Wyobraź sobie taką sytuację. U ucznia nagle pojawia się ból i paraliż nóg; wkrótce setki kolegów ze szkoły mają podobne objawy. Młodzi luzie zaczynają śmiać się w niekontrolowany sposób. Nikt nie może nad tym zapanować. Takie sytuacje miewały miejsce w rzeczywistości. Jednak w każdym przypadku nie znaleziono żadnego medycznego wyjaśnienia. W końcu zaczęto uważać je za przykłady masowych chorób socjogennych, które wielu z nas zna pod różnymi nazwami: masowa histeria, epidemia histerii lub masowa choroba psychogenna. Z biegiem lat pojawiło się wiele możliwych źródeł tych chorób. Dziś za tego rodzaju źródło można przyjąć media społecznościowe. Czym jest choroba socjogenna? Jaki ma zawiązek z social mediami?
Co to jest choroba socjogenna?
Cechą charakterystyczną tych stanów jest to, że u wielu osób w grupie społecznej pojawiają się podobne, medycznie niewytłumaczalne i często dziwaczne objawy. W niektórych przypadkach poszkodowani uważają, że zostali narażeni na coś niebezpiecznego, takiego jak toksyna lub choroba zakaźna, chociaż dokładne badanie nie wykazało żadnego z nich.
Cierpienie spowodowane tymi chorobami jest całkiem realne i głębokie — nawet przy braku jasnej przyczyny i przy normalnych wynikach badań. I nie, osoba z chorobą socjogenną nie „po prostu szuka uwagi” lub „robi to celowo”.
Określanie ludzi jako hipochondryków lub „wariatów” lub choroby jako „histerię” nie jest pomocne. Histeria i histeria — zaczerpnięte z greckiego słowa histera oznaczającego łono — są obciążonymi terminami, często używanymi do deprecjonowania kobiet i ukazywania ich jako niestabilnych psychicznie lub podatnych przez biologię na niekontrolowane wybuchy emocji lub strachu. I chociaż niektórzy badacze sugerują, że te choroby częściej dotykają kobiety, większość opublikowanej literatury na temat tego schorzenia ma dziesiątki lat i opiera się na ograniczonej liczbie przypadków.
Cechy masowej choroby socjogennej
Choroby socjogenne mają kilka typowych dla siebie cech:
- doświadczanie objawów, które nie mają jasnego wyjaśnienia medycznego pomimo szeroko zakrojonych badań
- objawy, które są tymczasowe, łagodne i nietypowe dla osób dotkniętych chorobą
- szybki początek objawów i szybki powrót do zdrowia
- osoby dotknięte chorobą są połączone członkostwem i interakcją w grupie społecznej lub bliskością fizyczną.
Ogólnie leczenie obejmuje:
- wykluczenie medycznych wyjaśnień objawów,
- zamknięcie obiektu, w którym wykryto chorobę,
- usuwanie ludzi z miejsca domniemanego narażenia (online lub nie),
- oddzielenie od siebie osób dotkniętych chorobą.
TikTok nowym źródłem choroby socjogennej?
Pierwsze znane przykłady chorób socjogennych wywołanych przez media społecznościowe rozpoznano w ciągu ostatniego roku lub dwóch, w czasie zbiegającym się z pandemią. Neurolodzy zaczęli przyjmować coraz większą liczbę pacjentów, zwłaszcza nastoletnich dziewcząt, z nietypowymi, mimowolnymi ruchami i wokalizacjami przypominającymi zespół Tourette’a. Po wykluczeniu innych wyjaśnień tiki u tych nastolatków wydawały się być związane z wieloma godzinami spędzonymi na oglądaniu filmów TikTok osób, które zgłaszają zespół Tourette’a i inne zaburzenia ruchowe. Opublikowane przez wpływowych mediów społecznościowych filmy te mają miliardy wyświetleń stron w TikTok; podobne filmy są dostępne w serwisie YouTube i innych witrynach.
Co pomogło? Według niektórych raportów leki, poradnictwo i radzenie sobie ze stresem. Kluczowe jest również unikanie postów w mediach społecznościowych o zaburzeniach ruchu i zapewnienie o charakterze choroby.
Granice geograficzne mogły stać się mniej istotne; teraz wpływy napędzające te choroby mogą obejmować media społecznościowe, a nie tylko fizyczną bliskość.
Zapamiętaj!
Nie wiemy, dlaczego niektórzy zapadają na chorobę socjogenną, a inni nie. Wiele osób ma dużo stresu. Miliony ludzi tkwiły w środku podczas pandemii i korzystały z mediów społecznościowych przez więcej godzin dziennie, niż chcieliby przyznać. Wiele osób ma skłonność do sugestii. Jednak choroba socjogenna pozostaje stosunkowo rzadka. Pomimo istnienia od setek lat, wiele z tego stanu pozostaje tajemniczych. Niektóre przypadki chorób socjogennych mogą być spowodowane toksyną środowiskową lub zakażeniem, które nie zostały wówczas wykryte.
Jeśli Ty lub ktoś bliski spędzasz dużo czasu w mediach społecznościowych i zachorował na chorobę, której nie można wyjaśnić, porozmawiaj ze swoim lekarzem o możliwości wystąpienia choroby socjogennej wywołanej przez media społecznościowe. Wkrótce możemy się dowiedzieć, że to wcale nie jest takie rzadkie.
Media społecznościowe stanowią świetną przestrzeń komunikacji, rozrywki, informacji. Równocześnie jednak mogą być zagrożeniem dla użytkownika. Przeczytaj artykuł na temat uzależnienia o od mediów społecznościowych.
Skomentuj