Rok 2020 nie był dla nas łaskawy i z pewnością dał nam dużo powodów do płaczu. Nie ulega jednak wątpliwości, iż do płaczu nie doprowadzają nas tylko globalne problemy i zapewne przed 2020 rokiem również często zdarzało nam się uronić łzę. Bywa, że nie chcemy się do tego przyznać, uznając łzy za oznakę słabości. Ale czy na pewno mamy rację? Czy łzy są powodem do wstydu? A może odnosimy dzięki nim pewnie korzyści?
Korzyści zdrowotne płynące z płaczu
Płacz, jako zjawisko unikalne dla ludzi, jest naturalną odpowiedzią na szereg emocji, od głębokiego smutku i żalu po skrajne szczęście i radość. Ale czy płacz jest dobry dla twojego zdrowia? Wydaje się, że tak. Medyczne korzyści płynące z płaczu były znane już w starożytności. Myśliciele i lekarze starożytnej Grecji i Rzymu uważali, że łzy działają jak środek oczyszczający. Dzisiejsza myśl psychologiczna w dużej pokrywa się z tym twierdzeniem, podkreślając rolę płaczu jako mechanizmu, który pozwala nam uwolnić się od stresu i bólu emocjonalnego .
Płacz jest ważnym zaworem bezpieczeństwa, głównie dlatego, że trzymanie w sobie trudnych uczuć – co psychologowie nazywają represyjnym radzeniem sobie – może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Badania powiązały represyjne radzenie sobie z mniej odpornym układem odpornościowym, chorobami układu krążenia i nadciśnieniem, a także z chorobami psychicznymi , w tym stresem, lękiem i depresją. Wykazano również, że płacz nasila poczucie przywiązania, zachęca do bliskości, empatii i wsparcia ze strony przyjaciół i rodziny.
Łza łzie nierówna
Naukowcy dzielą płynny produkt płaczu na trzy odrębne kategorie: łzy odruchowe, łzy ciągłe i łzy emocjonalne. Dwie pierwsze kategorie pełnią ważną funkcję polegającą na usuwaniu zanieczyszczeń, takich jak dym i kurz z naszych oczu, oraz nawilżaniu oczu, aby chronić je przed infekcją. Ich zawartość to 98% wody.
Trzecia kategoria, łzy emocjonalne (które wypłukują hormony stresu i inne toksyny z naszego organizmu) potencjalnie oferują najwięcej korzyści zdrowotnych. Naukowcy ustalili, że płacz uwalnia oksytocynę i endogenne opioidy, znane również jako endorfiny. Te poprawiające samopoczucie substancje chemiczne pomagają złagodzić ból fizyczny i emocjonalny. Z kolei kultura popularna zawsze doceniała wartość dobrego płaczu jako sposobu na lepsze samopoczucie – a może nawet na fizyczną przyjemność. Prawdopodobnie potwierdzą to miliony osób, które oglądały tzw. “wyciskacze łez”.
“Chłopaki nie płaczą”
Te słowa popularnej piosenki wydają się przeświecać wielu mężczyznom. Pytanie tylko czy słusznie? Od samego początku chłopcom wmawia się, że prawdziwi mężczyźni nie płaczą. Kiedy ci chłopcy dorastają, mogą wpychać swoje uczucia głęboko w siebie i emocjonalnie wycofywać się z bliskich, leczyć się alkoholem lub narkotykami, a nawet popełnić w samobójstwo. Dlatego wielu mężczyzn musi nauczyć się umiejętności ponownego łączenia się ze swoimi emocjami. Oczywiście, nie każdy mężczyzna ma problemy emocjonalne i nie każdy wstydzi się swoich łez. Niemniej, utrwalone w społeczeństwie stereotypy nie działają korzystnie na strefę emocjonalna mężczyzn.
Kiedy łzy są problemem
Czasami płacz może być oznaką problemu, zwłaszcza jeśli występuje bardzo często i / lub bez wyraźnego powodu, lub gdy płacz zaczyna wpływać na codzienne czynności lub staje się niekontrolowany. I odwrotnie, osoby cierpiące na pewne rodzaje depresji klinicznej mogą w rzeczywistości nie być w stanie płakać, nawet jeśli mają na to ochotę. W każdej z tych sytuacji najlepiej byłoby zwrócić się do lekarza, który pomoże zdiagnozować problem i zasugeruje odpowiednie leczenie.
Skomentuj