Nanocząstki dwutlenku tytanu składają się na popularny dodatek do żywności – E171 – stosowany jako środek barwiący w wielu produktach. Do tej pory bezpieczeństwo tego dodatku do żywności było kwestią sporną, ale nowe badania na myszach znalazły dowody na to, że może to niekorzystnie wpływać na bakterie jelitowe, a tym samym na zdrowie naszych jelit.
E171 to dodatek do żywności, który producenci stosują do wybielania różnych produktów, na przykład gumy do żucia czy lukrowania ciasta i powlekania cukierków.
Chociaż dodanie tej substancji może sprawić, że niektóre produkty będą bardziej atrakcyjne, trwa dyskusja na temat bezpieczeństwa tego procederu.
Na przykład Francja wprowadzi zakaz stosowania E171 w produktach spożywczych począwszy od przyszłego roku, obawiając się, że dodatek może prowadzić do problemów zdrowotnych.
Badania na myszach, które pojawiły się w zeszłym roku w Scientific Reports, faktycznie związały spożycie E171 z tworzeniem się nowotworów jelita grubego.
Co więcej, badanie in vitro, opublikowane w czasopiśmie Environmental Science: Nano w kwietniu tego roku, również wykazało, że E171 może prowadzić do zmiany prawidłowej funkcji komórek i utrzymania jej w przewodzie pokarmowym (nie jest trawiona), co może oznaczać, że substancja może uszkodzić mechanizmy samoochronne jelita.
W tym miesiącu kolejne badanie przeprowadzone na myszach ujawniło nowe dowody na to, że ten popularny dodatek może czynić jelita podatne na choroby.
Badania – których wyniki pojawiają się w Frontiers in Nutrition – wyjaśniają, w jaki sposób E171 może zmieniać aktywność bakterii jelitowych w potencjalnie niebezpieczny sposób.
„Powszechnie wiadomo, że skład diety ma wpływ na fizjologię i zdrowie, jednak rola dodatków do żywności jest wciąż słabo poznana” – zauważa współautor dr Wojciech Chrzanowski, profesor nadzwyczajny na University of Sydney w Australii. – „Istnieje coraz więcej dowodów na to, że ciągła ekspozycja na takie nanocząsteczki ma wpływ na skład mikroflory jelitowej, a ponieważ mikroflora jelitowa jest strażnikiem naszego zdrowia, wszelkie zmiany jej funkcji mają wpływ na nasz ogólny stan”.
Jeśli interesuje Cię temat zdrowia jelit koniecznie zapoznaj się z tą książką [KLIK]!
Dodatek do żywności zmienia zachowanie bakterii
„Celem tych badań jest stymulowanie dyskusji na temat nowych norm i przepisów, aby zapewnić bezpieczne stosowanie dodatków do żywności w Australii i na świecie”, wyjaśnia Chrzanowski.
Chrzanowski i współpracownicy dodawali E171 do wody myszom, a następnie ocenili wpływ substancji na mikroflorę jelitową. Badacze przeprowadzili także pewne eksperymenty in vitro również w tym celu.
Odkryli, że cząstki dwutlenku tytanu mają niewielki lub żaden wpływ na skład mikroflory jelitowej.
Jednak oceniając myszy, zauważyli, że substancja wpływa na uwalnianie metabolitów drobnoustrojów – cząsteczek wytwarzanych przez bakterie – które oddziałują z ich środowiskiem biologicznym, działając jako przekaźniki między bakteriami jelitowymi a ich gospodarzem.
Eksperymenty in vitro wykazały również, że dwutlenek tytanu zmienił rozkład bakterii w jelitach, co doprowadziło do powstania biofilmu. Jest to lepka „sieć”, która zmienia sposób działania bakterii, a także może wpływać na odpowiedź układu odpornościowego na infekcję.
Ponadto biofilmy nie reagują na zwykłe metody leczenia, takie jak antybiotyki, co może sprawić, że będą zaciekłym wrogiem, z którym należy się liczyć.
„W badaniu tym zbadano wpływ dwutlenku tytanu na zdrowie jelit u myszy i stwierdzono, że dwutlenek tytanu nie zmienił składu mikroflory jelitowej, ale wpłynął na aktywność bakterii i pobudził ich wzrost w postaci niepożądanego biofilmu” – wyjaśnia inny badacz. -lead autor, profesor nadzwyczajny Laurence Macia, Ph.D.
„Biofilmy to bakterie, które sklejają się ze sobą, a powstawanie biofilmu odnotowano w chorobach takich jak rak jelita grubego” – zauważa Macia.
„Kluczowy dowód”, że E171 jest szkodliwy
Zmiany, które naukowcy widzieli w wytwarzaniu ditlenku tytanu w środowisku jelitowym, były również związane ze wskaźnikami zapalenia w okrężnicy, co oznacza, że substancja była w stanie „zalegać” w jelitach i powodować chorby.
„Niniejsze badanie przedstawia kluczowe dowody na to, że spożywanie żywności zawierającej dodatek E171 (dwutlenek tytanu) wpływa na mikroflorę jelitową, a także na stany zapalne w jelitach, co może prowadzić do chorób, takich jak choroby zapalne jelit i rak jelita grubego”. – Dr Wojciech Chrzanowski
Według Macia, obecne badania pokazują, że dwutlenek tytanu oddziałuje z bakteriami w jelitach i upośledza niektóre z ich funkcji, co może prowadzić do rozwoju chorób.
Patrząc na wyniki badania, jego autorzy wyjaśniają, że E171 nie jest nieszkodliwy i że jego potencjalny wpływ na zdrowie powinien być rozpoznawany i rozwiązywany przez urzędników.
„Mówimy, że jego konsumpcja powinna być lepiej regulowana przez władze ” – podkreśla Macia.
Źródło: www.medicalnewstoday.com
Skomentuj