fbpx
diety porady

Zdrowa dieta – 5 najpopularniejszych mitów

Jedzenie zdjęcie utworzone przez pvproductions - pl.freepik.com



Zdrowa dieta jest coraz popularniejszym hasłem obecnym w mediach i nie tylko. Mamy coraz większą wiedzę na temat wpływa jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie. Ale czy na pewno? Poniżej przedstawiamy 5 najpopularniejszych mitów dotyczących zdrowego odżywiania.

Mit 1. Zdrowe jedzenie nie tuczy

To czy przytyjemy, czy schudniemy, zależy przede wszystkim od tego, ile jemy, a nie – co jemy. Można schudnąć, jedząc tylko frytki, i przytyć, spożywając wyłącznie
„zdrowe” posiłki. Wszystko zależy od naszego zapotrzebowania i wartości energetycznej (kilokalorycznej) naszego menu.

Mit 2. Najlepsza dieta to same warzywa i owoce

Organizm potrzebuje na co dzień kilkudziesięciu różnych składników. Nie wszystkie znajdują się w warzywach i owocach – nie zawierają one wcale witaminy B12, D czy kwasów omega 3. Najlepsza dieta to dieta urozmaicona. Zupełnie inna kombinacja składników znajduje się w rybie, inna w truskawce, a jeszcze inna w fasoli. A wszystkie te produkty są zalecane w racjonalnym żywieniu.

Mit 3. Mój organizm sam wie, czego mi trzeba, a trzeba mi cukru

Jako dzieci faktycznie mamy taką moc, że potrafimy dość trafnie odczytywać sygnały ciała. Później jednak ta zdolność stopniowo zanika, zastępowana przez wyuczone zachowania i nawyki. Cukier stołowy to jeden z produktów spożywczych, które nie wnoszą w zasadzie nic wartościowego do naszego żywienia. Jego jedynymi zaletami są dostarczanie przyjemności (smak) i funkcja technologiczna (np. konserwowanie żywności i wpływ na teksturę). Cukier w niewielkich ilościach nie zrobi nam krzywdy, ale w nadmiarze jest niezalecany. A to, że mamy na niego ochotę, nie znaczy wcale, że organizm go potrzebuje, tylko że… mamy na niego ochotę. I w tym też nie ma nic złego! Grunt to nauczyć się zachowywać umiar.



Mit 4. Istnieje idealna dieta dla wszystkich

Nie ma rzeczy idealnych dla wszystkich i dieta nie jest tu wyjątkiem. Pomijając nawet kwestie zdrowotne (np. alergie, różne schorzenia dietozależne czy indywidualną tolerancję), mamy przecież różne potrzeby, upodobania, przyzwyczajenia i możliwości (finansowe, czasowe, techniczne, np. inne wyposażenie kuchni) – co wielokrotnie podkreślam w tej książce. Dlatego zawsze dążymy do modelu „idealnego” dla nas, a nie kopiujemy dietę koleżanki, która ma zupełnie inny kontekst życiowy niż my. „Idealny” wzięłam zresztą w cudzysłów celowo. Nie będę przecież zachęcać cię do gonienia za ideałami, tylko do żywienia w zgodzie ze sobą, a przede wszystkim realnego i osiągalnego w twojej rzeczywistości.

Mit 5. Istnieją produkty odchudzające

Niestety, nie ma żywności odchudzającej, a ujemne kilokalorie czy jedzenie „przyspieszające spalanie tłuszczu” to ciekawostki, które nie mają żadnego wpływu na masę ciała. Chyba że będziemy się oszukiwać, iż magicznie „zaoszczędzone” gdzieś 2 kilokalorie zrobią różnicę w skali 2 tysięcy zjadanych każdego dnia. To samo dotyczy produktów light. Popularnym powodem „tycia na diecie odchudzającej” jest przejadanie się lightami w nadziei, że robimy to bezkarnie. Bo przecież „one nie tuczą, a wręcz odchudzają”. Niestety, nie ma co liczyć na takie cuda. Produkty light mogą jedynie pomóc nam „zaoszczędzić” trochę kilokalorii, by mniejszym wysiłkiem wprowadzić się w niedobór energii, prowadzący do ubytku wagi. Ale nic poza tym!

Artykuł jest fragmentem książki Agaty Lewandowskiej Możesz jeść normalnie! Zdrowe odżywianie dla zabieganych



Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz