Kawa jest popularnym napojem, nie tylko ze względu na swoje walory smakowe, ale również na działanie pobudzające. Wielu z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki mocnej kawy. Nie ma w tym nic złego. Badania pokazują, iż napój ten ma wiele właściwości zdrowotnych. Problem zaczyna się, gdy pijemy za dużo kawy. Tylko co to znaczy “za dużo”? W którym momencie kofeina zawarta w kawie będzie działać na nas pozytywnie, a kiedy może nam zaszkodzić? Jakie skutki może mieć nadmiar kofeiny? Sprawdźcie.
Gdzie znajdziemy kofeinę?
Kofeina najczęściej kojarzy się z kawą jednak substancja ta w naturalny sposób występuje również w innych produktach. Do najpopularniejszych źródeł kofeiny zaliczyć można:
- ziarna kawy,
- liście i pąki herbaty,
- orzechy dola,
- ziarna kakaowe,
- nasiona guarany,
- liść yerba mate.
Kofeinę spożywamy zatem nie tylko pijąc poranna kawę. Znajduje się ona także w herbacie, czekoladzie (w szczególności gorzkiej), napojach energetycznych czy coli. Mówiąc zatem o tym, ile kawy dziennie możemy wypić, trzeba zastanowić się nad tym, czy nie spożywamy kofeiny również w postaci innych produktów spożywczych.
Korzyści ze spożywania kofeiny
Spożywanie kofeiny naturalnie występującej w produktach spożywczych może przynieść ze sobą określone korzyści zdrowotne. Trzeb jednak podkreślić, iż mowa tu wyłącznie substancji, która stanowi naturalny składnik danego produktu. Spożywanie kofeiny w postaci proszku lub dodawanie jej do danego posiłku jest z reguły szkodliwe.
Spośród licznych zalet kofeiny wymienić można:
- poprawę koncentracji,
- wsparcie utraty masy ciała,
- zwiększenie wydajności sportowej,
- poprawę funkcjonowaniu mózgu,
- zmniejszenie ryzyka zachorowania na niektóre nowotwory,
- poprawę kondycji skóry.
Przeczytaj więcej o zaletach picia kawy
Nadmiar kofeiny – jak go rozpoznać?
Mimo licznych korzyści zdrowotnych, nadmiar kofeiny niesie ze sobą szereg zagrożeń dla zdrowia. Jeśli zaobserwujesz u siebie któryś z poniższych objawów, to znak, że pijesz za dużo kawy lub spożywasz zbyt wiele kofeiny pod innymi postaciami:
- niepokój,
- problemy z zasypianiem,
- zburzenia rytmu serca,
- drażliwość,
- częste oddawanie moczu,
- ból głowy,
- problemy z koncentracją.
Ile to za dużo?
Szacuje się, że dopuszczalna dobowa dawka kofeiny wynosi maksymalnie 400 mg. Inne źródła podają bardziej restrykcyjną normę, mianowicie 300 mg. Il to kaw? Jedna filiżanka zawiera zwykle od 80 do 100 mg, w zależności od tego jak mocny jest napar. Mówiąc o normach spożywania kofeiny trzeba jednak brać pod uwagę możliwości własnego organizmu. Niektóre osoby są bardziej wrażliwe na tę substancję i skutki jej nadmiaru będą dla nich odczuwalne już po jednej bądź dwóch filiżankach kawy.
Należy pamiętać, iż spożycie 500 mg kofeiny w ciągu doby oznacza przedawkowanie tej substancji i zatrucie nią. W takim przypadku należy bezwzględnie odstawić na kilka dni wszystkie produkty spożywcze zawierające kofeinę. W przypadku lekkiego zatrucia organizm sam oczyści się z nadmiaru tej substancji. Gdy zatrucie jest cięższe, a objawy nadmiaru kofeiny zbyt uciążliwe, należy zgłosić się do lekarza.
Skomentuj