fbpx
Wiadomości

Czy picie zimnej wody może szkodzić zdrowiu?

Utrzymanie właściwego poziomu nawodnienia ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia, ale toczy się debata na temat najlepszej temperatury wody, kiedy ludzie ją piją. Niektórzy uważają, że picie zimnej wody może być dla Ciebie złe. Spożywanie wystarczającej ilości wody każdego dnia jest niezbędne do wspierania wszystkich funkcji organizmu, w tym trawienia i metabolizmu, pozbycia się odpadów przemiany materii, utrzymywania normalnej temperatury ciała oraz utrzymywania zdrowych narządów i tkanek. W tym artykule sprawdzamy, czy picie zimnej wody jest złe dla ludzi. Pokażemy nie tylko potencjalne ryzyko, ale i korzyści płynące z picia zimnej wody. Następnie spróbujemy określić czy lepiej jest pić ciepłą lub zimną wodę.

Czy picie zimnej wody jest niezdrowe?

Zgodnie z indyjskimi tradycjami medycyny ajurwedyjskiej zimna woda może powodować nierównowagę ciała i spowalniać proces trawienia. Ciało ma temperaturę wynoszącą około 36,6 ° C. Praktycy ajurwedyjscy są przekonani, że organizm musi wytworzyć dodatkową energię, aby przywrócić tę temperaturę po wypiciu zimnej wody. W tradycji ajurwedyjskiej zimna woda może stłumić „ogień”, czyli Agni, który zasila wszystkie systemy w organizmie i jest niezbędny dla zdrowia. Praktycy ajurwedyjscy wierzą również, że ciepła lub gorąca woda ułatwia trawienie.

W medycynie zachodniej niewiele jest dowodów naukowych sugerujących, że zimna woda jest szkodliwa dla organizmu lub trawienia. Picie dużej ilości wody może pomóc organizmowi wypłukać toksyny, wspomóc trawienie i zapobiec zaparciom. W niewielkim badaniu z 2013 r. zbadano wpływ wody pitnej w różnych temperaturach na sześć osób, które zostały odwodnione, po łagodnym wysiłku fizycznym, w gorącej i wilgotnej komorze. Naukowcy odkryli, że zmiana temperatury wody wpłynęła na pocenie się uczestników i ilość wypijanej przez nich wody. Optymalna temperatura wody w badaniu wynosiła 16 ° C, czyli temperaturę letniej wody z kranu, a to dlatego, że uczestnicy pili więcej wody i mniej się pocili. Naukowcy doszli do wniosku, że woda pitna w temperaturze 16 ° C może być najlepszą do nawadniania u odwodnionych sportowców.

Ryzyko picia zimnej wody

Niektóre badania sugerują, że osoby z chorobami, które wpływają na przełyk, “rurkę” pokarmową, takie jak achalazja, powinny unikać picia zimnej wody. Achalazja jest rzadkim schorzeniem, które może utrudniać połykanie jedzenia i picia.

Badanie z 2012 r. wykazało, że picie zimnej wody pogorszyło objawy u osób z achalazją. Jednak gdy uczestnicy pili gorącą wodę, pomagała ukoić i rozluźnić przełyk, czyniąc jedzenie i picie łatwiejszym do przełknięcia.

Jedno badanie z 2001 r. z udziałem 669 kobiet sugeruje, że picie zimnej wody może powodować bóle głowy u niektórych osób. Naukowcy poinformowali, że 7,6 procent uczestników doświadczyło bólu głowy po wypiciu 150 mililitrów lodowatej wody przez słomkę. Okazało się również, że uczestnicy z aktywną migreną dwukrotnie częściej odczuwają ból głowy po wypiciu zimnej wody, niż ci, którzy nigdy nie mieli migreny.

Niektórzy twierdzą, że spożywanie zimnych napojów i żywności może powodować ból gardła lub przeziębienie. Nie ma jednak dowodów naukowych na poparcie tego twierdzenia.


 

Zalety picia zimnej wody

Niektóre badania sugerują, że picie zimniejszej wody podczas ćwiczeń może poprawić wydajność i wytrzymałość osoby.

Na przykład badanie z 2012 r. z udziałem 45 sprawnych fizycznie mężczyzn wykazało, że picie zimnej wody podczas wysiłku fizycznego znacznie zmniejszyło wzrost podstawowej temperatury ciała w porównaniu z wodą o temperaturze pokojowej.

W badaniu z 2014 r. zbadano wpływ różnych napojów na wydajność rowerową 12 wyszkolonych sportowców płci męskiej w klimacie tropikalnym. Naukowcy poinformowali, że picie napoju z lodem było lepsze dla wydajności niż woda pitna w temperaturze neutralnej. Stwierdzili jednak również, że sportowcy osiągnęli najlepsze wyniki przy spożywaniu napoju zimnego, który również miał aromat mentolowy.

Niektórzy twierdzą, że picie zimnej wody może pomóc w utracie wagi. Chociaż niektóre badania sugerują, że picie większej ilości wody może pomóc organizmowi spalić nieco więcej kalorii, wydaje się, że istnieje niewielka różnica między wodą zimną a wodą o temperaturze pokojowej.

Zimna kontra ciepła

Ludzie mogą uznać, że picie ciepłej lub gorącej wody jest kojące, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach, podczas gdy zimna woda może być bardziej orzeźwiająca w cieplejsze dni. Picie ciepłej wody może tymczasowo poprawić krążenie, powodując rozszerzenie tętnic i żył.

Badania sugerują, że temperatura wody, którą ludzie piją, może wpływać na poziom pocenia się i nawadniania. Na przykład badanie przeprowadzone przez armię amerykańską z 1989 r. wykazało, że picie ciepłej wody (40 ° C) zamiast zimnej wody (15 ° C) może spowodować, że ludzie będą pili mniej, co może prowadzić do odwodnienia.

Badanie z 2013 r. sugeruje, że optymalna temperatura wody do ponownego nawodnienia po wysiłku fizycznym może wynosić 16 ° C, czyli około tej samej temperatury, co zimna woda z kranu. Naukowcy poinformowali, że uczestnicy, którzy spożywali wodę w tej temperaturze, dobrowolnie wypili więcej wody i pocili się mniej niż wtedy, gdy pili wodę w innych temperaturach.

W badaniu z 2011 r. naukowcy doszli do wniosku, że picie zimnej wody o temperaturze 5 ° C „nie poprawiło chęci dobrowolnego picia i stanu nawodnienia” u sześciu sportowców taekwondo.

Trzeba jednak pamiętać, że woda pitna o dowolnej temperaturze jest niezbędna do utrzymania nawodnienia, zwłaszcza podczas ćwiczeń lub w czasie upałów.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz