fbpx
dolegliwości zdrowe ciało

Alergie krzyżowe II: OAS – czym jest Oral Allergy Syndrome?

alergie wziewne
Kobieta zdjęcie utworzone przez cookie_studio - pl.freepik.com



Szacuje się, że liczba osób cierpiących z powodu alergii wziewnych będzie rosnąć (w Polsce już 14 milionów ludzi doświadczyło objawów uczulenia na pyłki), a razem z nimi będzie także rosła częstotliwość występowania alergii krzyżowych, tym bardziej, że tego typu reakcje mogą się ujawnić w każdym momencie życia i zdecydowanie częściej dotykają dorosłych.

Zjedliście kiedyś coś, po czym swędziało Was gardło? A może po niektórych owocach nieprzyjemnie mrowiło w obrębie jamy ustnej, może odczuwalne było delikatne drętwienie, może swędziało albo puchły i piekły usta? To właśnie objawy alergii na dany produkt. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, a tego typu objawów nie należy lekceważyć. Choć symptomy alergii krzyżowej zazwyczaj nie przypominają silnych reakcji alergicznych w porównaniu do alergii pokarmowych i zazwyczaj nie prowadzą do wstrząsu anafilaktycznego, zawsze wymagają konsultacji z alergologiem. Co więcej, objawy alergii krzyżowych wcale nie ograniczają się do układu oddechowego – ujawniają się także w układzie pokarmowym, np. pod postacią biegunki czy bólu brzucha, nudności, a nawet wymiotów. Czasami również objawiają się na skórze pod postacią wyprysków, pokrzywek, świądu czy atopowego zapalenia skóry. Ocenia się, że w zależności od rodzaju reakcji, może ona wystąpić od razu, w ciągu 5 minut od spożycia pokarmu, do nawet 2 godzin po spożyciu.

Największymi alergenami powodującymi reakcje krzyżowe są owoce, warzywa i orzechy w postaci surowej (niektórzy alergicy początkowo dobrze tolerują powyższe po poddaniu obróbce termicznej, ale i ta ochrona z czasem słabnie). Wyróżnia się kilka zespołów alergii krzyżowej. Najpowszechniejszym jest OAS.



Oral Allergy Syndrome, OAS – zespół pyłkowo-pokarmowy, zespół alergii jamy ustnej, zespół Amlot-Lessofa, anafilaksja jamy ustnej – to zespół występujący u alergików po spożyciu niektórych pokarmów. Mówiąc bardzo ogólnie, z zespołem tym mamy do czynienia, gdy alergen będzie miał bezpośredni kontakt z błoną śluzową. To wtedy pojawia się pieczenie, opuchlizna, swędzenie, chrypa, a także rumień. Wszystkie objawy zlokalizowane są w obrębie jamy ustnej i dotykają gardła, ust, języka, pojawiają się od razu po spożyciu alergenu, utrzymują się do około pół godziny, ustępują samoistnie, jednak nie można wykluczyć wystąpienia groźnego dla życia wstrząsu anafilaktycznego. Regularne spożywanie uczulających nas pokarmów może doprowadzić do nasilenia się objawów i reakcji ze strony innych układów, np. zaostrzenie astmy oskrzelowej, symptomy ze stronu przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, biegunka), pokrzywki, obrzęki naczyniowe, zapalenie błony śluzowej.

Oral Allergy Syndrome najczęściej występuje u dorosłych, ale może pojawić się również u dzieci. Istnieje kilka czynników zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia OAS. Wśród nich wymienia się: płeć żeńską, dorosłość, uczulenie na pyłki brzozy i leszczyny (leszczyna zaostrza alergię krzyżową u uczulonych na pyłki brzozy), wieloletnia alergia (szanse, na pojawienie się alergii krzyżowych mają osoby zmagające się z uczuleniem na pyłki od lat).



Victoria Kozaczkiewicz

Jestem krytykiem i dziennikarzem z wykształcenia, z zawodu redaktorem, copywriterem z zamiłowania do słów. Wolne chwile spędzam w kuchni, social mediach i... w terenie. Jeśli nie siedzę przy komputerze, a w domu nie unosi się zapach świeżej zupy i pieczonego kurczaka, z pewnością można znaleźć mnie w lesie przykrytą warstwą liści, bo pasjonuje mnie birdwatching i fotografia przyrodnicza.

Skomentuj

Zostaw komentarz