Pomimo wielu zajęć w szkole już od najmłodszych lat, niekiedy zdarza się, że w przypadku prawdziwej sytuacji nie wiemy co zrobić i jak należy prawidłowo postąpić.
Nie będzie to kolejny poradnik typu 30 uciśnięć i 2 wdechy. Takich w sieci jest pełno. Podam Ci kilka wskazówek, które ułatwią i zachęcą Cię do udzielania pomocy.
- Oceń bezpieczeństwo!
Rozglądnij się czy nic Ci nie zagraża i dopiero rozpocznij udzielanie pomocy. Jeżeli to na przykład wypadek drogowy zadbaj o odpowiednie oznakowanie miejąca przez np. trójkąt ostrzegawczy. Warto również w torebce lub plecaku mieć ze sobą rękawiczki, które warto założyć przed podejściem do poszkodowanego.
- Nie bądź sam. Co dwie głowy to nie jedna! Zawołaj kogoś do pomocy. Warto aby podczas udzielania pomocy ktoś przy Tobie został, ponieważ na pewno się przyda.
- Oceń stan poszkodowanego !
Sprawdź czy oddycha i czy jest w kontakcie. Rozglądnij się czy nie widzisz jakiegoś masywnego krwotoku. Jeżeli tak to postaraj się go jak najszybciej zatamować np. przez bardzo mocne uciśniecie miejsca krwawienia. Jeżeli na miejscu są świadkowie zdarzenia poproś żeby zostali i opowiedzieli Ci co się stało.
- Nie bój się dzwonić pod numery alarmowe. W dyspozytorni pracują osoby odpowiednio przeszkolone, które odpowiedzą na każde Twoje pytanie i wątpliwość. Powiedzą Ci co masz zrobić w odpowiedniej kolejność i jak się zachować. To one ostatecznie podejmą decyzję jakie służby pojadą na miejsce zdarzenia i czy w ogóle są one potrzebne. Opowiedz im na spokojnie gdzie jesteś i co się stało. Mów wyraźnie i odpowiadaj spokojnie na zadawane przez nich pytania. Nie panikuj i nie krzycz.
- Nie zostawiaj poszkodowanego samego. Nie oddalaj się z miejsca zdarzenia aż do momentu przyjazdu służb ratunkowych.
I przede wszystkim zapamiętaj to, co jest najważniejsze. Nie bój się udzielać pomocy. Łatwo się pisze a rzeczywistość to weryfikuje. Ale ogrom satysfakcji jaką będziesz miał po udzieleniu pomocy jest niesamowity!
Skomentuj