Wielu z nas wykonuje pracę biurową wymuszającą wielogodzinne wpatrywanie się w ekran komputera. Nie jest tajemnicą, iż taki tryb pracy może okazać się szkodliwy dla naszego zdrowia. Podstawą wykonywania tego rodzaju obowiązków jest ochrona wzroku. Dlaczego? Jak zadbać o komfort pracy, gdy nasz wzrok jest narażony na szkodliwe czynniki? Sprawdź!
„Niebieskie światło” – główny wróg oczu?
Temat niebieskiego światła w ostatnich latach stał się popularny w mediach. Zjawisko to z reguły kojarzone jest ze światłem emitowanym przez urządzenia elektroniczne, takie jak telewizor czy komputer. Rzeczywistość wygląda jednak nieco inaczej. Światło niebieskie nie jest niczym nowym i nie powstało wraz z rozwojem technologii. Jest ono wszędzie, a najwięcej emituje go… słońce. Tak, światło niebieskie, które często się demonizuje, w rzeczywistości towarzyszy nam od zawsze i przez cały dzień – od wschodu do zachodu słońca.
Trzeba jednak pamiętać, iż określenie „niebieskie światło” jest bardzo ogólne i odnosi się do różnych rodzajów światła. Szczególnie problematyczne okazuje się tu światło niebiesko-fioletowe, które jest szkodliwe dla naszych oczu.
Światło niebiesko-fioletowe – zagrożenia
Ten rodzaj światła posiada długość pomiędzy 380 – 500 nm. Emitują je przede wszystkim ekrany LCD komputerów, smartfonów i telewizorów. Nie będzie zatem zaskoczeniem, iż na jego niepożądane skutki narażone są głównie osoby, dla których komputer stanowi narzędzie pracy.
Długotrwała ekspozycja na niebiesko-fioletowe światło wiąże się z takimi objawami jak: zmęczenie i łzawienie oczu oraz nieostre widzenie. U niektórych osób pojawiają się również bóle migrenowe i zaburzenie rytmu dobowego. W długotrwałej perspektywie ciągła ekspozycja na ten rodzaj światła może prowadzić nawet do starczego zwyrodnienia plamki żółtej oraz do uszkodzenia siatkówki oka, co z kolei może skutkować nawet utratą wzroku!
Jak się przed tym ustrzec?
Ekrany LCD weszły już na stałe do naszego życia. Nie możemy i najczęściej nie chcemy ich wyeliminować w codziennym użytkowaniu. Służą nam rozrywce, ale także nauce i pracy. Jak więc możemy chronić nasz wzrok w takim przypadku?
Po pierwsze warto zwrócić uwagę na specyfikę sprzętu, który kupujemy. Producenci elektroniki mają świadomość, jakie zagrożenia niesie ze sobą długotrwałe wpatrywanie się w ekran laptopa czy smartfonu. W związku z tym poszczególne modele tego rodzaju urządzeń mają opcję dostosowywania jasności ekranu do naświetlenia pomieszczenia. Istnieją również aplikacje, które pozwalają na korzystanie z urządzenia w trybie nocnym lub też zmieniają specyfikę kolorystyki ekranu.
Nieodłącznym elementem pracy przy komputerze powinny być również specjalne okulary. Pozwalają one zapobiec takim dolegliwościom jak pieczenie i zaczerwienieni oczu oraz bóle głowy i problemy ze snem.
Okulary do komputera – jak je wybrać
Sklepy optyczne oferują całą gamę okularów i soczewek, które ułatwiają pracę przed komputerem. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Soczewki używane do pracy przy komputerze oprócz standardowego antrefleksu powinny zawierać filtr światła niebieskiego. Taki flirt nie tylko poprawia kontrast i ostrość, ale również dobija część wysokoenergetycznego światła emitowanego przez ekran komputera. Dobry antrefleks poprawia przejrzystość soczewki oraz ułatwia utrzymanie okularów w czystości.
Tego rodzaju wymagania spełniają soczewki ZEISS DuraVision BlueProtect UV. Są to zaawansowane soczewki jednoogniskowe. Oprócz filtra do komputera odnajdziemy w nich wszystkie uszlachetnienia znane z popularnych szkieł. Warto podkreślić obecność filtra UV oraz dodatkowego utwardzenia krzemem. Dodatkowa warstwa krzemu sprawia że soczewki są bardziej odporne na zarysowania. Standardem jest już obecność powłoki oleofobowej i elektrostatycznej. To dzięki nim pozbędziemy się z soczewek tłustych plam, kurzu oraz drobnych pyłków. Okulary z tymi szkłami nie tylko chronią nasz wzrok, ale również są bardzo praktyczne w użytkowaniu.
Poznaj też szerszą ofertę okularów do komputera: https://mozartoptyk.pl/okulary-do-komputera.html
Gdzie kupić okulary?
Okulary dobrej jakości nie należą do najtańszych produktów, stąd możesz wahać się nad zakupem. Nie wiesz ile będą kosztować soczewki i czy kwota ta pozwoli Ci dopiąć miesięczny budżet? Jest na to rozwiązanie. Niektóre salony optyczne oferują wycenę nowych okularów. Przykładem tego jest Mozart Optyk. Wystarczy podać moce potrzebnych okularów na stronie salonu: https://mozartoptyk.pl/okulary-cena.html
Możesz również odwiedzić osobiście któryś z salonów:
- Kraków ul.Pawia 8 przy Hotelu Polonia (539 703 173)
• Kraków ul.Witosa 4 Carrefour Kurdwanów (882 352 252)
• Kraków ul.Stawowa 61 Galeria Bronowice (500 059 141)
• Kraków ul.Mackiewicza 17A Prądnik Auchan (503 993 121)
• Jaworzno ul. Grunwaldzka 59 Galeria Galena (502 647 203)
• Żywiec: Aleja Legionów 45 TESCO (532 741 846)
Skomentuj