Zdarzyła ci się usłyszeć, że najlepszym lekarstwem na ból kręgosłupa jest spanie na podłodze? Być może tak. Z naszych obserwacji wynika, iż jest to dość powszechne przekonanie. Zamiana miękkiego materaca na twardą podłogą ma rzekomo poprawić zdrowie naszego kręgosłupa i przyczynić się do zniwelowania bólu pleców. Czy rzeczywiście tak jest?
Spanie na podłodze a ból pleców
Jak już wspominaliśmy, wiele osób uważa, że spanie na podłodze działa korzystnie na ból pleców, a także poprawia postawę i wpływa na lepszy sen. Trzeba przy tym jednak zauważyć, że istnieje niewiele badań potwierdzających tę tezę.
Istnieje wiele badań sugerujących, że używanie średnio twardego materaca poprawia komfort i jakość snu oraz korzystnie wpływa na ułożenie kręgosłupa. Wszystko to może pomóc zmniejszyć ból pleców.
Chociaż spanie na podłodze nie przeszło takiego samego poziomu badań i kontroli, może ono dawać podobne efekty.
Jednak jest również możliwe, że bez wystarczającej amortyzacji wokół punktów nacisku na ciele – takich jak biodra, kość ogonowa, łopatki lub tył głowy – spanie na podłodze może zwiększyć nacisk i dyskomfort, co z kolei skutkuje bólem i niewyspaniem.
Zalety spania na podłodze
Kwestia korzyści wynikających ze spania na podłodze wymaga podjęcia głębszych badań. Niemniej, wiele osób zauważa pozytywne rezultaty rezygnacji ze zwykłego materaca.
Możliwe, że spanie na podłodze może poprawić postawę. Rzeczywiście, kręgosłup jest bardziej podatny na wyginanie się na miękkiej powierzchni, więc spanie na twardszym podłożu może pomóc w wyrównaniu i wyprostowaniu szyi i kręgosłupa.
Nie ulega wątpliwości, że spanie na podłodze daje więcej chłodu. może to być korzystne dla osób, które mają tendencje do przegrzewania się w nocy. Podłoga zapewnia niższą temperaturę niż łóżko.
Jeśli jednak chorujesz przewlekle, szczególnie na choroby reumatyczne, skonsultuj kwestie spania na podłodze z twoim lekarzem prowadzącym.
Wady spania na podłodze
Niektórzy twierdzą, iż spanie na podłodze zmniejsza ból pleców, inni zaś skarżą się na nasilenie tej dolegliwości.
Brak strefowego podparcia pod określonymi punktami nacisku, jaki można spotkać w materacu, może powodować dyskomfort u osób, które odczuwają ból stawów lub artretyzm.
Bliskość podłogi oznacza również, że możemy mieć większy kontakt z kurzem lub brudem, zwiększając tym samym ryzyko reakcji alergicznych.
Alergicy mogą stwierdzić, że następujące objawy nasilają się podczas snu na podłodze:
- kichanie i swędzący, zatkany nos lub katar,
- swędzące, zaczerwienione lub łzawiące oczy,
- świszczący oddech, kaszel lub trudności w oddychaniu,
- wysypki.
Aby uniknąć podrażnień, konieczne może być częstsze odkurzanie i czyszczenie podłogi.
Warto podkreślić, że materace wymagają odpowiedniej cyrkulacji powietrza, aby zapobiec rozwojowi pleśni. Brak cyrkulacji powietrza wokół materaca położonego bezpośrednio na podłogę może zwiększać ryzyko uwięzienia potu wewnątrz materaca, czego skutkiem jest pleśń i nieprzyjemne zapachy.
O ile osoby preferujące chłód podczas snu będą zadowolone z niskiej temperatury, jaką daje podłoże, o tyle ci, którzy mają tendencję do marznięcia będą odczuwali dyskomfort w czasie snu oraz w momencie przebudzenia.
Również osoby z chorobami układu krążenia oraz cukrzycą, mogą stwierdzić, że spanie na podłodze sprawia, że czują się znacznie zimniej.
Spanie na twardszej powierzchni, takiej jak podłoga lub twardy materac, może czasami dodatkowo zmniejszyć krążenie. Dzieje się tak, ponieważ dodatkowy nacisk na niektóre obszary ciała – takie jak pośladki, ramiona i podudzia – może ograniczać przepływ krwi.
Ponadto wchodzenie i wychodzenie z łóżka na podłodze może być trudne dla osób o ograniczonej lub ograniczonej sprawności ruchowej, takich jak osoby starsze, osoby w ciąży i osoby z otyłością.
Jak spać na podłodze?
Jeśli mimo potencjalnych skutków ubocznych, chcesz zacząć spać na podłodze, weź pod uwagę kilka wskazówek.
- Upewnij się, że podłoga w sypialni jest czysta i wolna od bałaganu, który może spowodować obrażenia lub wypadki.
- Eksperymentuj z warstwami pościeli, takimi jak koce, poduszki, cienkie poduszki lub materace, maty lub podkładki.
- Wypróbuj różne pozycje, aby zobaczyć, która najlepiej pasuje i gdzie możesz potrzebować dodatkowego wsparcia, na przykład większej ilości pościeli lub poduszki. Na przykład kobiety w ciąży mogą preferować leżenia na boku.
- Zacznij od spania na podłodze przez krótkie okresy, na przykład drzemki lub spanie tylko przez część nocy. Stopniowo wydłużaj czas, gdy ciało przyzwyczaja się do twardszej powierzchni.
- Pomocne może być umieszczenie sklejki pod materacem, aby zwiększyć poziom twardości.
- Pamiętaj, aby wietrzyć wszelkie materace i pościel, które dotykają podłogi, gdy tylko jest to możliwe. Może to zapobiec tworzeniu się pleśni.
Trzeba brać pod uwagę, że jeśli się ma problemy z kręgosłupem to spanie na podłodze może skomplikować sprawę jeśli chodzi o wstawanie. Takie rzeczy dowiedziałam się ze sprawdzonego źródła: https://www.zdrowykregoslup.pl/czy-spanie-na-podlodze-jest-zdrowe-dla-organizmu-czlowieka-kiedy-rezygnacja-z-lozka-sie-oplaca/. Polecam sobie przeczytać ten poradnik zanim się ktoś zdecyduje na spanie na podłodze.