23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresja jest poważną, przewlekłą chorobą, której wyleczenie wymaga opieki specjalisty. W ostatnich latach można zauważyć wzrost świadomości na temat tej choroby. Osobną kwestią jest jednak ogólna wiedza na temat depresji, a osobną realna pomoc choremu. Czasem, mając dobre intencje, możemy skrzywdzić cierpiąca na depresję osobę poprzez powtarzanie utartych frazesów lub dawanie nieprzydatnych rad. Jak więc się zachować w komunikacji z chorym? Czego NIE mówić osobie chorej na depresję?
Czego nie mówić osobie chorej na depresję?
“Inni mają gorzej”
To chyba najpowszechniejsza próba “pocieszenia” każdego, kto czuje się przygnębiony. Także osób borykających się z depresją. Mówienie tego naprawdę nie jest dobrym pomysłem. Po pierwsze, nigdy nie wiesz co dokładnie czuję i z czym się zmaga druga osoba. Nie możesz więc odnieść jej odczuć do sytuacji innych. Po drugie, to jak reagujemy na daną sytuację zależy od naszej psychiki i wrażliwości. Na jednych dany problem nie zrobi wrażenia, dla innych będzie on końcem świata. Nie mów więc, że ktoś ma “gorzej”, bo tego nie jesteś w stanie ocenić. Sytuacji życiowych i odczuć z nimi związanych nie da się zmierzyć linijką.
“Będzie dobrze!”
Może rzeczywiście będzie. A może nie. Ta forma pocieszenia jest w gruncie rzeczy frazesem, który nic nie znaczy. Osoba cierpiąca na depresję nie oczekuje od nas takich optymistycznych wyrażeń. One nie pomagają, a wręcz trywializują jej odczucia.
“Wiem co czujesz”
Nie, nie wiesz. Może ci się wydawać, że wiesz. Ale każdy z nas jest inny, ma inną wrażliwość i reaguje inaczej na daną sytuację. Nikt z nas nie siedzi w głowie drugiego człowieka i nie jest w stanie z całą stanowczością stwierdzić, iż wie przez co on przechodzi. W szczególności jeśli mówimy o komunikacji osoby zdrowej z cierpiącą na depresję.
“Idź pobiegaj, przejdź się…”
Aktywność fizyczna może poprawić nastrój. Może pomóc, gdy czujemy się przygnębieni. Ale nie będzie lekarstwem , gdy ktoś już cierpi na depresję. Bieganie czy spacer nie wyleczy chorego. Możesz oczywiście zachęcać osobę cierpiącą na depresję do różnych form aktywności. Ale nie przedstawiaj tych zajęć jako leku. Mówienie komuś choremu, że “przejdzie mu, jak pójdzie pobiegać” nie pomoże mu. Wręcz przeciwnie, takie wypowiedzi deprecjonują jego stan.
Nie stawiaj siebie w centrum
Praca z osobą chorą na depresję może okazać się żmudnym wyznaniem. Chory nie zawsze chce pomocy i nie zawsze potrafi ją przyjąć. To może budzić frustrację. Ale nie musisz głośno jej wyrażać. Mówienie o tym jak bardzo się starasz i poświęcasz będzie mieć skutek odwrotny do zamierzonego. Może jedynie wzbudzić w chorym poczucie winy i podkopać jego i tak już zazwyczaj zaniżoną samoocenę.
Nie utrwalaj stereotypów
Jeśli nie jesteś psychiatrą, psychologiem lub terapeutą, nie musisz mieć specjalistycznej wiedzy na temat depresji. Ale jeżeli szukasz informacji na temat tej choroby, w szczególności w Internecie, weryfikuj źródła, z którego pochodzą. Dzięki temu nie będziesz utrwalał szkodliwych stereotypów.
Kliknij, aby przeczytać więcej na temat stereotypów związanych z depresją.
Uważaj z dobrymi radami
Tak, jak napisano powyżej, nie musisz mieć specjalistycznej wiedzy na temat depresji 9jeśli nie jesteś specjalistą w tym zakresie). Dlatego też uważaj na rady, jakie dajesz choremu. Jeżeli nie masz pewności, co do słuszności wypowiadanych przez Ciebie słów, zachowaj je lepiej dla siebie.
Gdzie szukać pomocy?
Jeśli cierpisz na depresję lub ktoś z Twoich bliskich na nią choruje, wiedz, że nie jesteś z tym problem sam/a. Możesz rozpocząć poszukiwanie pomocy od telefonu. Tylko tyle i aż tyle.
- Antydepresyjny Telefon zaufania Fundacji Itaka – 22 484 88 01,
- Antydepresyjny telefon – 22 594 91 00 (środa i czwartek w godz. 17:00-19:00),
- Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu – 121 212
- Telefon zaufania Dla Dzieci i Młodzieży – 116 111,
- Kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00 – 116 123
- Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00–20.00 – 22 635 09 54
- Telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00 – 800 108 108
- forumprzeciwdepresji.pl.
Skomentuj