Odpady spożywcze przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych oraz marnują wodę i inne zasoby potrzebne do uprawy żywności. Przeciętny konsument nie przyczynia się wprawdzie w tak dużym stopniu do zanieczyszczania środowiska, jak duże korporacje, jednak zmiana codziennych nawyków może pozytywnie wpłynąć na środowiska. Duże zmiany zaczynają się od małych kroków. Dlatego też poznaj proste sposoby na to, jak ograniczyć marnowanie żywności w codziennym życiu.
Nie kupuj za dużo
Jednym z najprostszych sposobów na uniknięcie marnowania żywności jako konsumenta jest kupowanie mniej. Zapakowane lodówka może wyglądać atrakcyjnie, ale może prowadzić do marnowania żywności, jeśli gospodarstwo domowe nie może zjeść całej żywności.
Odbywanie co tydzień kilku krótszych wycieczek do sklepu spożywczego zamiast jednej dłuższej podróży może uniemożliwić ludziom kupowanie zbyt dużej ilości żywności i pomóc w ograniczeniu odpadów.
Oceń, czy żywność rzeczywiście trzeba wyrzucić
Wiele warzyw i owoców może lekko mięknąć lub więdnąć, gdy są już dojrzałe. Często takie “nieidealne” produkty lądują w koszu, choć w gruncie rzeczy nadają się do spożycia Nadal mogą być doskonałym dodatkiem do zup, koktajli czy potraw wypiekanych.
Można także wykorzystać resztki warzyw do przygotowania wywaru. Nawet czerstwy chleb robi tosty lub bułkę tartą. Wiele produktów, które tracą swoje walory wciąż można wykorzystać!
Rób listę zakupów
Kupowanie żywności, która jest już w domu, może ostatecznie stać się kolejnym źródłem odpadów. Sporządzenie spisu żywności w domu i sporządzenie listy zakupów przed pójściem do sklepu może pomóc ludziom uniknąć kupowania niepotrzebnej żywności i ograniczyć potencjalne marnotrawstwo.
Przechowuj prawidłowo żywność
Produkty łatwo psujące się, takie jak owoce i warzywa, mają swój najlepszy sposób przechowywania, aby uniknąć zepsucia.
Oto kilka wskazówek:
- utrzymuj temperaturę w lodówce poniżej 5°C,
- przechowuj gotowaną żywność na półkach nad surową żywnością,
- przechowuj żywność w zamkniętych pojemnikach
- przenoś resztki z otwartych puszek do odpowiedniego pojemnika. Nie przechowuj ich w puszce.
Twórz menu na cały tydzień
Sporządzenie menu posiłków na tydzień może pomóc niektórym osobom w organizacji spożycia żywności i ograniczeniu odpadów. Korzystanie z narzędzi internetowych lub książek kucharskich, które pomogą zaplanować posiłki na tydzień, może sporządzić dokładną listę zakupów.
Odpowiednie menu w każdym gospodarstwie domowym może zająć kilka tygodni, ale posiadanie ustalonego tygodniowego menu może pomóc niektórym osobom zmniejszyć zgadywanie dotyczące posiłków i uniknąć marnowania jedzenia.
Zamrażaj resztki
Zamrażanie żywności może pomóc zachować je do późniejszego wykorzystania i zapobiec ich zepsuciu. Wiele świeżych owoców i warzyw jest przechowywanych w stanie zamrożonym. Wydłuża to ich okres przydatności do spożycia i zmniejsza ilość odpadów. Inne produkty spożywcze, takie jak chleb, mięso, a nawet niektóre dania gotowe, również mogą dobrze się przechowywać w zamrażarce. Szczególnie pomocne jest zamrażanie pokarmów, których ludzie używają rzadziej, takich jak zioła. Dla tych, którzy chcą jeść w bardziej zrównoważony sposób, zamrażanie dodatkowych świeżych owoców i warzyw, gdy są sezonowe, może zmniejszyć potrzebę ich kupowania, gdy są poza sezonem i pochodzą z daleka.
Mrożenie potraw jest jednym ze świetnych sposobów na to, jak ograniczyć marnowanie żywności, jednak trzeba przy tym pamiętać o kilku ważnych zasadach. Dowiedz się, jakich.
Zrób kompostownik
Większość przygotowywania posiłków pozostawia resztki łodyg, skórki i bezużyteczne kawałki jedzenia. Nawet fusy po kawie i liście herbaty są świetnym dodatkiem do kompostu. Utworzenie hałdy kompostu jest jednym ze sposobów na zmniejszenie ilości odpadów poprzez przekształcenie nawet tych resztek w nawóz bogaty w składniki odżywcze. Dla osób, które nie mają ogrodu ani miejsca na kompostownik lub pryzmę kompostową, wiele gmin prowadzi programy kompostowania.
Skomentuj