Pozostawanie przez wiele godzin w pozycji siedzącej kojarzy nam się przede wszystkim z niekorzystnym oddziaływaniem na nasz kręgosłup. I słusznie. Badania wykazują jednak, że siedzenie przy biurku zwiększa również zachorowalność na cukrzycę i choroby krążenia. Dlatego powinniśmy często wstawać od biurka i wykonywać chociaż minimalną aktywność fizyczną, a kiedy już siedzimy, to koniecznie na odpowiednio dobranych krzesłach. Każdy z nas jest inny i ma w związku z tym inne zapotrzebowanie w tym zakresie.
Kupując krzesło biurowe, należy więc przede wszystkim uwzględnić to, dla kogo ono jest przeznaczone. Czy ta osoba jest wysoka, czy niska? Dobrze zbudowana czy raczej drobna? Starsza? Młodsza? W jaki sposób pracuje?
Są jednak również kilka uniwersalnych właściwości krzeseł biurowych, które warto sprawdzić przed zakupem:
Po pierwsze:
– czy posiada możliwość regulacji wysokości siedziska?
Bardzo ważne jest, by wysokość siedziska dało się tak ustawić, by kolana zginały się podczas siedzenia pod kątem prostym, podczas gdy stopy płasko spoczywają na ziemi.
Po drugie:
– czy posiada możliwość regulacji podłokietników?
Właściwe oparcie dla rąk wymusza niejako odpowiednią postawę przy siedzeniu.
Po trzecie:
– czy posiada możliwość regulacji oparcia?
Każdy jest zbudowany inaczej i będzie potrzebował bardzo zindywidualizowanego ułożenia oparcia, aby kręgosłup pozostawał we właściwym położeniu.
Po czwarte:
– czy krzesło zapewnia pełne podparcie dla górnej i środkowej części kręgosłupa?
Właściwe podparcie pleców podczas długotrwałego siedzenia pozwalają zapobiegać urazom lub obciążeniom.
Po piąte:
– czy krzesło jest tak wyprofilowane, by zachować naturalną krzywiznę kręgosłupa w odcinku lędźwiowym?
Dolna część pleców ma naturalną krzywiznę, źle zaprojektowane krzesła powodują prostowanie się tego odcinka kręgosłupa, co prowadzi do urazów.
Po szóste:
– czy siedzisko ma odpowiedni rozmiar?
Krawędzie siedziska powinny być o 2-3 cm oddalone od naszych bioder podczas siedzenia.
Po siódme:
– jakie jest wypełnienie siedziska?
Materiał, np. pianka, którym wypełnione jest siedzisko powinno zapewnić komfortowe siedzenie przez co najmniej godzinie. Warto dopytać sprzedawcę o jakość wypełnienia siedziska – czy nie będzie się szybko odkształcać.
Po ósme:
– czy oparcie można odchylić do pozycji półleżącej lub leżącej?
Warto zainwestować w krzesło, które posiada taką możliwość. Daje to możliwość ulżenia kręgosłupowi co jakiś czas podczas pracy i obniżenia nacisku.
Po dziewiąte:
– sprawdź szczegóły wykonania:
*czy krzesła posiadają pięć puntów podparcia?
*czy kółka poruszają się swobodnie?
*czy obicie fotela jest dobrej jakości? (czy materiał zapewnia cyrkulację powietrza, czy jest łatwy w utrzymaniu czystości? czy jest trwały?)
Twoje ciało jest wyjątkowe. Potrzebujesz krzesła biurowego, które dostosuje się do Ciebie, Twoich upodobań, sposobu pracy, Twojej budowy ciała i potrzeb.
W poszukiwaniu tego właściwego krzesła możesz skorzystać z oferty www.10chairs.pl
Skomentuj