Różne problemy mogą powodować obrzęk kolana, w tym urazy i schorzenia, takie jak zapalenie stawów. Niektóre z tych przyczyn można leczyć w domu, podczas gdy inne problemy wymagają opieki lekarza. W niektórych przypadkach przyczyna obrzęku jest przewlekła i wymaga długotrwałego leczenia. Dowiedz się co może powodować obrzęd kolana i jakie domowe środki zaradcze możesz zastosować.
Objawy
Obrzęk jest oznaką stanu zapalnego. Jest to nagromadzenie płynu wokół uszkodzonego obszaru i zwykle powoduje, że obszar ten staje się większy i bardziej opuchnięty.
Istnieją różne rodzaje stanów zapalnych. W stawach, takich jak kolano, osoba może mieć:
- wysięk — obrzęk wewnątrz stawu
- obrzęk — obrzęk tkanek wokół stawu
- hemartoza — obrzęk i nagromadzenie krwi w stawie
Zapalenie, a tym samym obrzęk, może być ostre lub przewlekłe. Ostry obrzęk może wynikać z urazu i zniknąć w ciągu jednego dnia. Przewlekły obrzęk może trwać znacznie dłużej i sygnalizować podstawowy stan chorobowy.
Dla ostrego stanu zapalnego charakterystyczne jest 5 objawów:
- ból,
- pełna lub częściowa utrata funkcji,
- ciepło w miejscu dotkniętym stanem zapalnym,
- zaczerwienienie,
- obrzęk.
Obrzęk kolana – przyczyny
Opuchlizna kolana może mieć wiele różnych przyczyn. Do najczęstszych należą:
Zapalenie kaletki: występuje, gdy wypełnione płynem worki w kolanie, zwane kaletkami, ulegają podrażnieniu. Reakcja zapalna w kolanie powoduje następnie obrzęk. Obrzęk wywiera nacisk na inne części kolana i może powodować ból.
Zapalenie stawów: jest to kolejna częsta przyczyna obrzęku kolan. U osoby z zapaleniem stawów kryje się przewlekły stan zapalny, ale nadal może doświadczać pięciu kluczowych markerów ostrego stanu zapalnego.
Przeczytaj też: Zapalenie stawów – jak złagodzić ból?
Ostre urazy: mogą wynikać z uprawiania sportu, ćwiczeń lub wypadków związanych z urazem kolana tępym narzędziem.
Infekcje: obrzęk kolana może powodować np. toczeń (przewlekła choroba, która powoduje, że układ odpornościowy atakuje zdrowe tkanki, w tym te w stawach) lub borelioza (jest przenoszona przez kleszcze i powoduje objawy grypopodobne, wysypkę i obrzęk stawów).
Domowe środki zaradcze
Aby zmniejszyć obrzęk kolan w domu, można spróbować:
- masowania nogi i kolana,
- przykładania okładu z lodem owiniętego w szmatkę o kolano co najmniej raz dziennie przez 15–20 minut jednorazowo,
- wykonywania ćwiczeń zwiększających siłę mięśni podtrzymujących kolano,
- używania opaski lub rękawa uciskowego, aby utrzymać stały nacisk na staw kolanowy (tu jednak zaleca się bardzo dużą ostrożność; zbyt silny nacisk opaski może utrudniać przepływ krwi),
- przyjmowania leków przeciwzapalnych dostępnych bez recepty.
Kiedy iść do lekarza
Skonsultuj się z lekarzem, jeśli ból kolana nie ustępuje po odpoczynku lub występuje z innymi objawami. Należy również udać się do lekarza po nagłym urazie, takim jak uraz tępym narzędziem. Ponadto ważne jest, aby otrzymać profesjonalną opiekę, jeśli istnieją jakiekolwiek oznaki infekcji, takie jak gorączka lub ropa z rany.
Skomentuj