Astygmatyzm to częsty problem ze wzrokiem spowodowany wadą soczewki lub rogówki. Może to zmienić sposób, w jaki światło przechodzi lub załamuje się w siatkówce. Powoduje to nieostre, rozmyte lub zniekształcone widzenie. Analogicznie więc dwa główne typy astygmatyzmu to rogówkowy i soczewkowy. Astygmatyzm rogówki ma miejsce, gdy rogówka jest zniekształcona. Astygmatyzm soczewkowy występuje, gdy soczewka jest zniekształcony. Nie wiadomo, co powoduje astygmatyzm, ale genetyka jest tutaj dużym czynnikiem. Często występuje on od urodzenia, ale może się rozwinąć w późniejszym okresie życia. Astygmatyzm często występuje też w parze z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością.
Kto jest objęty ryzykiem?
Astygmatyzm może wystąpić zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Ryzyko wystąpienia astygmatyzmu może być większe, jeśli masz lub miałeś którekolwiek z poniższych:
- pozytywny wywiad rodzinny dotyczący astygmatyzmu lub innych zaburzeń oka, takich jak zwyrodnienie rogówki
- bliznowacenie lub przerzedzenie rogówki
- nadmierna krótkowzroczność, która tworzy rozmazane widzenie na odległość
- nadmierna dalekowzroczność, która tworzy rozmyte widzenie w zbliżeniu
- operacja zaćmy
Objawy
Objawy astygmatyzmu mogą się różnić u każdej osoby. Obejmują one:
- niewyraźne, zniekształcone lub rozmyte widzenie na wszystkich odległościach (z bliska i z daleka)
- trudności z widzeniem w nocy
- zmęczenie oczu
- konieczność częstego mrugania
- częste podrażnienie oka
- bóle głowy
Skontaktuj się z lekarzem, jeśli zauważasz u siebie objawy astygmatyzmu. Niektóre z nich mogą być również spowodowane innymi problemami zdrowotnymi lub wzrokowymi.
Terapia nieinwazyjna
Okulary korekcyjne i soczewki kontaktowe przepisane przez lekarza to najczęstsze i najmniej inwazyjne metody leczenia astygmatyzmu. Pacjenci, ze względu na wygodę najczęściej wybierają te drugie. Lekarze zalecają wtedy toryczne soczewki kontaktowe, które są specjalnie zaprojektowane do korygowania problemów ze wzrokiem, wynikających z wadliwej krzywizny rogówki. Jest to możliwe, ponieważ toryczna soczewka kontaktowa ma kształt pierścieniowy, a nie, jak w przypadku standardowej soczewki – sferyczny. Tworzy to różne pionowe i poziome moce refrakcyjne, które zwiększają się lub zmniejszają stopniowo podczas poruszania się oka wokół soczewki.
Pacjenci z wyraźnym astygmatyzmem, którzy próbują nosić regularne sferyczne soczewki kontaktowe, przekonają się, że ślizgają się one po powierzchni oka, oddziałując negatywnie na komfort i przejrzystość widzenia. Dzieje się tak dlatego, że rogówka nie ma regularnego kształtu, więc producenci muszą stosować różne metody, aby zapewnić dopasowanie torycznych soczewek kontaktowych, takie jak cienkie strefy i “docinanie” soczewek (gdzie dolna część soczewki jest lekko obcięta). Bardzo ważne jest, aby soczewki były wygodnie dopasowane, a środkowa oś zapewniała właściwą widoczność. Jeśli chcesz dobrać idealne soczewki dla siebie zajrzyj tutaj!
Skomentuj