fbpx
zdrowa kuchnia

Kaki – bomba witamin i minerałów

Coraz częściej na sklepowych półkach możemy znaleźć tajemniczo wyglądający i o równie tajemniczo brzmiącej nazwie owoc, a jest nim Kaki. Pochodzący z Chin wartościowy owoc nazywany jest również persymoną, hurmą wschodnią, hebanowcem, szaronem, hebanem wiśniówką, czy nawet chińską śliwą.



Na pierwszy rzut oka przypomina pomidora, jednak swoją konsystencją zbliżony jest do jabłka. Smakiem przypomina śliwkę, gruszkę, a nawet i morelę.

Kaki – skład i działanie

Jest to owoc w którym znajdziesz zdrowe dla ciebie składniki takie jak: witamina A, E, K, B5, B6, B9, C, sód, potas, wapń, fosfor i magnez. Owoc kaki do bogate źródło błonnika, który korzystnie wpływa na procesy trawienne w organizmie. Średniej wielkości owoc kaki pokrywa aż 24% dziennego zapotrzebowania na błonnik.

Świeże owoce zawierają także wiele przeciwutleniaczy, takich jak beta karoten, likopen, luteina, zeaksantyna i kryptoksantyna. Związki te opóźniają procesy starzenia i powstrzymując rozwój wielu schorzeń.

Połączenie luteiny i zeaksantyny zawartej w owocu kaki niwelują ryzyko uszkodzenia siatkówki oka i plamki żółtej oka.

Persymona (kaki) ceniona jest za związki biologicznie aktywne, w tym:

polifenole, flawonoidy i przeciwutleniacze – jak katechiny, gallokatechiny, a także ważny czynnik
przeciwnowotworowy – kwas betulinowy.



Katechiny wykazują działanie przeciwinfekcyjne, przeciwzapalne i przeciwkrwotoczne. Witamina A i beta-karoten korzystnie wpływają na wzrok i skórę, a zjedzenie jednego owocu zaspokaja aż 80% dziennego zapotrzebowania organizmu na witaminę C, która jest silnym przeciwutleniacza. Regularne spożywanie produktów bogatych w tę witaminę pomaga wzmocnić odporność a także działa przeciw substancjom prozapalnym. Witaminy z grupy B zawarte w Kaki gwarantują poprawny metabolizm.

Wartości odżywcze persymony (w 100 g)
Wartość energetyczna – 70 kcal
Białko ogółem – 0.58 g
Tłuszcz – 0.19 g
Węglowodany – 18.59 g (w tym cukry proste – 12.53 g)
Błonnik – 3.6 g
Kaki – jakie owoce wybierać
Wybierając odpowiedni owoc należy zwrócić uwagę na jego kolor – powinien być od jasnego, żółtopomarańczowego po ciemny, pomarańczowoczerwony.

Skórka powinna być gładka i lśniąca, nie nosić śladów uszkodzeń oraz obicia, owoc powinien być krągły i mięsisty. Jeśli nie kupujemy kaki do spożycia natychmiast lepiej jest kupić owoc twardszy i dać mu możliwość dojrzeć.

Kaki – przechowywanie i zastosowanie

Najlepiej przechowywać Kaki w lodówce gdyż opóźnia to proces dojrzewania owocu, nawet o kilka tygodni. Poza lodówką owoc staje się bardzo szybko miękki i soczysty, pojawiają się też ciemniejsze plamki.
Owoce kaki nadają się do bezpośredniego spożycia na surowo, do gotowania, kandyzowania czy suszenia.
Dojrzałe kaki, jak już pisałam wyżej najlepiej jeść na surowo, obierając je ze skórki, można dodawać do deserów, sałatek, musli i jogurtu.



Kaki – ciekawostki

Badania wskazują, że wyciąg z persymony może silnie hamować rozwój komórek białaczki i wywoływać ich apoptozę (zaprogramowaną śmierć komórkową). Jak wynika z badań naukowców z Mie University z Japonii, wyciąg z persymony oraz inne związki z grupy polifenoli (m.in. galusan
epigallokatechiny – EGCG) silnie hamowały wzrost komórek nowotworowych MOLT-4 (czyli komórek nowotworowych białaczki limfoblastycznej T) w sposób zależny od dawki. Po 3 dniach kuracji zauważono poważne uszkodzenia w tych komórkach. Wyniki te sugerują, że wyciąg z persymony (oraz inne związki z grupy polifenoli) indukują apoptozę, czyli programowaną śmierć komórek Molt 4b.

Katnova

Z marzeń o lepszej sylwetce założyłam bloga, w którym dzielę się z Czytelnikami swoimi doświadczeniami, a także eksperymentami kulinarnymi oraz własnymi przemyśleniami, mniej lub bardziej w strefie fit&healthy;). Lubię kuchnię prostą, lekką a zarazem różnorodną, taką która jest ucztą dla podniebienia, a jednocześnie służy mojemu zdrowiu.
Nie jestem ekspertem kulinarnym, lecz jedną z tysięcy kobiet, które odnajdują przyjemność z gotowania. Wychodzę z założenia, że zdrowe odżywianie to nie aktualny trend w modzie, to nie weganizm, paleo, dieta białkowa, bezglutenowa czy niskotłuszczowa, lecz jest to świadoma umiejętność łączenia tych wszystkich składowych na jednym talerzu zwanym zdrowym odżywianiem.
Jestem przeciwniczką haseł „schudnij 10 kg w tydzień, wystarczy tylko..”, „wyrzeźbij swoje ciało w dwa tygodnie, wystarczy tylko”..wystarczy tylko, albo aż, cierpliwość, determinacja i systematyczność, a także silna wola i chęć zmiany na lepsze, i to właśnie moja recepta na sukces w każdej dziedzinie życia.

Skomentuj

Zostaw komentarz