Naukowcy zeskanowali mózgi 115 uczestników i stwierdzili, że stan zapalny może prowadzić do utraty zdolności do uczucia przyjemności – zwanej anhedonią – u kobiet, ale nie u mężczyzn.
Depresja, jest znacznie bardziej powszechna u kobiet niż u mężczyzn. Na całym świecie ponad 300 milionów ludzi żyje z depresją.
Wśród młodych ludzi w wieku od 14 do 25 lat kobiety są ponad dwukrotnie bardziej narażone na depresję niż mężczyźni.
Chociaż różnice te stają się mniej wyraźne w późniejszej dorosłości, globalne szacunki nadal wykazują 1,7-krotny wzrost występowania depresji wśród kobiet w porównaniu z mężczyznami.
Anhedonia jest jedną z cech charakterystycznych poważnego zaburzenia depresyjnego. Jest to niemożność czerpania radości lub przyjemności z zajęć, które dawniej ich dostarczały.
Na poziomie neurologicznym anhedonia przedstawia się jako zmniejszona aktywność w obszarze przetwarzania nagród w mózgu, zwana prążkowiem.
Nowe badania rzucają światło na to, jak różnice w depresji ujawniają się w mózgu. W szczególności naukowcy pokazują, jak zapalenie wpływa na odpowiedź mózgu i dlaczego robi to w inny sposób u mężczyzn i kobiet.
Dr Naomi Eisenberger, profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, jest głównym autorem artykułu, który pojawił się w czasopiśmie Biological Psychiatry: Cognitive Neuroscience and Neuroimaging.
Anhedonia jako odpowiedź na stan zapalny
Eisenberger i jej współpracownicy podawali albo niską dawkę endotoksyny – w celu wywołania stanu zapalnego – albo placebo u mężczyzn i kobiet bez depresji.
Ogółem badanie objęło 115 uczestników, z których 69 było kobietami. Naukowcy losowo przypisali uczestników do grupy kontrolnej / placebo lub grupy endotoksyn o małej dawce.
Dwie godziny po podaniu, a więc w szczycie reakcji zapalnej na toksynę, uczestnicy zostali poproszeni o wykonanie zadania, w którym musieli przewidzieć nagrodę pieniężną. Uczestnicy wykonali zadanie, będąc wewnątrz rezonansu magnetycznego.
Wyniki ujawniły, że endotoksyna zmniejszała aktywność prążkowia przetwarzającego nagrody. Naukowcy zauważyli jednak, że efekt ten różnił się w zależności od płci.
„W szczególności”, donosi prof. Eisenberger i współpracownicy, „u uczestniczek płci żeńskiej endotoksyna (vs. placebo) doprowadziła do zmniejszenia aktywności [prążkowia ] w oczekiwaniu na nagrodę, z kolei ten efekt nie był obecny u mężczyzn.”
Ponadto, te spadki aktywności prążkowia „były związane ze wzrostem stanu zapalnego u kobiet, ale nie u mężczyzn”.
„Sugeruje to, że kobiety z przewlekłymi stanami zapalnymi mogą być szczególnie podatne na rozwój depresji poprzez zmniejszenie wrażliwości na nagrody”, wyjaśnia pierwszy autor dr Mona Moieni.
„Klinicyści, którzy leczą pacjentki z zaburzeniami zapalnymi, powinni zwracać szczególną uwagę na nie po kontem wystąpienia objawów depresyjnych” – dodaje dr Moieni.
„Nasze badanie jest pierwszym, które pokazuje, że istnieją różnice płci we wrażliwości nerwowej na nagrody w odpowiedzi na zapalenie, co niesie za sobą ważne implikacje” – komentuje prof. Eisenberger.
„[Wyniki] mogą sugerować, że kobiety odczuwają depresję w znacznie większym stopniu niż mężczyźni, szczególnie w przypadku depresji, która może mieć charakter związany z zapaleniem”. – Prof. Naomi Eisenberger, Ph.D.
Dr Cameron Carter, redaktor Biological Psychiatry: Cognitive Neuroscience i Neuroimaging, również komentuje znaczenie badania.
Mówi, że „podkreśla ono ważne różnice między płciami występujące w ludzkim mózgu i zwraca uwagę na mechanizm, który może pomóc wyjaśnić większą częstość występowania depresji u kobiet w porównaniu z mężczyznami”.
Skomentuj