Żelazo jest minerałem niezbędnym dla wielu funkcji organizmu. Wspomaga transport tlenu we krwi. Jest również niezbędna do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania komórek oraz produkcji niektórych hormonów i tkanek. Zbyt niski poziom żelaza może prowadzić np. do niedokrwistości . Tego rodzaju niedobór najczęściej można łatwo wyleczyć. Trzeba jednak odpowiednio wcześnie rozpoznać jego oznaki . Sprawdź, jakie są objawy niedoboru żelaza.
Objawy niedobory żelaza
Objawy niedoboru żelaza różnią się w zależności od jego nasilenia, a także ogólnego stanu zdrowia danej osoby. W przypadku łagodnego lub umiarkowanego niedoboru żelaza można nie odczuwać żadnych zauważalnych objawów.
Czasami brak żelaza może prowadzić do anemii. Dzieje się tak, gdy organizm nie ma wystarczającej ilości czerwonych krwinek lub hemoglobiny we krwi.
Niedokrwistość z niedoboru żelaza może powodować objawy, które obejmują:
- zmęczenie,
- słabość,
- zawroty głowy,
- bóle głowy,
- wrażliwość na temperaturę,
- zimne dłonie i stopy,
- duszność,
- ból w klatce piersiowej,
- trudności z koncentracją,
- palpitacje serca,
- zespół niespokojnych nóg,
- apetyt na produkty nieżywnościowe, takie jak lód lub brud.
Istnieje również kilka fizycznych objawów niedoboru żelaza, na które należy zwrócić uwagę, takich jak:
- łamliwe paznokcie,
- pęknięcia po bokach ust,
- wypadanie włosów,
- zapalenie języka,
- wyjątkowo blada lub żółta skóra,
- nieregularne bicie serca.
Przyczyny
Istnieje kilka przyczyn niedoboru żelaza we krwi. Poniżej omówiono najczęstsze powody zbyt małej ilości tego pierwiastka w organizmie.
Dieta
Żelazo znajduje się w wielu różnych rodzajach żywności, w tym w rybach, wzbogaconych płatkach zbożowych, fasoli, mięsie i zielonych warzywach liściastych. Ograniczenie wymienionych tu produktów i zastępowanie ich np. żywnością przetworzoną może skutkować niedoborem żelaza.
Zespół złego wchłaniania żelaza
Niektóre schorzenia i leki mogą uniemożliwiać organizmowi prawidłowe wchłanianie żelaza, nawet jeśli dana osoba spożywa dużo pokarmów bogatych w żelazo.
Do przyczyn problemów z wchłanianiem żelaza należą:
- dolegliwości jelitowe i trawienne, takie jak nieswoiste zapalenie jelit,
- przebyte zabiegi chirurgiczne żołądka i jelit, jak na przykład operacja pomostowania żołądka,
- rzadkie mutacje genetyczne.
Utrata krwi
Hemoglobina jest białkiem w czerwonych krwinkach. Zawiera większość żelaza w organizmie. Z tego powodu utrata krwi może skutkować niedoborami żelaza i anemią.
Utrata krwi może być wynikiem urazu lub zbyt częstych badań krwi lub darowizn. Ale może również wystąpić w przypadku pewnych schorzeń lub leków, w tym:
- krwawienie wewnętrzne z wrzodów lub raka okrężnicy,
- regularne stosowanie aspiryny lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ),
- obfite miesiączki,
- krwawienie z dróg moczowych,
- rzadkie schorzenia genetyczne.
- zabiegi chirurgiczne.
Inne przyczyny
Do innych przyczyn, które powodują niedobór żelaza we krwi, należą:
- niewydolność nerek,
- zastoinowa niewydolność serca,
- otyłość.
Żelazo jest szczególnie ważne w okresach wzrostu. Z tego powodu dzieci i kobiety w ciąży mają wyższe rozwoju niedoboru żelaza i anemii niż inne.
Leczenie
Dokładne leczenie niedoboru żelaza będzie zależeć od przyczyny i ciężkości stanu.
W większości przypadków lekarz przepisze tabletki żelaza. Są to suplementy lecznicze, które zawierają więcej żelaza niż dostępne bez recepty suplementy multiwitaminowe.
W przypadkach, w których problemem jest złe wchłanianie żelaza, można podać żelazo dożylnie. Jest to również opcja w innych przypadkach, na przykład w przypadku znacznej utraty krwi. W najcięższych przypadkach może być konieczna transfuzja krwi.
Lekarz może również zasugerować zmiany w diecie, aby uwzględnić więcej pokarmów bogatych w żelazo. Dowiedz się, jak pozyskać więcej żelaza z diety.
Skomentuj