Owoce stanowią zdrową opcję zarówno jako przekąska, jak i jako część zbilansowanego posiłku. Zawiera wiele ważnych składników odżywczych, takich jak błonnik. Jednak niektóre owoce mają wysoką zawartość cukru, co może powodować wzrost poziomu cukru we krwi. Jakie owocó powinni unikać diabetycy? Czy owoce w diecie i cukrzyca wykluczają się?
Owoce bogate w cukier
Indeks glikemiczny (IG) pokazuje, jak bardzo dana żywność może podnieść poziom cukru we krwi osoby po jej zjedzeniu.
Jeśli żywność ma wynik IG między 70 a 100, jest bogata w cukier. Niektóre owoce z wynikiem w tym zakresie to:
- arbuzy
- przejrzałe banany
Owoce te są nadal bezpieczne dla osób z cukrzycą. Powinni jednak robić to z umiarem. Spożywanie większych porcji owoców o niższym wskaźniku GI może być bardziej odpowiednie dla osoby z cukrzycą. Większość innych owoców ma niski lub średni wskaźnik IG.
Mit cukru w owocach
Wiele osób uważa, że skoro owoce często zawierają dużo cukru, osoby chore na cukrzycę powinny go unikać. Jednak cukry w świeżych owocach nie są dodanymi. Cukier w świeżych owocach to fruktoza, która według jednego z nich nie ma większego wpływu na poziom cukru we krwi ani poziom insuliny. Pokarmy takie jak czekolada, wypieki i niektóre napoje gazowane mają wysoki poziom wolnych cukrów, które powodują skoki cukru we krwi. Cukrzyca i owoce w diecie wcale się nie wykluczają!
Sok owocowy
Picie soku owocowego podczas posiłku lub w pojedynkę szybko podnosi poziom cukru we krwi. Jednak połączenie błonnika i cukrów prostych w owocach spowalnia wchłanianie cukru do krwi, gdy osoba je całe owoce.
Warto dodać, iż według badań osoby, które spożywały więcej całych owoców, były mniej narażone na rozwój choroby. Osoby, które piły większe ilości soku owocowego, były bardziej narażone na rozwój choroby.
Suszone owoce a cukrzyca
Temat kontrowersyjny. Suszone owoce są z reguły bardziej kaloryczne niż świeże. Można je jednak włączyć do swojej diety, zachowując umiar. Należy także zwrócić uwagę, czy podczas procesu suszenia nie został dodany do nich również cukier. Takie informacje znajdziecie na opakowaniu.
Na co zwrócić uwagę?
Przy wyborze owoców, a także innych produktów spożywczych, należy zwrócić uwagę na etykiety. Szukaj na nich informacji takich jak “bez dodatku cukru”, “produkt naturalny”, “niesłodzony”. Najlepiej natomiast jest zrezygnować lub ograniczyć owoce w formie przetworzonej na rzecz świeżych. Jeśli nie chcesz codziennie kupować owoców, możesz mrozić je na zapas. Nie straconą one na swojej wartości, a dzięki temu unikniesz niepotrzebnych dodatków i wzmacniaczy smaku.
Chcesz wiedzieć, jakie owoce będą dobre dla diabetyków? Przeczytaj artykuł 11 najlepszych owoców o niskiej zawartości cukru
Skomentuj