Astma to przewlekła choroba, w której drogi oddechowe człowieka reagują na określone czynniki wyzwalające, co prowadzi do obrzęku i zapalenia dróg oddechowych. W rezultacie utrudnia się przepływ powietrza przez drogi oddechowe, co utrudnia oddychanie. Dlatego napoje i pokarmy o właściwościach przeciwzapalnych mogą złagodzić objawy.
Napoje – które wybrać?
Niektóre napoje mogą złagodzić objawy astmy. Oto przykłady.
Napoje zwierające kofeinę
Kofeina to substancja występująca w kawie, herbacie, niektórych napojach bezalkoholowych i kakao. Kofeina może mieć korzystny wpływ na objawy astmy. Spożywanie jej niewielkiej ilości poprawia czynności płuc.
Kofeina jest bardzo podobna chemicznie do leku zwanego teofiliną, którego lekarze używają jako środka rozszerzającego oskrzela w celu udrożnienia dróg oddechowych w płucach.
Ze względu na działanie kofeiny, przed wykonaniem badania czynności płuc, takiego jak spirometria, należy poinformować lekarza, czy ostatnio spożywał kofeinę.
Napoje z witaminą D
dzieci i dorośli z niskim poziomem witaminy D są bardziej narażeni na objawy astmy, a osoby, które zawierają witaminę D w swojej diecie, rzadziej wymagają hospitalizacji z powodu astmy.
Wzbogacone mleko krowie lub mleko roślinne może zawierać witaminę D, która w niektórych przypadkach może pomóc w zapobieganiu atakom astmy.
Woda
Odwodnienie może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia objawów astmy. Zmniejsza ono dopływ krwi do skóry i wpływa na efektywność pracy serca.
Zmniejszenie nawodnienie dróg oddechowych zwiększa ryzyko zwężenia dróg oddechowych, co prowadzi do objawów astmy.
Powinniśmy spożywać wystarczającą ilość wody, aby zapobiec odwodnieniu. Ci, którzy ćwiczą regularnie lub energicznie, mogą potrzebować więcej picia. Chociaż wiele pokarmów i napojów nawadnia się, woda jest prostym sposobem zapobiegania odwodnieniu.
Czego unikać?
Tak jak określone napoje i pokarmy łagodzą dolegliwości związane z astmą, tak niektóre produkty spożywcze mogą przyczynić się do zaostrzenia objawów.
Napoje słodzone
Istnieje związek między piciem napojów słodzonych a astmą. Dorośli i dzieci, którzy spożywają tego rodzaju napoje, są bardziej narażeni na astmę. Badania wykazały również również, że dzieci urodzone przez osoby, które piły napoje bezalkoholowe w czasie ciąży, są bardziej narażone na astmę.
Chociaż naukowcy nie wiedzą dokładnie, dlaczego napoje bezalkoholowe mają związek z astmą, możliwe jest, że cukier ma wpływ na stan dróg oddechowych. Jeśli dana osoba spożywa napoje bogate w cukier, może to nasilać stan zapalny dróg oddechowych, powodując objawy astmy.
Alkohol
Alkohol niekorzystnie wpływa na stan zdrowia osób chorych na astmę. Zawiera on dwa czynniki wyzwalające, które mogą pogorszyć astmę: histaminy i siarczyny.
Histaminy to substancje chemiczne obecne w organizmie w różnych ilościach w prawie wszystkich produktach spożywczych i napojach.
Siarczyny są naturalnym konserwantem alkoholu. Niektórzy producenci mogą dodawać do wina więcej siarczynów, aby zapobiec jego fermentacji w butelce.
Napoje alkoholowe zawierające większe ilości histaminy i siarczynów, takie jak wino, piwo i cydr, mogą wywoływać objawy astmy. Niektórzy ludzie mogą również stwierdzić, że picie napojów alkoholowych zwiększa ich wrażliwość na inne czynniki wywołujące astmę.
Jedzenie i astma
Kilka pokarmów może również pomóc w objawach astmy. Należy do niej żywność zawierająca:
- witaminę D (np. żółtka jaj i pokarmy wzbogacone o tę wytaminę);
- witaminę E ( np. nasiona słonecznika, migdały, warzywa)
- olej rybny.
Korzyści zdrowotne można odnieść spożywając także owoce i warzywa, takie jak jabłka, banany i fasolka szparagowa
Te pokarmy mogą mieć działanie przeciwzapalne na organizm. Efekt ten może zmniejszyć stan zapalny w drogach oddechowych płuc, zmniejszając ryzyko objawów astmy.
Pokarm bogaty w błonnik może mieć działanie ochronne przed zapaleniem dróg oddechowych, ponieważ błonnik wpływa na liczbę i rodzaje bakterii obecnych w organizmie.
Jednak niektóre inne pokarmy mogą pogorszyć objawy astmy. Diety zachodnie są zwykle bogate w tłuszcz, co może nasilać zapalenie dróg oddechowych.
Skomentuj