Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to autoimmunologiczna forma zapalenia stawów, która wpływa nie tylko na stawy. Może również wpływać na inne tkanki i narządy oraz powodować problemy z sercem. W jaki sposób choroby serca łączą się z RZS? Dowiedz się!
Jak RZS wpływa na choroby serca?
Przewlekły stan zapalny spowodowany RZS zwiększa ryzyko chorób serca. Zapalenie uszkadza naczynia krwionośne i może powodować odkładanie się płytki miażdżycowej w tętnicach. Płytka nazębna w tętnicach może zwężać naczynia krwionośne i blokować przepływ krwi, prowadząc do zawału serca lub udaru mózgu.
Białka zwane cytokinami są powiązane ze wzrostem i aktywnością innych komórek układu odpornościowego. Białka te są odpowiedzialne zarówno za sposób, w jaki RA atakuje stawy, jak i za sposób, w jaki uszkadza naczynia krwionośne w chorobach sercowo-naczyniowych.
Wspólne czynniki ryzyka
Zapalenie nie jest jedynym łącznikiem między RZS a chorobami serca. Wiele czynników ryzyka RZS jest takich samych jak czynniki ryzyka chorób serca.
Wysokie ciśnienie krwi
Osoby z RZS mogą mieć wyższe ciśnienie krwi z powodu mniej elastycznych tętnic oraz niektórych przyjmowanych leków. Niekiedy powodem podwyższonego ciśnienia może okazać się również niska aktywność fizyczna.
Zapalenie wiąże się również z wyższym ciśnieniem krwi. Osoby z RZS mogą mieć10 razy ilość stanu zapalnego u osoby, która nie ma RZS.
Otyłość
Otyłość może wpływać na rozwój RZS.
Ból stawów związany z RZS może utrudniać ćwiczenia, a brak ruchu może powodować przyrost masy ciała. Ponadto otyłość wiąże się ze stanem zapalnym i innymi czynnikami ryzyka chorób serca, w tym wysokim poziomem cukru we krwi i wysokim ciśnieniem krwi.
Otyłość jest również powiązana z zespołem metabolicznym. Zespół metaboliczny to grupa objawów obejmująca inne czynniki ryzyka, które zwiększają ryzyko chorób serca, w tym:
- wysoki poziom trójglicerydów i cholesterolu
- wysokie ciśnienie krwi
- wysoki poziom cukru we krwi
Zespół metaboliczny występuje dwukrotnie częściej u osób z RZS w porównaniu z osobami, które nie mają RZS.
Cholesterol
RZS w wyjątkowy sposób wpływa na tłuszcze we krwi. Osoby z RZS na ogół mają:
- niski poziom LDL („zły” cholesterol)
- wysoki poziom trójglicerydów
- niski poziom HDL lub („dobry” cholesterol)
Chociaż niski poziom LDL wiąże się ze zdrowiem serca, zbyt niski poziom dobrego cholesterolu i wysoki poziom trójglicerydów może wzrosnąć ryzyko chorób serca.
Przeczytaj też: Jak obniżyć poziom trójglicerydów?
Palenie
Palenie zwiększa ryzyko zachorowania na RZD. Jeśli palisz i masz RZS, bardziej prawdopodobne przebieg choroby będzie u ciebie cięższy niż u osób niepalących. Palenie nie tylko zwiększa ryzyko zachorowania na RZS lub poważniejszych uszkodzeń stawów spowodowanych przez RZS, ale jest również główną przyczyną chorób serca.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat chorób stawów, sięgnij po książkę S.O.S. dla stawów. Wsparcie żywieniowe w choroba reumatycznych Katarzyny Olejniczak i Anny Piekarczyk.
Skomentuj