fbpx
porady zdrowa kuchnia

Jakie ryby są najzdrowsze, a jakich lepiej unikać?

najzdrowsze ryby



Ryby są produktem, który dietetycy zlecają włączyć do diety. Według zaleceń powinniśmy zjadać mięso z ryb dwa razy w tygodniu. Ale czy wszystkie ryby są zdrowe? Wiele przecież mówi się o występujących w nich toksynach. Jakie ryby są zatem najzdrowsze, a jakich spożycie lepiej ograniczać?

Najzdrowsze ryby

Dietetycy zalecają spożywanie przede wszystkim tłustych ryb. Zawierają one kwasy omega-3, które niosą ze sobą wiele korzyści zdrowotnych, m.in korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu krążenia. Poniżej przedstawiono przykłady zdrowych ryb, które warto włączyć do diety.

Dziki łosoś

Łosoś jest jedną z najzdrowszych ryb. Ma dużą zawartość kwasów omega-3, aminokwasów i łatwo przyswajalnego białka. Do tego stanowi cenne źródło witamin i minerałów. Zalety te dotyczą właściwie każdego rodzaju łososia, jednak sięgając po tę rybę, warto wybrać dzikiego łososia. Ta odmiana zawiera mniej tłuszczów nasyconych, a jest bogatsza w kwasy omega-3. Jest tez mniej narażaony na obecność toksyn niż łosoś hodowlany.

Sprawdź przepis na burgery z dzikiego łososia.



Makrela

Makrela to tłusta ryba o intensywnym smaku. Należy do produktów o największej zawartości kwasów omega-3.  Jest również bogatym źródłem białka oraz witamin, w szczególności D i A oraz witamin z grupy B. Trzeba jednak pamiętać, że makrela może zawierać histaminę – związek chemiczny, który powstaje w wyniku kontaktu z zanieczyszczeniami. Z reguły w makreli nie znajdziemy wiele toksyn. Ryba spożywana z umiarem  nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie, wręcz przeciwnie – włączenie jej do diety niesie ze sobą szereg korzyści zdrowotnych. O obecności histaminy musza jednak pamiętać kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Śledź

Podobnie jak wyżej wymienione ryby, śledź stanowi źródło kwasów omega-3. Oprócz tego zawiera witaminę D3, A, E. Jest także bogaty w minerały: potas, żelazo, jod, cynk. Zawiera również pełnowartościowe białko. Śledź jest jedną z najpopularniejszych odmian ryb dostępnych w sklepach. trzeba jednak podkreślić, iż gotowe śledzie w zalewach, śmietanie czy sosach mają z reguły znacznie mniejszą wartość odżywczą niż surowa ryba, którą przyrządzimy według własnego pomysłu.



Sprawdź przepis na tatar ze śledzia

Sardynki

Sardynki polecane są głównie ze względu na wysoką zawartość kwasów omega-3 oraz omega-6. Oprócz tego są bogaty w wapń, witaminę D i B12.

Dorsz

Dorsz jest bogatym źródłem selenu – pierwiastka, który wpływa m.in. na prace układu krążenia oraz układu immunologicznego. 100 g dorsza zapewnia 50% dziennego zapotrzebowania dorosłego człowieka na selen. Ponadto dorsz jest bogaty w kwasy tłuszczowe oraz fosfor i potas. Zawiera również witaminy z grupy B.



Jakich ryb unikać?

Niektórzy mają obawy przed spożywaniem ryb ze względu na niebezpieczeństwo występowania w nich toksyn, w szczególności rtęci. W istocie niektóre gatunki ryb są w szczególności narażone na toksyn. Dotyczy to w szczególności dużych ryb, w organizmie których rtęć może się dłużej odkładać. Wielkość ryby nie stanowi jednak niepodważalnego wyznacznika.

Do gatunków ryb, których spożywanie lepiej ograniczyć należą:

  • panga,
  • flądra,
  • rekin,
  • ryba maślana,
  • okoń nilowy,
  • tilapia.



 

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz