Moringa to indyjskie ziele pochodzące z drzewa Moringa oleifera.
Stosowano go od tysięcy lat w medycynie ajurwedyjskiej – starożytnym indyjskim systemie medycznym – do leczenia chorób skóry, cukrzycy i infekcji.
Ponadto uważa się, że oferuje ono właściwości związane z utratą wagi.
Ten artykuł ujawnia, czy proszek Moringa może pomóc schudnąć i dostarcza informacji na temat innych potencjalnych korzyści i bezpieczeństwa stosowania.
Bogactwo w potężnych związków
Pochodzące z Indii, Azji i Afryki liście drzewa moringi są bardzo pożywne.
Są bogate w witaminy, minerały i inne korzystne związki roślinne.
Na 100 gramów liście moringi zawierają około:
Białko: 27 gramów
Tłuszcz: 6 gramów
Błonnik: 34 gramy
Cukier: 3 gramy
Sód: 1,361 mg
Wapń: 173% wartości dziennej (DV)
Żelazo: 133% DV
Cynk: 27% DV
Magnez: 126% DV
Miedź: 111% DV
Witamina A: 176% DV
Jej liście są również bogate w fityniany – składniki odżywcze, które wiążą się z minerałami, takimi jak żelazo, cynk i wapń, dzięki czemu są one mniej przyswajalne przez organizm.
Z drugiej strony polifenole w liściach moringi mają właściwości przeciwnowotworowe i mogą zmniejszać ryzyko niektórych schorzeń, takich jak choroby serca i cukrzyca.
Inne bogate źródła polifenoli obejmują owoce, warzywa, herbatę i kawę – co jest jednym z powodów, dla których dieta bogata w te produkty jest uznawana za zdrową.
Przypuszczalne korzyści wspierające utratę wagi
Sugeruje się, że sproszkowane liście moringa sprzyja utracie wagi.
Badania na zwierzętach i in-vitro pokazują, że moringa może redukować odkładanie się tłuszczu i przyspieszać jego rozpad.
Jednak nie wiadomo jeszcze, czy te efekty przekładają się na ludzi w takim sam sposób.
Do chwili obecnej żadne badania na ludziach nie wykazały wpływu samej moringi na utratę wagi. Jednak badania dotyczyły wpływu suplementów zawierających moringę w połączeniu z innymi składnikami, nie zaś czystego zioła.
W jednym 8-tygodniowym badaniu z udziałem 41 otyłych osób stosujących identyczną dietę i schemat ćwiczeń, osoby przyjmujące 900 mg suplementu zawierającego moringę, kurkumę i curry straciły ok. 5 kg więcej – w porównaniu z zaledwie 1,8 kg w grupa kontrolnej stosującej placebo.
W podobnym, ale większym badaniu naukowcy zrandomizowali 130 osób z nadwagą jednym dając suplement, drugim placebo.
Ci, którym podano suplement, stracili 5,4 kg w ciągu 16 tygodni, w porównaniu z zaledwie 0,9 kg w grupie placebo. Zmniejszyły one również znacząco poziom złego cholesterolu LDL i zwiększyły poziom dobrego cholesterolu HDL.
Nadal nie jest jednak jasne, czy korzyści te przypisuje się wyłącznie liściom moringa, jednemu z dwóch innych ziół, czy też ich kombinacji.
Potrzebne są bardziej wszechstronne badania w tej dziedzinie.
Inne potencjalne korzyści zdrowotne
Chociaż nie potwierdzono jednoznacznie, że moringa wpływa na utratę wagi, badania na zwierzętach i in-vitro sugerują, że może ona oferować inne korzyści zdrowotne.
Badania wskazują, że moringa może pomóc:
- regulować poziom cukru we krwi
- obniżyć ciśnienie krwi
- obniżyć poziom cholesterolu
- złagodzić stan zapalny
- chronić przed chorobami serca
Co więcej, badania na ludziach wykazały, że suplementy Moringa mogą mieć korzystne właściwości dla osób cierpiących na przewlekle choroby, takie jak cukrzyca i astma. Związane jest to z różnymi silnymi związkami znajdującymi się w ziole, mianowicie polifenolami i innymi przeciwutleniaczami.
Podczas gdy badania wciąż nie potwierdzają tych korzyści u ludzi, moringa pozostaje popularnym i modnym suplementem.
Formy podania suplementu z maringa
Moringa można kupić w kilku formach, w tym w proszku, kapsułkach i herbacie.
Proszek
Ze względu na swoją wszechstronność, proszek z liści moringi jest popularną opcją.
Mówi się, że ma goryczkowy, ale i lekko słodki smak. Można go łatwo dodać proszek do owsianki, koktajli i jogurtu, aby zwiększyć spożycie składników odżywczych w codziennej diecie.
Zalecane wielkości porcji proszku moringa wahają się od 2–6 gramów.
Kapsułki lub tabletki
Kapsułka liści moringi zawiera zmiażdżony proszek liściasty lub jego ekstrakt.
Najlepiej wybierać suplementy zawierające wyciąg z liści, ponieważ proces ekstrakcji poprawia biodostępność i wchłanianie korzystnych składników liścia.
Jeśli jesteś zainteresowany tego typu suplementami, możesz skorzystać z np. z tej strony.
Herbata
Moringe można również spożywać jako herbatę.
W razie potrzeby przyprawy i zioła – takie jak cynamon i bazylia cytrynowa – mogą pomóc zrównoważyć lekko ziemisty smak czystej herbaty liściastej z tego zioła.
Jest naturalnie wolna od kofeiny, więc możesz spożywać ją jako relaksujący napój przed snem. To również dobra opcja, jeśli jesteś wrażliwy na działanie kofeiny.
Bezpieczeństwo i skutki uboczne
Proszek moringa jest ogólnie dobrze tolerowany i ma niskie ryzyko działań niepożądanych.
Badania wskazują, że u ludzi, którzy spożyli 50 gramów proszku z moringi w postaci pojedynczej dawki lub 8 gramów dziennie przez 28 dni, nie zaobserwowali działań niepożądanych.
Niezależnie od tego, przed wypróbowaniem proszku z liści moringa nadal dobrze jest porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą – zwłaszcza jeśli bierzesz leki na ciśnienie krwi lub kontrolujesz poziom cukru.
Skomentuj