fbpx
dolegliwości zdrowe ciało

Endometrioza: fakty i mity

endometrioza
Do domu zdjęcie utworzone przez gpointstudio - pl.freepik.com



Endometrioza to chroniczny stan, w którym tkanka podobna do tej zwykle wyścielającej wnętrze macicy rośnie poza macicą. Ten stan może powodować ból podczas miesiączki , stosunku płciowego oraz oddawania moczu lub wypróżnień. Może być również odpowiedzialny za inne objawy, w tym nudności, zmęczenie i problemy ze zdrowiem psychicznym. Poznaj fakty i mity dotyczące tej choroby.

Miesiączki są bardzo obfite i bolesne

Chociaż szacunki sugerują, że ponad połowa wszystkich miesiączkujących kobiet odczuwa pewien ból podczas miesiączki, silny ból może czasami wskazywać na obecność endometriozy. W przypadku endometriozy miesiączki mogą być ciężkie i bolesne, ale nie zawsze tak jest. Ból może pojawiać się w innych obszarach, na przykład w przypadku jelit, dróg moczowych, owulacji, a także innych obszarów ciała. Krwawienia miesiączkowe mogą mieć różną objętość — długość cyklu również może być różna, a krwawienie w połowie cyklu również jest potencjalnym objawem. Trzeba jednakże pamiętać, iż bolesne i obfite miesiączki nie muszą oznaczać endometriozy.

Ciąża może wyleczyć endometriozę

To mit! W przypadku niektórych kobiet można zauważyć złagodzenie objawów podczas ciąży, jednak nie zawsze tak jest. Niektóre kobiety nie zauważają wówczas widocznych zmian, u innych objawy się nasilają. Nie ma tu reguły. Niestety, na endometriozę nie ma lekarstwa.

Endometrioza dotyka wyłącznie żeńskich narządów rozrodczych

Nie do końca. W rzeczywistości większość endometriozy nie wpływa na narządy rozrodcze, ale na implanty po wewnętrznej stronie brzucha na powierzchni zwanej otrzewną. To właśnie powoduje ból. Ale endometriozę można znaleźć prawie wszędzie i zaobserwowano ją w wyściółce płuc, a nawet w mózgu, gdzie powoduje drgawki, gdy kobieta ma okres.



Endometrioza zawsze powoduje ból

Szacuje się, że około 60% kobiet z rozpoznaniem endometriozy zgłasza przewlekły ból miednicy. Co więcej, osoby z endometriozą są 13 razy bardziej narażone na ból brzucha niż osoby bez tej choroby. Trzeba jednak podkreślić, że niektóre kobiety odczuwają łagodne dolegliwości. Zdarza się, że ból jest niewielki lub prawie nieodczuwalny.

Dolegliwości kończą się wraz z pojawieniem się menopauzy

W większości przypadków jest to prawda, jednak zdarza się, że dana kobieta cierpi na endometriozę pomenopauzalną. Szacuję się, że problem ten dotyczy około 2% kobiet, jednak kwestia ta wymaga dokładniejszych badań.

Endometrioza oznacza niepłodność

Szacuje się, że 30-50%k kobiet z endometriozą ma również trudności z zajściem w ciążę. Mimo to endometrioza nie stanowi automatycznie diagnozę niepłodności. Choć zajście w ciąże jest wówczas utrudnione, nie zawsze okazuje się niemożliwe.

Przeczytaj też: Endometrioza – objawy, przyczyny, leczenie



Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

1 komentarz

Zostaw komentarz

  • Też choruję na endometriozę, miałam zabieg w szpitalu medicover i rzeczywiście to chyba była najlepsza opcja bo wcześniejsze leczenie nie przyniosło rezultatu, dopiero w tej placówce lekarze odpowiednio mnie zdiagnozowali i zrobili co trzeba