Od 1 do 10 grudnia obchodzimy Dni Walki Z Gruźlicą i Chorobami Płuc. Choroby płuc są niestety coraz powszechniejsze. Powszechny dostęp do papierosów i zanieczyszczenie powietrza nie sprzyja naszemu zdrowiu. Gruźlica nie jest wprawdzie pierwszym schorzeniem, o którym myśli się w kontekście chorób płuc, jednak wciąż stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia. Co więcej, narosło wokół niej wiele mitów. Przy okazji Dni Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc warto przyjrzeć się tematowi gruźlicy i poszerzyć wiedzę na temat tej choroby. Poznaj mity na temat gruźlicy.
Czym jest gruźlica?
Gruźlica to infekcja bakteryjna. Wpływa przede wszystkim na płuca, ale może również wpływać na inne części ciała.
Objawy obejmują przewlekły kaszel z krwawym śluzem, gorączkę i nocne poty. Innym powszechnym objawem jest utrata wagi, dlatego ludzie nazywali gruźlicę „konsumpcją”.
Bakterie wywołujące gruźlicę, zwane prątkami gruźlicy źródło, rozprzestrzeniać się z jednej osoby na drugą poprzez kropelki wydalane podczas kaszlu lub kichania. Po przeniesieniu choroba może postępować na różne sposoby, w zależności od odpowiedzi układu odpornościowego gospodarza.
Gruźlica dotyka ludzi od tysięcy lat i nadal jest jedną z najbardziej śmiertelnych chorób zakaźnych na świecie. Każdego dnia około4000 osób umrzeć z tego powodu.
WHO szacuje, że globalna zachorowalność na gruźlicę spadała o około 2% każdego roku w latach 2015-2019. Jednak przy niepokojącym wzroście liczby przypadków gruźlicy opornej na wiele leków, wciąż jest długa droga do wykorzenienia tej uleczalnej i możliwej do uniknięcia choroby.
Szacuje się, że 1 na 4 osoby na całym świecie ma infekcję gruźlicą. Jednak tylko 5–15% osób z infekcją rozwinie objawy w ciągu swojego życia.
Mity na temat gruźlicy
1. Każdy chory na gruźlice może zarażać
To nieprawda. Osoba z gruźlicą może przenieść infekcję tylko wtedy, gdy wystąpią u niej objawy. Oznacza to, że osoba z utajoną infekcją nie może przenosić gruźlicy.
Ponadto chory może zarażać tylko gdy bakterie znajdują się w płucach lub gardle. Jeśli bakterie znajdują się w innych częściach ciała, takich jak nerki lub kręgosłup, jest mało prawdopodobne, aby dana osoba przeniosła chorobę.
Ogólnie rzecz biorąc, chorzy przestają zarażać wokół 2-3 tygodnie po rozpoczęciu leczenia.
2. Gruźlica jest chorobą genetyczną
Chociaż ludzie wierzyli, że gruźlica przechodzi z rodzica na dziecko, jest to mit.
To błędne przekonanie mogło powstać, ponieważ ludzie mieszkający w tym samym gospodarstwie domowym często zapadali na tę chorobę. Teraz wiemy, że dzieje się tak, ponieważ ich bliskość ułatwiała bakteriom przenoszenie się z człowieka na człowieka.
3. Nie ma lekarstwa na gruźlicę
To na szczęście mit. Gruźlica jest uleczalna. Najczęstszym sposobem leczenia utajonego zakażenia gruźlicą jest antybiotyk izoniazyd. Osoby z gruźlicą powinny przyjmować ten lek jako jedną tabletkę dziennie przez 6-9 miesięcy.
Osobom z aktywną infekcją lekarze zwykle przepisują kombinację leków przeciwbakteryjnych na 6-12 miesięcy. Powszechną kombinacją jest izoniazyd z rifampiną, pirazynamidem i etambutolem.
4. Gruźlica dotyka ludzi tylko w biednych rejonach świata
To jest mit; Gruźlica może dotknąć ludzi na całym świecie. Istnieją jednak pewne regiony, w których TB jest bardziej rozpowszechniona.
Według WHO w 2019 r. 44% nowych przypadków gruźlicy wystąpiło w Azji Południowo-Wschodniej. Osiem krajów odpowiada za dwie trzecie nowych przypadków: Indie, Indonezja, Chiny, Filipiny, Pakistan, Nigeria, Bangladesz i Republika Południowej Afryki.
5. Gruźlica rozprzestrzenia się przez dotyk
Mity na temat gruźlicy dotyczą także sposobu rozprzestrzeniania się tej choroby.
Gruźlica nie może się rozprzestrzeniać poprzez:
- uścisk dłoni
- dzielenie się jedzeniem lub napojami
- dotykanie pościeli lub desek sedesowych
- całowanie
- udostępnianie szczoteczek do zębów
Gruźlica może się rozprzestrzeniać tylko wtedy, gdy osoba z aktywną infekcją płuc lub gardła kaszle, kicha, mówi lub śpiewa.
6. Diagnoza gruźlicy to wyrok
Niektórzy uważają gruźlicę za śmiertelną chorobę, ale to nie do końca prawda. Owszem, gruźlica może być śmiertelna bez leczenia, ale dzięki nowoczesnej medycynie lekarze mogą skutecznie leczyć tę chorobę.
Interesuje Cię temat mitów medycznych? Przeczytaj inne artykuły dotyczące chorób i mitów, jakie wokół nich narosły:
Mity na temat łuszczycy – to warto wiedzieć!
Cukrzyca: obalamy najpopularniejsze mity
Choroba Parkinsona: fakty i mity
Skomentuj