Osiem korzyści dla skóry
Olej z awokado jest nasycony kwasami tłuszczowymi omega-3 i witaminami A, D i E. Poniżej przedstawiono niektóre z korzyści, jakie może przynieść dla skóry:
1. Nawilża i odżywia
Oprócz witaminy E olej z awokado zawiera potas, lecytynę i wiele innych składników odżywczych, które mogą odżywiać i nawilżać skórę. Najbardziej zewnętrzna warstwa skóry, zwana naskórkiem, łatwo wchłania te składniki odżywcze, co również pomaga w tworzeniu się tzw. nowej skóry.
2. Łagodzi stany zapalne związane z łuszczycą i egzemą
Przeciwutleniacze i witaminy w oleju z awokado mogą pomóc w leczeniu suchej, podrażnionej i łuszczącej się skóry związanej z egzemą i łuszczycą.
Zaleca się jednak, żeby osoba z tymi stanami chorobowymi wykonała najpierw test skórny, aby upewnić się, że olej nie wywołuje ani nie nasila objawów.
3. Zapobiega i leczy trądzik
Pozostawiony na krótki okres czasu i spłukany ciepłą wodą olej z awokado może utrzymać skórę nawilżoną bez pozostawiania tłustej warstwy. Może to zmniejszyć ryzyko występowania trądziku.
Olej z awokado ma również działanie przeciwzapalne, które może pomóc zmniejszyć zaczerwienienie i stan zapalny związany z tą przykrą dolegliwością.
4. Przyspiesza gojenie się ran
Olej z awokado może pomóc w szybszym gojeniu się ran. W jednym z badań z 2013 r. stwierdzono, że niezbędne kwasy tłuszczowe i kwas oleinowy w oleju z awokado mogą sprzyjać syntezie kolagenu, która jest procesem tworzenia nowej tkanki łącznej.
Stwierdzono również, że niezbędne kwasy tłuszczowe w oleju z awokado pomagają zmniejszyć stan zapalny podczas procesu gojenia.
Potrzebne są jednak dalsze badania, aby ustalić, czy olej awokado może być stosowany do leczenia ran.
5. Leczy poparzoną słońcem skórę
Przeciwutleniacze w oleju z awokado mogą pomóc złagodzić objawy poparzenia słonecznego. Według przeglądu badań z 2011 roku witamina E, beta-karoten, witamina D, białko, lecytyna i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe występujące w oleju mogą wspomagać gojenie i łagodzić skórę.
Inne badania wykazały, że spożywanie awokado może pomóc chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV.
6. Zmniejsza oznaki starzenia
Pierwsze oznaki starzenia pojawiają się zwykle na skórze twarzy. Niektóre badania wykazały, że spożywanie zdrowych tłuszczów, takich jak te znajdujące się w awokado, może pomóc skórze zachować elastyczność.
Jednak naukowcy muszą jeszcze przyjrzeć się temu, czy stosowanie oleju z awokado na skórę będzie miało taki sam efekt.
7. Poprawia zdrowie paznokci
Niektórzy ludzie używają oleju z awokado do leczenia suchych, łamliwych paznokci, nie ma jednak znaczących dowodów naukowych potwierdzających skuteczność takiej metody.
Jednak stosowanie naturalnych olejów do pielęgnowania paznokci i otaczającej skóry miękkiej może pomóc w zmniejszeniu ich łamliwości i poprawić stan naszych dłoni.
8. Poprawia stan skóry głowy
Stosowanie oleju z awokado na skórę głowy jako ciepłej maski może pomóc w złagodzeniu łupieżu i innych problemów powodowanych przez suchą, łuszczącą się skórę głowy.
Jak stosować?
Olej z awokado można wmasować w skórę, stosować jako dodatek do maski lub dodawać do płynów, kremów, żeli pod prysznic lub olejków do kąpieli. Może być stosowany na skórę codziennie bez niepożądanych skutków.
