Mit nr 1: użyj ilości produktu równej wizualnej wielkości grosza
Ten mit zaczął się od pielęgnacji włosów i jakimś sposobem trafił do pielęgnacji skóry. Możesz nawet zobaczyć, jak firmy utrwalają ten mit, gdy pokazują nakładanie produktu w reklamie.
W razie wątpliwości użyj trochę więcej produktu niż ilość wskazana z tyłu butelki. W końcu twarz każdego – od rozmiaru do chłonności – jest inna.
Dwie krople olejku do twarzy mogą być za dużą ilością dla zbalansowanej skóry tłustej, ale gdy mamy odwodnioną, tłustą cerę może okazać się że będzie to zbyt mało.
Wskazówka: Kiedy minął długi dzień dotykania twarzy, jedzenia na mieście, wypijania kolejnej słodkiej kawy w kawiarni, twoja skóra będzie wymagała od Ciebie zdecydowanie więcej niż zwykłego oczyszczenia i nawilżenia. Słuchaj jej potrzeb, ponieważ nie wszystko jest dobre dla każdego. To samo dotyczy ochrony przeciwsłonecznej, ponieważ większość ludzi stosuje tylko 25 do 50 procent koniecznej do zadziałania dawki produktu!
Mit nr 2: absolutnie potrzebujesz toniku
Standardowy tonik usuwa nadmiar brudu i sebum ze skóry przed nałożeniem kremu nawilżającego. W zależności od marki obiecują, że Twoja skóra stanie się jaśniejsza i gładsza.
Chociaż wierzymy, że tonik może być pomocny w twojej codziennej pielęgnacji, nie każdy tego potrzebuje. Zbyt wiele produktów może spowodować nagromadzenie lub brak wchłaniania tego, co nakładamy po nim.
Ostatecznie można przyjąć minimalistyczny stosunek do do pielęgnacji skóry i usunąć go. Zamiast niego można zastosować esencję lub hydrolat odpowiadający potrzebom naszej skóry. To świetna podstawa dla kremu nawilżającego i jednocześnie działa, zmniejszając pory.
Wskazówka: Jeśli używasz toniku, sugerujemy porównanie go z innymi produktami i potrzebami Twojej skóry. Może się okazać, że wcale nie jest Ci potrzebny.
Mit nr 3: Chusteczki do demakijażu to najlepszy sposób na jego usunięcie
Jeśli masz skłonność do przebarwień, chusteczki do demakijażu mogą powodować tarcie i powoli uszkadzać skórę – szczególnie jeśli używasz ich codziennie. Ponadto wiele chusteczek do demakijażu zawiera alkohol, który może powodować pieczenie wrażliwej skóry.
Wskazówka: jeśli zdecydujesz się użyć chusteczek do demakijażu, spróbuj ograniczyć ich używanie tylko do sytuacji gdy masz naprawdę mocny makijaż.
Mit nr 4: Cena jest dobrym wskaźnikiem tego, jak dobrze produkt działa
Szczególnie gdy masz kapryśną skórę mieszaną, poszukiwania idealnej pielęgnacji mogą Cię sporo kosztować – i nerwów, i pieniędzy. Nie daj się jednak zwieść! Cena nie zawsze jest równa z jakością. Szukaj opinii w zaufanych miejscach i bądź czujna na teksty sponsorowane. Pomyśl sama, czy miałaś kiedyś kosmetyk idealny, w którym absolutnie nic byś nie poprawiła? No właśnie! Zawsze się coś znajdzie – od niewygodnego opakowania przez niewłaściwą konsystencję, po słabą wydajność.
Wskazówka: Możesz łatwo nauczyć się inwestować swoje pieniądze tam, gdzie jest to potrzebne, badając skład ulubionych produktów i sprawdzać, czy istnieją tańsze odpowiedniki, które też mają te składniki.
Mit nr 5: Nigdy nie dotykaj twarzy rękami!
Być może słyszałaś kiedyś frazę: „Unikaj dotykania twarzy, aby zapobiec trądzikowi!”. Samo dotykanie nie jest jednak jedyną rzeczą, która powinna Cię martwić.
