Nosisz zawsze przy sobie tabletki przeciwbólowe? Sięgasz po leki już przy niewielkim bólu? Nie musisz tego robić. Leki stanowią istotny element w zwalczaniu dolegliwości, ale nie we wszystkich przypadkach są jedyną metodą działania. Co więcej, czasem warto odstawić na bok środki farmakologiczne i wykorzystać inne sposoby na radzenie sobie z bólem. Wszystko zależy od umiejscowienia, przyczyny i stopnia nasilenia bólu.
Fizjoterapia
Fizjoterapia może być skutecznym pierwszym krokiem w zwalczaniu wielu powszechnych źródeł bólu, takich jak ból pleców, kolan i ramion.
Sposób postępowania w tej metodzie leczenia ustala się wspólnie ze specjalistą. Terapeuta współpracuje z tobą, aby stworzyć zindywidualizowane ćwiczenia, rozciągania i pozycje ułożenia ciała, które pomagają rozluźnić napięte mięśnie, zmniejszyć ból pleców i stawów oraz poprawić zakres ruchu.
Joga
Joga może złagodzić ból, zwłaszcza pleców. Zajęcia jogi kładą nacisk na pozycje, które pomagają wzmocnić mięśnie pleców i tułowia. Same ćwiczenia pomagają nie tylko zmniejszyć dolegliwości, ale także zrelaksować się. To z kolei pozwala na oderwanie myśli od bólu i konieczności sięgnięcia po tabletki przeciwbólowe.
Zastrzyki z botoksu
Botox to neurotoksyczne białko, które tymczasowo paraliżuje mięśnie. Chociaż jest często używany do wygładzania zmarszczek mimicznych, może być również stosowany do tymczasowego leczenia bólu mięśni, takiego jak przewlekły ból szyi i szczęki. Zabieg ten nie zniweluje bólu na długi czas, może natomiast dać krótkotrwałą ulgę.
Terapia umysł – ciało
Ból często nasila się w wyniku stresu i niepokoju. Terapia poznawczo-behawioralne może pomóc w zarządzaniu sposobem myślenia i reagowaniu na ból. Nie uleczy to wprawdzie bezpośredniej przyczyny bólu, ale może zmienić twój sposób myślenia i złagodzić dolegliwości.
Dzięki terapii poznawczo-behawioralnej nauczysz się, jak zniwelować negatywne myślenie. Terapeuta pomoże ci zbadać negatywne wzorce myślenia, dowiedzieć się, co wyzwala te myśli i jak na nie reagujesz. Biorąc pod uwagę te informacje, specjalista opracowuje strategie, których możesz użyć, gdy ból stanowi skutek stresu.
Terapie uzupełniające
W określonych rodzajach bólu mogą pomóc niektóre terapie uzupełniające
Akupunktura
Akupunktura wykorzystuje cienkie igły, które są wprowadzane w skórę. Igły te mają za zadanie stymulować nerwy w ciele i w ten sposób zniwelować ból. Tego rodzaju leczenie może pomóc złagodzić ból w różnych stanach, takich jak ból krzyża i kolana oraz migrena. Zazwyczaj potrzeba kilku zabiegów, aby poczuć rezultaty. Pamiętaj też, aby wybrać licencjonowanego praktyka.
Terapia masażem
Terapia masażem może pomóc w przypadku bólu mięśni, a także bólu nasilanego przez stres i niepokój. Regularne masaże służą również osobom cierpiącym na przewlekłe bóle pleców.
Terapia ta może sprawdzić się też w przypadków pacjentów cierpiących z powodu bólu po kontuzji lub wypadku. Także i w tym przypadku należy zwrócić uwagę na to, aby poddawać się zabiegom wyłącznie u specjalistów.
Skomentuj