Przed 2020 rokiem mogłeś nie martwić się zbytnio łaskotaniem w gardle lub lekkim uciskiem w klatce piersiowej. Ale to się zmieniło.
Teraz nawet niewielkie oznaki choroby układu oddechowego mogą sprawić, że zaczniesz się zastanawiać, czy to początek COVID-19, choroby, która stała się pandemią.
Jak odróżnisz jedną chorobę od drugiej? To skomplikowane.
„Wiele symptomów się nakłada. Na przykład bardzo trudno mi klinicznie, jako lekarzowi, spojrzeć na kogoś i powiedzieć, że to COVID-19 albo grypa” – mówi dr Ashish Jha, były dyrektor Harvardu Global Health Institute, a obecnie dziekan Brown University School of Public Health.
Nie wyciągaj pochopnych wniosków, jeśli poczujesz się chory. Poznaj cechy typowych chorób i różnice między nimi a COVID-19, abyś mógł podjąć odpowiednie działania.
COVID-19
COVID-19 to niezwykle zaraźliwa choroba układu oddechowego wywoływana przez rodzaj wirusa (koronawirusa) o nazwie SARS-CoV-2. To kuzyn przeziębienia, ale jego potencjalne konsekwencje są znacznie poważniejsze: hospitalizacja, trwałe powikłania, a nawet śmierć.
Cechy charakterystyczne: utrata smaku i węchu (przy braku przekrwienia błony śluzowej nosa), gorączka, kaszel, duszność i bóle mięśni.
Inne potencjalne objawy: ból gardła, biegunka, przekrwienie, katar, dreszcze, dreszcze, ból głowy, zmęczenie i utrata apetytu.
Uwaga: niektóre zarażone osoby nie mają żadnych objawów COVID-19, ale nadal mogą zarazić innych.
Grypa
Grypa to wysoce zaraźliwa infekcja dróg oddechowych wywoływana przez wirus grypy A, B lub C. Sezon grypowy w Polsce trwa zwykle od października do marca, ale grypa występuje przez cały rok.
Cechy charakterystyczne: gorączka, bóle mięśni i kaszel.
Inne potencjalne objawy: ból gardła, biegunka, przekrwienie, katar, dreszcze, dreszcze, ból głowy, zmęczenie, utrata apetytu.
Inaczej niż w przypadku COVID-19: Grypa zwykle nie powoduje duszności.
Przeziębienie
Przeziębienie (wirusowy nieżyt nosa) to infekcja górnych dróg oddechowych, którą może wywołać jeden z setek różnych wirusów (w tym koronawirusy czy rinowirusy). Jego przebieg zwykle jest łagodny i ustępuje w ciągu tygodnia.
Cechy charakterystyczne: przekrwienie, katar, kaszel i ból gardła.
Inne potencjalne objawy: gorączka, bóle mięśni i zmęczenie.
Różni się od COVID-19: przeziębienie nie powoduje duszności, bólów ciała, dreszczy ani utraty apetytu i zwykle nie powoduje wysokiej gorączki.
Sezonowe alergie
Alergia sezonowa nie jest wirusem; powstaje, gdy układ odpornościowy reaguje na nieszkodliwą substancję, taką jak pyłki drzew, tak jakby była niebezpiecznym zagrożeniem. Alergie są typowo sezonowe, trwają tygodnie lub miesiące, w zależności od alergenu w powietrzu (pleśń jest powszechnym alergenem jesienią i zimą).
Cechy charakterystyczne: katar, swędzenie oczu, kichanie, przekrwienie błon śluzowych.
Inne potencjalne objawy: Utrata węchu w wyniku zatkanego nosa.
W odróżnieniu od COVID-19: alergie nie powodują gorączki, kaszlu, duszności, bólów mięśni, bólu gardła, biegunki, dreszczy, bólów głowy, zmęczenia ani utraty apetytu.
Astma
Astma to przewlekła choroba płuc spowodowana zapaleniem dróg oddechowych. Drogi oddechowe zwężają się i utrudniają oddychanie, co może budzić obawy, że może to być COVID-19. „Astmę może wywołać przeziębienie lub grypa, ale to odrębny stan” – mówi dr Jha.
Cechy charakterystyczne: świszczący oddech (świszczący dźwięk, gdy powietrze jest wypychane na siłę), trudności w oddychaniu, ucisk w klatce piersiowej i uporczywy kaszel.
Inne potencjalne objawy: Poważny atak astmy może spowodować nagłą, skrajną duszność; ucisk w klatce piersiowej; szybki puls i niebieskawe przebarwienia warg i paznokci.
W odróżnieniu od COVID-19: Astma nie powoduje gorączki, bólów mięśni, bólu gardła, biegunki, przekrwienia, utraty smaku lub węchu, kataru, dreszczy, bólu głowy, zmęczenia ani utraty apetytu.
Co powinieneś zrobić?
Nie bądź bohaterem i nie staraj się zwalczyć choroby na własną rękę. Zadzwoń do swojego lekarza, aby zgłosić jakiekolwiek objawy, zwłaszcza te związane z COVID-19 lub grypą; możesz potrzebować testu i leczenia.
„To już nie epoka, kiedy nie chciałeś zawracać głowy lekarzowi” – mówi dr Jha. – “Nie odmawiaj sobie opieki. Twój lekarz nigdy by tego nie chciał. A im wcześniej zadzwonisz, tym szybciej będziesz mógł być leczony, jeśli tego potrzebujesz.”
Skomentuj