziomem, ale równocześnie nie zdajemy sobie do końca sprawy z tego, co może być tego przyczyna. Brak wiedzy i dezinformacja nie pomaga nam w dbaniu o swoje zdrowie. Dlatego tez przyjrzeliśmy się bliżej błędnym przekonaniom dotyczącym cholesterolu. Poznaj najpopularniejsze mity na temat cholesterolu.
1. Cholesterol jest zły
Cholesterol jest istotnym składnikiem błon komórkowych. Oprócz swojej strukturalnej roli w błonach jest również niezbędny produkcji hormonów steroidowych, witaminy D i kwasu żółciowego.
Oczywiście, zbyt wysoki poziom cholesterolu prowadzi do poważnych chorób układu krążenia. Niemniej, jest on związkiem niezbędnym do życia. To nie sam cholesterol jest szkodliwy, ale jego nadmiar.
Warto również przypomnieć, że istnieją dwa rodzaje cholesterolu: HDL i LDL.
Lipoproteina o niskiej gęstości (LDL) przenosi cholesterol z wątroby do komórek, gdzie jest wykorzystywany w kilku procesach. Czasami określa się LDL „złym” cholesterolem, ponieważ wysoki poziom cholesterolu LDL we krwi zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Lipoproteina o dużej gęstości (HDL) jest często określana jako „dobry” cholesterol, ponieważ transportuje go z powrotem do wątroby. Tam cholesterol jest usuwany z organizmu, zmniejszając w ten sposób ryzyko sercowo-naczyniowe.
2. Prawidłowa masa ciała wyklucza wysoki poziom cholesterolu
Jest to mit. Zbyt wysoki poziom cholesterolu wynika nie tylko ze zbyt dużej ilości spożywanych kalorii, ale także z genetyki. Niektórzy z ans maja genetyczną skłonność do nieprawidłowego przetwarzania cholesterolu.
Na wysoki poziom cholesterolu wpływają też takie czynniki jak jakość pożywienia, palenie tytoniu i spożywanie alkoholu.
3. Wysoki poziom cholesterolu można rozpoznać po objawach
Nie do końca. W większości przypadków wysoki poziom cholesterolu nie powoduje objawów. Dlatego zaleca się okresowe badania krwi w celu zbadania wysokiego poziomu cholesterolu. Wiek, w którym rozpoczynasz badania przesiewowe i częstotliwość badań przesiewowych, zależą od twoich indywidualnych czynników ryzyka.
Objawy pojawiają się z reguły późno, gdy zbyt wysoki poziom cholesterolu prowadzi do uszkodzeń układu krążenia.
4. Każdy powinien mieć taki sam poziom cholesterolu
To nieprawda. Twój docelowy poziom cholesterolu zależy od tego, czy masz historię pewnych chorób – takich jak zawał serca i udar – oraz ryzyko rozwoju tych problemów, które zależy od takich czynników, jak wiek i wysoki poziom krwi nacisk. Dla tych z nas, którzy nie mieli żadnych problemów sercowo-naczyniowych, cholesterol LDL („zły” cholesterol) powinien wynosić mniej niż 100 miligramów na decylitr (mg/dl). Ale jeśli masz chorobę serca lub naczyń – historię zawału serca, udaru lub innej choroby naczyń tętniczych – a zwłaszcza jeśli masz cukrzycę, docelowy poziom cholesterolu LDL powinien być niższy niż 70 mg/dl.
5. Nic nie można zrobić z wysokim poziomem cholesterolu
To na szczęście nieprawda. Oprócz przyjmowania leków obniżających poziom cholesterolu, można również poprawić jego poziom, utrzymując zdrową wagę, jedząc odpowiednią żywność, ćwicząc, unikając palenia i unikając nadmiernego spożywania alkoholu. Jest tak wiele, co można zrobić z nienormalnie wysokim poziomem cholesterolu.
6. Jeśli ma się mniej niż 40 lat, nie trzeba kontrolować poziomu cholesterolu
Zbyt wysoki poziom cholesterolu rzeczywiście dotyczy głównie osób, które ukończyły 40 rok życia. Nie oznacza to jednak, że młodsi nie mogą mieć problemu z prawidłowym poziomem cholesterolu. Niektóre stowarzyszenia zalecają wykonywanie badań przesiewowych już w wieku 20 lat.
Masz problem ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu? Sprawdź, jak go obniżyć!
Cholesterol zresztą jak i inne parametry powinno się sprawdzac chociaż raz w roku. Profilaktyka to podstawa zdrowego, świadomego życia. Mało to się słyszy o ciągłych chorobach? Trzeba samemu panować nad swoim zdrowiem. Apeluje o to choćby i laboratorium diagnostyki. Dają nawet ludziom możliwość zrobienia badań z pakietu maksimum w cenach promocyjnych za drugi i trzeci pakiet. Mozliwości więc są i wcale nie kosztują milionów…