fbpx
trening

WenDo

samoobrona i asertywność dedykowana kobietom i dziewczynkom

WenDo – samoobrona i asertywność dedykowana kobietom i dziewczynkom

 

WenDo to wywodząca się z Kanady unikalna technika samoobrony fizycznej i psychicznej stworzona przez kobiety dla kobiet. Stąd nazwa „Wen” od angielskiego słowa „women” i  „Do” japońskiego słowa droga – oznacza w wolnym tłumaczeniu „drogę kobiet”. Co wpływa na unikalność WenDo?

 

WenDo – to siła, która od początku we mnie była

 

Dziewczynkom i kobietom od małego wpajane jest przekonanie, że są tzw. słabą płcią. Ich domeną ma być delikatność, zwiewność i eteryczność. Nic więc dziwnego, że często nie zdają sobie sprawy z posiadanej siły fizycznej, a w przypadku ataku niekiedy nie podejmują nawet prób skutecznej obrony. Tymczasem na warsztatach WenDo z powodzeniem i bez specjalnych przygotowań łamią ręką dwucentymetrową deskę! Jak to możliwe? Nie, nie ma tutaj żadnych trików, czy tajnych sposobów rodem z filmów Kun-Fu. Uczestniczki warsztatu WenDo dowiadują się natomiast bardzo ważnej rzeczy: samoobrona zaczyna się w głowie. Od naszych przekonań na temat możliwości poradzenia sobie zależy 90% skutecznej samoobrony. Przełamana deska staje się symbolem wewnętrznej siły każdej z kobiet, siły, która od początku w nich była, tyko nie zawsze zdawały sobie z tego sprawę.

 

WenDo – to decyzja o tym, że mogę i mam prawo się bronić

 

Klasyczne programy samoobrony zakładają, że sama znajomość chwytów czy ciosów wystarcza, by skutecznie się bronić. Twórczynie programu WenDo zauważyły jednak, że wiele kobiet ma problemy z użyciem siły fizycznej. Kobiety i dziewczynki nie są (inaczej niż chłopcy) przyzwyczajone do ekspresji fizycznej, czy nawet bójek. Przeciwnie wpaja się im, że ich rolą jest troska i unikanie konfliktów. Stąd nawet w przypadku konieczności obrony własnego życia i zdrowia u wielu kobiet pojawia się blokada, lęk a nawet poczucie winy związane z użyciem siły przeciw napastnikowi. Stąd ważnym elementem WenDo są rozmowy o tych blokadach i odhamowanie za pomocą ćwiczeń naturalnej reakcji obronnej (także krzyku).

WenDo – to dwa bieguny: asertywność i samoobrona

 

Nie zawsze jednak konieczne jest użycie siły, wiele z przydarzających się nam codziennych sytuacji dotyczy przecież agresji psychicznej (słownej). WenDo uczy rozpoznania zagrożenia i dobrania adekwatnej reakcji. Asertywne stawianie granic, umiejętność deeskalacji konfliktu, ale też skuteczna komunikacja, czy wyrażanie swoich potrzeb – to wszystko mieści się w  spektrum tzw. samoobrony psychicznej, której poświęcona jest znaczna część warsztatu. Bardzo ważnym elementem samoobrony psychicznej jest tzw. spójność komunikatu – chodzi o to, by nasze słowa i ciało „mówiły jednym głosem”. Wpajany kulturowo kobietom przekaz „bycia miłą” objawia się często nie schodzącym z ust uśmiechem. Nawet w sytuacji zagrożenia staramy się być miłe i grzeczne, co niestety nie sprawdza się w kontekście napaści czy przemocy. WenDo daje przyzwolenie na brak uśmiechu, na ostry ton, na krzyk – na wszystko, co w danej sytuacji pozwoli obronić się przed zagrożeniem.

 

WenDo – to siostrzaństwo

 

Program dwudniowego warsztatu jest bardzo zróżnicowany. Poza czysto fizycznymi ćwiczeniami (kopnięcia, uwolnienia z przytrzymania przez agresora, ciosów, krzyku), ćwiczeniami asertywności (stawianie granic, spójny komunikat, identyfikacja potrzeb) jest także przestrzeń na rozmowy i wsparcie. Rozmawiamy o sytuacjach dla nas trudnych, które okazują się często wspólne dla wielu kobiet czy dziewczynek uczestniczących w warsztacie. To bezcenne doświadczenie poczuć, że nie jest się samą, że można otrzymać wsparcie i zrozumienie od innych kobiet.

 

Pisząc ten artykuł jestem świadoma, że dotykam tylko powierzchni tego czym jest, i co może dać udział w warsztacie WenDo. Żadne słowa nie zastąpią osobistego doświadczenia. Jako uczestniczka i trenerka WenDo gorąco wierzę, i za każdym razem namacalnie przekonuję się, jak dalece wykraczającym poza „klasyczną samoobronę” czy „klasyczne warsztaty asertywności” jest doświadczenie udziału w warsztacie. Być może warto przekonać się samej?

Ewa Kruchowska

psycholożka dzieci i młodzieży, psychoterapeutka w trakcie czteroletniego szkolenia w nurcie CBT, trenerka kompetencji miękkich w tym Kreatywności i Kreatywnego Rozwiązywania Problemów, certyfikowana trenerka WenDo - samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewczynek, wykładowczyni. Właścicielka i psycholożka Gabinetu Pomocy Psychologicznej i Rozwoju Osobistego „Do siebie” w Nowym Targu www.ewakruchowska.pl. Członkini Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przemocy. Pracuje w Punkcie Informacji i Wsparcia dla Osób Uwikłanych w Przemoc w Nowym Targu, w Gminnym Punkcie Konsultacyjnym ds. Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Narkomanii oraz jako wykładowczyni w Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkole Zawodowej. Współautorka czterech monografii naukowych. Specjalistka Zdrowego Zdrowia

1 komentarz

Zostaw komentarz

  • Z radością ale i odrobiną smutku przeczytałam ten artykuł.
    Wspaniale że kobiety zrywają ze stereotypem słabej płci i biorą dosłownie los w swoje ŚILNE ręce.
    że potrafią się bronic nie tylko fizycznie ale są mocniejsze psychicznie.
    WenDo jak pisze autorka uczy rozpoznawania zagrożenia i dobrana adekwatnej reakcji. Daje więc kobiecie poczucie bezpieczeństwa i siłę do samoobrony psychicznej. Bezcenne nie tylko w obecnych czasach … Cóż w moich nie było takich możliwości i dlatego ta odrobina smutki ale przecież WenDo do nie stawia żadnych granic…skoro jest „drogą kobiet” to również moją.
    Iwona