Alkohol w niektórych kulturach jest obowiązkową używką. Picie alkoholu,ma swoje plusy i minusy. Jeżeli chodzi o wady picia są one powszechnie znane i rozpowszechniane cały czas. Nadużycie alkoholu prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia oraz może skutkować śmiercią. Alkohol pity w niewłaściwych ilościach powoduje upośledzenie pracy wątroby oraz mózgu. Długotrwałe picie alkoholu prowadzi do marskości wątroby oraz do obumierania komórek mózgu. Upośledza również układ odpornościowy oraz powoduje zaburzenia temperatury ciała. Picie często dużych ilości piwa może powodować nadwagę przechodzącą w otyłość.
Do objawów sugerujących zatrucie alkoholem należą następujące objawy:
- Zaburzenia równowagi
- Bełkotliwa mowa
- Zawroty i ból głowy
- Nudności i wymioty
- Utrata przytomności
- Agresywne zachowanie
- Senność
Jeżeli chodzi o pozytywne strony picia alkoholu to jest ich również sporo.oczywiście mowa tutaj o rozsądnym piciu alkoholu. Obniża ciśnienie krwi i zapobiega powstawaniu blaszki miażdżycowej. Alkohol również odpręża i poprawia samopoczucie. Najwięcej korzyści zdrowotnych przynosi picie wina. Wino pite do posiłku przyspiesza przemianę materii i pozwala szybciej strawić pokarm oraz podnosi poziom dobrego cholesterolu. Alkohol pity w rozsądnych ilościach podnosi poziom dopaminy oraz endorfin i dzięki temu mamy lepszy humor, jesteśmy odważniejsi i bardziej rozmowni.
Jak rozpoznać czy pite ilość alkoholu są dla nas bezpieczne? Oczywiście to kwestia indywidualna a w sieci jest bardzo dużo testów sprawdzających czy jesteś uzależniony od alkoholu. Jeżeli Twoja rodzina lub znajomi dają Ci sygnały świadczące o tym, że nadużywasz alkoholu może warto zastanowić się nad znacznym ograniczeniem lub zaprzestaniem picia i udaniem się do poradni.
Przypominam również, że bezwzględnym przeciwwskazaniem do picia alkoholu jest wiek poniżej 18 roku życia oraz kobiety w ciąży, jak również osoby obciążone chorobami oraz alkoholicy.
Alkohol przynosi wiele dobrego ale używany w niewłaściwych ilościach może doprowadzić do uzależnienia. Warto zawsze kontrolować ilości wypitego alkoholu i nigdy nie doprowadzać do nadużycia.
Skomentuj