Jako krem nawilżający do twarzy
Aby użyć awokado jako kremu nawilżającego do twarzy, można wziąć wnętrze skórki z awokado i wmasować ją w twarz. Pozostawić na około 15 minut, a następnie spłukać twarz ciepłą wodą.
Butelkowany olej z awokado można również stosować do nawilżania twarzy w nocy. Pamiętaj, by dokładnie umyć twarz następnego ranka.
W wannie
Dodanie kilku łyżek oleju z awokado do kąpieli może sprawić, że całe ciało stanie się miękkie i pomoże to zapobiec wysuszeniu skóry przez gorącą wodę.
Można go również mieszać z ulubionym olejkiem do kąpieli, np. z lawendy lub aloesu.
Jako środek nawilżający
Połącz olej z awokado z innymi olejkami eterycznymi i po kąpieli wmasuj w skórę. Przed użyciem oleju osusz skórę ręcznikiem.
Olej z awokado jest również skuteczny bez dodatków i może być stosowany na całej powierzchni skóry, aby jej zachować miękkość.
Do pielęgnacji skóry głowy
Osoba z suchą skórą głowy może wykorzystać olej z awokado w postaci maski. Aby podgrzać olej, wlej 3–5 łyżek stołowych do małego szklanego słoika i umieść słoik w rondlu z niedawno przegotowaną wodą.
Często sprawdzaj temperaturę oleju, aby zapobiec nadmiernemu nagrzaniu. Gdy olej jest ciepły, wyjmij słoik z wody i delikatnie wmasuj go w skórę głowy.
Olej można pozostawić na noc i zmyć szamponem rano. Może to przyczynić się do zmniejszenia łupieżu i leczenia suchej, łuszczącej się skóry na głowie.
Leczenie suchej, zapalnej skóry
Aby leczyć szorstką, suchą skórę, pomieszaj równe ilości awokado i oliwy z oliwek, i nałóż mieszaninę na skórę raz lub dwa razy dziennie.
Aby nadać mieszance zapach, spróbuj jednej lub dwóch kropli olejku eterycznego, np. lawendy.
Inne korzyści zdrowotne oleju z awokado
Badania sugerują, że olej z awokado może pomóc w zapobieganiu wielu problemom zdrowotnym, w tym cukrzycy i wysokiemu poziomowi cholesterolu. Badanie z 2014 r. wykazało, że olej z awokado ma tyle samo korzystnych właściwości co oliwa z oliwek.
W badaniu z 2017 r. stwierdzono, że olej z awokado może zmniejszyć uszkodzenia oksydacyjne, które powodują uszkodzenie nerek u osób z cukrzycą typu 2. Właściwość ta pochodzi z kwasu oleinowego, „zdrowego” tłuszczu, który jest głównym składnikiem oleju. Potwierdzenie jej wymaga jednak jeszcze dodatkowych badań.
Oprócz walki z uszkodzeniem nerek, kwas oleinowy jest znany ze swojej zdolności do zmniejszania ryzyka rozwoju niektórych nowotworów, zapobiegania zaostrzeniom niektórych chorób autoimmunologicznych, przyspieszania regeneracji komórek i gojenia ran, pomagania w eliminowaniu zakażeń drobnoustrojami i zmniejszania stanów zapalnych w całym ciele.
W jednym z badań stwierdzono, że kwas oleinowy może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i bólu związanego z zapaleniem stawów.
Ryzyko
Skutki uboczne stosowania oleju z awokado są rzadkie, ale możliwe jest wystąpienie reakcji alergicznej na awokado i jego produkty pochodne.
Najlepszym sposobem wykluczenia alergii jest wykonanie testu skórnego. Nałóż niewielką ilość oleju z awokado na 1-centymetrową powierzchnię skóry na wewnętrznej stronie przedramienia. Jeśli podrażnienie nie wystąpi w ciągu 24 godzin, olej można bezpiecznie stosować na inne części skóry.
PAMIĘTAJ: Każdy, kto ma alergię na awokado, powinien unikać kontaktu z olejem z awokado.
Skomentuj