Dermatolodzy ostrzegają przed rozmową przez telefon lub dotykaniem telefonu a następnie twarzy. Najwyraźniej nasze telefony mają więcej bakterii niż większość sedesów.
Ogromny wskaźnik problemów ze skórą, z którymi mamy do czynienia, ma też związek ze zbyt długimi paznokciami. To pod nimi gromadzi się brud i bakterie niewidoczne gołym okiem. A stamtąd już prosta droga do przeniesienia ich na naszą twarz.
Wskazówka: Myjąc ręce, skup się własnie na paznokciach. Od czasu do czasu dezynfekuj też swój telefon!
Mit nr 6: Konsekwentna pielęgnacja jest kluczem do zapobiegania wypryskom
Konsekwentna pielęgnacja skóry nie uratuje Cię przed wypryskami. Mogą one być wynikiem wszystkiego, od zdrowia jelit po stres.
Okazuje się, że trzymanie się stałych nawyków pielęgnacyjnych może przynieść więcej szkody niż pożytku. Pomyśl: czy każdy dzień Twojego życia wygląda tak samo? Raz masz stresujące spotkanie, innym razem świetnie się bawisz na całonocnej imprezie, a jeszcze kiedy indziej spędzasz czas na ostrym słońcu. Potrzeby Twojej skóry się zmieniają, więc i Twoje zabiegi pielęgnacyjne wymagają dostosowania.
Wskazówka: Pozwól sobie od czasu do czasu spróbować nowych produktów lub preparatów. Przede wszystkim słuchaj potrzeb swojej skóry!
Mit nr 7: Bardzo pozytywne recenzje są wskaźnikiem dobrego produktu
Twoja skóra jest jedyna w swoim rodzaju! Pozwól jednak, by produkt, który stosujesz miał czas na zadziałanie. Nie skacz z kwiatka na kwiatek po kilku dniach stosowania – chyba że nie odpowiadają Ci inne jego cechy. Zgodnie z badaniami, rzeczywiste zmiany w skórze mogą potrwać od 6 do 20 tygodni. Oczywiście czas zależy od składników i rodzajów zmian, których oczekujesz. Pamiętaj, że produkty dopuszczone do indywidualnego stosowania są słabsze niż te stosowane przez kosmetologów i dermatologów w salonach. Wszystko po to, byś nie zrobiła sobie krzywdy.
Wskazówka: Jeśli chcesz przejrzeć recenzje produktu, spójrz na sekcję od czterech do trzech gwiazdek, aby uzyskać bardziej zrównoważoną perspektywę. Najlepsze recenzje to te, które zawierają informacje o stanie przed i po zastosowaniu. Dobrze gdy mają autentyczne zdjęcia. Szukaj wśród recenzji informacji o tym, że ich autorzy mają skórę najbardziej zbliżoną do Twojej.
Mit nr 8: Nie potrzebujesz dermatologa
Gdy mamy poważne problemy skórne, np. z trądzikiem czy przebarwieniami, sami możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc.
Pamiętaj, że dermatolodzy są lekarzami działającymi na korzyść Twojej skóry. Potrafią powiedzieć Ci rzeczy, których nie wie pani z Twojej drogerii. Dzięki wykształceniu i doświadczeniu są w stanie szerzej spojrzeć na Twój problem.
Wskazówka: Dostęp i koszty to jedne z największych problemów związanych z wizytami u dermatologów. Warto jednak poświęcić czas i pieniądze i skorzystać z pomocy profesjonalisty.
Wiele wiedzy o skórze to próby i błędy
Większość tych mitów to te, o których dowiedziałeś się po wyczerpującej podróży w celu osiągnięcia czystej i zdrowej skóry. Nie zniechęcaj się jednak i staraj się stawiać na mądrą i przemyślaną pielęgnację. Uodpornij się na reklamy i słuchaj potrzeb swojej skóry! Tylko w ten sposób zapewnisz jej dokładnie to, czego potrzebuje.
Skomentuj