- Nigdy nie wchodź do wody po alkoholu lub innych środkach które zaburzają Twój stan świadomości.
- Nie pływaj zaraz po posiłku. Lepiej odpocząć 2 godziny, przejść się na spacer lub poleżeć w cieniu niż motywować organizm do wykonywania aktywności fizycznej.
- Nie kąp się w miejscach niestrzeżonych przez ratowników. Pomimo różnorodnego rozlokowania ratowników na kąpielisku pewne tereny kąpieliska są dla nich niewidoczne i mogą nie zauważyć że potrzebujesz pomocy.
- Zwracaj uwagę na oznaczenia kąpieliska. Sprawdź gdzie możesz, a gdzie nie możesz się kąpać. Zwróć uwagę jaka jest flaga na kąpielisku i gdzie są rozlokowani ratownicy.
- Nie wypływaj poza wyznaczony teren przez bojki. W niektórych miejscach dno może być niebezpieczne i lepiej nie ryzykować niepotrzebnych urazów.
- Nie skacz w niedozwolonych miejscach nawet jeśli inni to robią. Pamiętaj, ze dno jest ruchome i nigdy nie wiesz cz akurat nie skoczysz na przepływającą przeszkodę. Konsekwencje takich skoków są tragiczne w skutkach. Złamany kręgosłup, paraliż, niedowład kończyn to tylko niektóre powikłania.
- Jeżeli nie umiesz pływać to zawsze spędzaj w wodzie czas tam, gdzie masz pod sobą dno. Jest to najbezpieczniejsza forma korzystania z kąpieliska.
- Nie ufaj motylkom lub im mym pomocom do pływania dla dzieci. Jeżeli Twoje dziecko nie umie pływać nie wolno Ci puszczać go samego w sprzęcie utrzymującym na wodzie. Taki sprzęt nie chroni przed utonięciem! Wystarczy większa fala lub fikołek Twojego dziecka i może dojść do tragedii.
- Uważaj na pierwsze oznaki udaru cieplnego: ból i zawroty głowy, nudności, poczucie senności, osłabienie, dreszcze. W takim przypadku udaj się do chłodnego, zacienionego miejsca, odpocznij i napij się wody. Jeżeli Twój stan będzie się pogarszał to zgłoś się do dyżurującego ratownika.
Miej oczy szeroko otwarte i reaguj na niebezpieczeństwo. Każdą nieprawidłowość lub negatywne zachowanie innych uczestników zgłaszaj odpowiednim osobom. Niesyte nad wodą nie trudno o tragedię. Woda to żywioł, z którym ciężko jest zwyciężyć
Skomentuj