Wiele kobiet twierdzi, że zmiana poziomu estrogenów wpływa na ich wagę, szczególnie w okresie menopauzy. Mogą zauważać, że przybierają na wadze lub że trudniej jest im schudnąć.
Niektóre formy estrogenu są powiązane z tym, jak organizm kontroluje przyrost masy ciała. W związku z tym wszelkie zmiany ich poziomów mogą prowadzić do zmian masy ciała.
Jaki jest związek między poziomem estrogenu u kobiety a jej wagą?
Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji na temat tego zjawiska i co zrobić z przyrostem wagi związanym z estrogenami.
Menopauza, estrogen i waga
Poziom estrogenów u kobiet może być niski z wielu powodów.
Najczęstszą przyczyną niskiego poziomu estrogenów jest menopauza. To wtedy zmniejsza się poziom hormonów reprodukcyjnych u kobiet i ustaje miesiączka. Wiele kobiet zauważa, że przybiera na wadze w tym okresie życia.
Jednym z powodów, dla których mogą przybierać na wadze w okresie menopauzy, jest właśnie zmiana poziomu hormonów.
Jedna forma estrogenu zwana estradiolem zmniejsza się w okresie menopauzy. Hormon ten pomaga regulować metabolizm i masę ciała. Niższe poziomy estradiolu mogą prowadzić do zwiększenia masy ciała.
Przez całe życie kobiety mogą zauważyć przyrost masy ciała wokół bioder i ud. Jednak po menopauzie mają tendencję do przybrania na wadze wokół środkowej części sylwetki i brzucha.
Ten rodzaj przyrostu tłuszczu ma tendencję do gromadzenia się również wokół narządów, gdzie jest znany jako tłuszcz wewnętrzny.
Tłuszcz wewnętrzny może być bardzo niebezpieczny. Został powiązany z kilkoma innymi chorobami, w tym:
- cukrzyca
- udar
- choroby serca i nadciśnienie
- niektóre nowotwory
Oprócz zmiany poziomu estrogenów, starsze kobiety mogą być mniej aktywne i mają mniejszą masę mięśniową, co oznacza, że spalają mniej kalorii w ciągu dnia.
Wszystkie te czynniki mogą zwiększać ryzyko przyrostu masy ciała u kobiet podczas menopauzy. Należy jednak pamiętać, że czynniki związane z wiekiem mogą odgrywać bardziej znaczącą rolę w przyroście masy ciała niż zmiany poziomu estrogenów.
Zgodnie z tym, w jednym z przeglądów badań z 2012 r. stwierdzono, że na zmiany masy ciała nie wpływają zmiany hormonalne związane z menopauzą.
Inne przyczyny braku równowagi estrogenów
Menopauza nie jest jedynym powodem, przez który kobieta może mieć niski poziom estrogenów. Inne potencjalne przyczyny zaburzeń równowagi estrogenów obejmują:
Zespół policystycznych jajników (PCOS)
PCOS powoduje powstawanie cyst na jajnikach i może wpływać na poziom hormonów. To stan, w którym kobieta ma wiele małych torbieli na jajnikach, a także kilka zaburzeń hormonalnych. Może mieć też wysoki poziom testosteronu i brak równowagi między poziomem estrogenu i progesteronu.
Kobiety z tym schorzeniem mają zwykle problem z przyrostem masy ciała, opornością na insulinę i chorobami serca.
Laktacja
Poziom estrogenu pozostaje niski po urodzeniu dziecka i karmieniu piersią. Ta zmiana hormonalna pomaga pobudzić produkcję mleka i zapobiec owulacji i wszelkim dalszym poczęciom.
Usunięcie jajnika
Kobieta, która usunęła chirurgicznie oba jajniki, przejdzie nagłą menopauzę. Nie będzie już jajeczkować ani produkować estrogenów i progesteronu.
Anoreksja
Anoreksja jest poważnym zaburzeniem odżywiania, w którym osoba chora nie przyjmuje wystarczającej ilości kalorii. Ten deficyt powoduje, że ich ciało jest w stanie głodu i zmniejsza ilość estrogenów wytwarzanych przez ich organizm.
Energiczne ćwiczenia
Wykazano, że intensywne lub ekstremalne ćwiczenia zmniejszają produkcję estrogenów z powodu niskiego poziomu tkanki tłuszczowej.
Co to jest estrogen?
Estrogen jest jednym z dwóch podstawowych żeńskich hormonów płciowych i bierze udział w początku okresu dojrzewania i cyklu miesiączkowego.
Ma również wiele innych podstawowych funkcji, w tym:
- kontrolowanie poziomu cholesterolu we krwi
- utrzymanie zdrowia kości
- ochrona mózgu i nastroju
Jajniki, które są dwoma małymi gruczołami w dolnej miednicy, są głównie odpowiedzialne za wytwarzanie estrogenu. Nadnercza i tkanka tłuszczowa również wytwarzają estrogen, ale w małych ilościach.
Istnieją trzy główne typy estrogenów:
- Estron lub E1, które organizm wytwarza po menopauzie.
- Estradiol lub E2, które wytwarzają kobiety w wieku rozrodczym.
- Estriol lub E3, które organizm wytwarza w czasie ciąży.
Objawy niskiego poziomu estrogenu
Objawy niskiego poziomu estrogenów obejmują:
- nieregularne lub zanikające okresy
- uderzenia gorąca
- nocne poty
- bezsenność
- suchość pochwy
- niskie libido
- emocjonalność lub drażliwość
- bóle głowy
- sucha skóra
Kobiety doświadczające któregokolwiek z tych objawów powinny porozmawiać o nich z lekarzem. Może on zlecić proste badanie krwi, aby zmierzyć poziom estrogenu i ustalić, czy winna jest nierównowaga hormonalna.
Pani powinny śledzić cykle menstruacyjne, w tym kiedy zaczynają się one i kończą, oraz wszelkie inne objawy lub problemy, których doświadczają. Dostęp do tych informacji może pomóc lekarzowi zdiagnozować potencjalne zaburzenia równowagi hormonalnej.
Jak radzić sobie z przyrostem masy ciała?
Utrzymanie zdrowej wagi, nawet jeśli jest związane z brakiem równowagi estrogenowej, zaczyna się od dobrego odżywiania i pozostania aktywnym fizycznie.
Zdrowa dieta dla utrzymania prawidłowej masy ciała oznacza:
- unikanie przetworzonej żywności
- codzienne spożywanie owoców i warzyw
- picie dużej ilości wody
- unikanie napojów gazowanych, owocowych i alkoholu
- spożywanie produktów pełnoziarnistych i chudego białka oraz zdrowych tłuszczów roślinnych
Aktywność jest również bardzo ważna w zarządzaniu przyrostem masy ciała związanym z estrogenami. Oprócz regularnych ćwiczeń cardio, takich jak bieganie, pływanie lub spacery, kobiety powinny uprawiać też trening siłowy, aby pomóc budować mięśnie i poprawiać zdrowie kości.
Przyrost masy ciała jest częstą dolegliwością wśród kobiet, które osiągają menopauzę. Utrzymywanie zdrowej diety i zmiana stylu życia to najlepszy sposób na obniżenie masy ciała.
Porozmawiać z lekarzem o wszelkich obawach, które mogą mieć związek z przyrostem masy ciała lub brakiem równowagi hormonalnej!
Skomentuj