Stosowanie witamin w formułach kosmetycznych to już standard. Doceniamy ich wielokierunkowe działanie wykorzystując je w kuracjach przeciwstarzeniowych, pielęgnacji skóry z trądzikiem, przebarwieniami, pękającymi naczynkami, egzemą czy łuszczycą. Sprawdź jak działa na skórę witamina C i dlaczego warto sięgnąć po kosmetyki ją zawierające?
Jeśli zależy ci na zdrowej skórze – tej witaminy nie może zabraknąć w twojej pielęgnacji! Zalety witaminy C (kwasu askorbinowego) doceni w szczególności cera dojrzała, z oznakami starzenia. Zbawienny wpływ będzie miała również na cerę z przebarwieniami czy pękającymi naczynkami. A jej właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i zdolność do zapobiegania utlenianiu się sebum doceni na pewno cera z trądzikiem.
Co potrafi witamina C?
- Jako jeden z najsilniejszych antyoksydantów skutecznie zwalcza wolne rodniki, przeciwdziałając stresowi oksydacyjnemu.
- Zwiększa produkcje kolagenu w skórze, m.in. pomagając w przekształcaniu aminokwasów – proliny w hydroksyprolinę, stanowiącą ok. 10% wszystkich aminokwasów w kolagenie. Dzięki swoim właściwościom – witamina C wpływa na wzmocnienie struktur kolagenowych, zwiększając elastyczność i jędrność skóry, a dodatkowo oddziałując na proces gojenia i regeneracji skóry.
- Uszczelnia i zwiększa elastyczność ścian naczyń włosowatych, przeciwdziałając ich uszkodzeniu.
- Hamuje nadmierną produkcję melaniny w skórze. Dzięki tej właściwości rozjaśnia istniejące przebarwienia i hamuje powstawanie nowych.
- Wykazuje delikatne właściwości złuszczające, co w połączeniu z działaniem rozjaśniającym, pomaga ujednolicić koloryt skóry.
- Wygładza i uelastycznia skórę, likwiduje drobne zmarszczki.
- Działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i ma zdolność do hamowania procesu utleniania się składników tłuszczowych zawartych w sebum.
- Stosowana w połączeniu z kosmetykami zawierającymi filtry SPF, wzmacnia ich działanie ochronne.
Dla kogo witamina C jest idealna?
- dla cery z przebarwieniami,
- dla cery z oznakami starzenia się,
- dla walczących z problemami rozszerzonych i pękających naczynek,
- dla skóry trądzikowej (w tym również z problemem trądziku różowatego),
- dla cery szarej, zmęczonej, z obrzękami pod oczami,
- dla skóry po zabiegach dermatologii estetycznej, w szczególności po zabiegach laserowych czy peelingach chemicznych.
Witamina C ma wiele zalet, ale również jedną, ale dość istotną wadę! Czysta witamina C jest nietrwała – szybko ulega utlenieniu i ma małe zdolności do przenikania przez warstwę rogową skóry. Dlatego wybierając kosmetyk, szukaj preparatów z bardziej stabilnymi pochodnymi witaminy C (np. solami magnezowymi, sodowymi kwasu askorbinowego czy tetraizopalmitynianem askorbylu) lub wybierz kwas L-ascorbinowy w postaci liposomowej, która charakteryzuje się większą trwałością i lepszym przenikaniem do głębszych warstw naskórka.
Zawiera czystą witaminę C w stężeniu 10% i w formie liposomowej, co zwiększa stabilność witaminy C na utlenianie oraz umożliwia przenikanie i uwalnianie składników aktywnych w głębszych partiach skóry. Wzbogacenie formuły kosmetyku o dysmutazę ponadtlenkową (SOD) i mleczan cynku dodatkowo wzmacnia jej działanie antyoksydacyjne. Serum szybko się wchłania, jest dobrze tolerowane przez skórę. Przy systematycznym stosowaniu rozjaśnia przebarwienia nadając cerze jednolity koloryt i przywracając jej naturalny, zdrowy blask. Dodatkowo poprawia jędrność i zwiększa elastyczność, wpływając na redukcję zmarszczek.
Doustne przyjmowanie witaminy C ma niewielki wpływ na jej ilość w skórze, dlatego jeśli zależy ci na poprawie kondycji cery – niezbędna jest jej bezpośrednia aplikacja pod postacią kremów, masek czy serum.
Skomentuj