Niezależnie od tego ile mamy lat, nasi rodzice mogą próbować nas wychowywać. Objawia się to np. poprzez udzielanie rad, komentowanie naszych życiowych wyborów i przekonywanie nas, że w określonych kwestiach powinieneś podjąć inną decyzję. Oczywiście, w udzielaniu rad nie ma nic złego, zwłaszcza jeśli są one podyktowane dobrymi chęciami. Niemniej, z czasem usilna próba poprawienia naszego życia ze strony rodziców może stać się irytująca. Naszą frustrację nierzadko wywołują też rady, które są nie do końca zbieżne z naszymi priorytetami. Dlatego też warto w niektórych sytuacjach dokonać pewnych zmian w wzajemnych stosunkach. Jak to zrobić? Jak wyznaczyć granice w relacjach z rodzicami?
Poznaj motywacje rodziców
Otwarta rozmowa jest podstawą tego, jak wyznaczyć granice w relacjach z rodzicami. Jeśli twoi rodzice próbują cię zbyt absorbować np. poprzez zbyt częste odwiedziny lub częste dzwonienie, także w godzinach twojej pracy, zapytaj ich, jaka jest przyczyna tego stanu rzeczy. Być może tego rodzaju sytuacje nie wynikają z próby kontrolowania cię i chęci wywarcia wpływu na twoje życie. Są one raczej wynikiem nudy lub poczucia samotności. Pamiętaj, że rodzice z reguły nie mają złych intencji. Często pozostają też nieświadomi tego, że np. przeszkadzają ci w pracy lub naruszają twoją strefę prywatności. Poznaj zatem ich motywację i zastanówcie się nad rozwiązaniem problemu.
Wyraź swoje potrzeby z szacunkiem dla rodziców
To, że chcesz wytyczyć rodzicom granice w relacjach, nie oznacza braku szacunku. Niemniej, szczere rozmowy niekiedy dostarczają silnych emocji, które utrudniają kontrolowanie wypowiedzi. W takich sytuacjach mówimy rzeczy, których nie myślimy lub komunikujemy się w niewłaściwy, niekiedy wręcz agresywny sposób. Staraj się tego unikać. Mów spokojnie, z szacunkiem dla swoich rozmówców. Wytłumacz, że nie masz złych intencji, a wyznaczenie granic może wpłynąć korzystnie na wzajemne relacje.
Rozwiązuj problemy na bieżąco
Jeśli coś przeszkadza ci w relacjach ze swoimi rodzicami – powiedz im o tym od razu. Rozwiązuj problemy w momencie, gdy się pojawią. Duszenie w sobie problemów nie naprawi waszych relacji, a niewypowiedziane żale będą potęgować napięcie i wzbudzać coraz większą frustrację. Jeśli twoi rodzice w jakiś sposób przekraczają granicę twojej prywatności – powiedz im o tym. Jeśli nie wyartykułujesz problemu odpowiednio wcześnie, z czasem sytuacje, które nie są dla ciebie komfortowe staną się normą.
Mów jasno i konkretnie
Nie próbuj wyrażać swoich potrzeb “naokoło” i dawać aluzji. Powiedz wprost, co ci się nie podoba i co chciałbyś zmienić. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że będziesz dobrze zrozumiany. Kluczenie w czasie rozmowy może prowadzić do nowych nieporozumień i z całą pewnością nie rozwiąże problemów w waszych relacjach.
Znajdź kompromis
Kiedy twoi rodzice za bardzo angażują się w twoje życie, egzekwowanie swoich granic może stanowić delikatne przypomnienie, że możesz (i będziesz) dokonywać własnych wyborów. Możesz jednak zaproponować też kompromisy. Np. kiedy twoi rodzice zbyt intensywnie do ciebie telefonują i przeszkadzają ci w pracy, zaproponuj, żeby dzwonili do ciebie w wieczornych porach, kiedy masz chwile wolnego czasu.
Pamiętaj, że granice są zdrowe dla obydwu stron
To normalne, że podczas ustalania granic z rodzicami czuje się trochę winy. Jeśli wiesz, że cię kochają i wierzysz, że mają dobre intencje, prawdopodobnie chcesz uniknąć zranienia ich uczuć.
Niestety, twoi rodzice nadal mogą czuć się zranieni, nawet gdy wyznaczasz granice współczuciem i miłymi słowami. Jeśli poczujesz się winny za to, że ich urazisz, możesz w końcu ustąpić miejsca, gdy będą łamać te limity.
Rezygnacja z ustalania granic może sprawić, że twoi rodzice poczują się lepiej, ale nie zrobią wiele, aby poprawić twoją sytuację. Zamiast czuć się kochanym i wspieranym, możesz czuć sfrustrowany i urażony.
Przekonanie, że twoi rodzice nie szanują twojej zdolności do dokonywania własnych wyborów, może również zaszkodzić twojemu poczuciu własnej wartości i szacunku do samego siebie. Pamiętaj o tym, gdy dopadnie cię poczucie winy. W waszych relacja istotne są uczucia obydwu stron. Nie odpuszczaj zatem i dąż do wyznaczania granic, które będą korzystne zarówno dla ciebie, jak i twoich rodziców.
Pamiętaj, że aby zachować zdrowie psychiczne musisz koncentrować się nie tylko na potrzebach swoich bliskich, ale także na swoich. Dobre relacje z innymi osobami są bardzo ważne, jednak istotne okazują się także twoje cele i marzenia. Przydatne rady na temat realizacji swoich planów znajdziesz w artykule Jak realizować swoje cele, marzenia i plany?
Skomentuj