fbpx
porady zdrowa kuchnia

Dekalog zdrowego stylu życia (wg Z. Cendrowskiego)

Jak zadbać o siebie? Oto 10 rzeczy, o których warto pamiętać

Zdrowie ma trzy wymiary: FIZYCZNY, PSYCHICZNY i SPOŁECZNY.

Fizyczny oznacza sprawność ciała, psychiczny – spokój duszy, społeczny – moralność i życzliwość. Wszystkie razem wzięte dają dopiero udaną kompozycję.



1. Wiedza o samym sobie

Każdy z nas, niezależnie od wieku powinien umieć ocenić stan swojego organizmu, prawidłowo określać różne mniej lub bardziej niepokojące dolegliwości i potrafić poprzez różne działania wspierać zdrowie.

2. Utrzymywanie sił obronnych organizmu w stałej gotowości

Poprzez właściwe postępowanie profilaktyczne, a także umiejętność wspierania układu odpornościowego, podczas różnych chorób i dolegliwości nie dopuszczajmy do zachowań, które mają zły wpływ na nasze zdrowie. Nasze siły obronne wzmocnią takie działania jak np. aktywność fizyczna, hartowanie ciała, prawidłowe odżywianie, umiejętność radzenia sobie ze stresem. Należy ograniczyć także spożywanie alkoholu, palenie papierosów i przyjmowanie leków i środków farmakologicznych.

3. Ograniczenie zażywanie leków

Podstawą tej zasady jest stosowanie leków tylko w sytuacji, gdy jest to konieczne i to pod kontrolą lekarza.

4. Utrzymywanie wszechstronnej aktywności fizycznej

Regularne uprawianie sportu jest niezbędnym elementem zdrowego stylu życia. Ruch poprawia sprawność układu oddechowego i krwionośnego, reguluje pracę układu pokarmowego, obniża poziom „złego” cholesterolu we krwi, zapobiegając miażdżycy, podwyższa sprawność intelektualną, rozładowuje stres, zapobiega agresji, korzystnie wpływa na psychikę i stan kości, zapobiega osteoporozie.



5. Prawidłowe odżywianie się

Należy dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, witamin i minerałów oraz przestrzegać prawa bilansu energetycznego, czyli spożywać, ile się zużywa. Równie istotne jest także odpowiednie nawodnienie. Zaleca się pić około 2,5 litra wody dziennie. Przeważającą część naszej diety
powinny stanowić warzywa i owoce, gdyż właśnie w nich zawartych jest najwięcej substancji niezbędnych do prawidłowego rozwoju komórek. Powinnyśmy natomiast unikać wysoko przetworzonej żywności z dużą zawartością tłuszczów zwierzęcych i cukrów prostych. Zaleca się ograniczenie spożycia potraw o wysokiej zawartości cholesterolu.

6. Hartowanie się

Chodzi tutaj o świadome, planowe wyćwiczenie aparatu termoregulacyjnego naszego organizmu poprzez eksponowanie ciała na zmienne warunki atmosferyczne, a w szczególności na niską i wysoką temperaturę aby wzmocnić się, przygotować do sytuacji trudnych, uodpornić się na ekstremalne bodźce w sferach: fizycznej, psychicznej i społecznej.

7. Rozwijanie umiejętności walki ze stresem

Polega to na umiejętności rozróżniania „dobrego” i „złego” stresu i stałego uczenia się sterowania swoimi reakcjami, ograniczanie i eliminowanie wpływu bodźców negatywnych, ale też na pełniejsze ich wykorzystanie. Mają tu zastosowanie techniki psychoterapeutyczne, m.in. trening asertywności, umiejętność relaksacji i odreagowywania negatywnego stresu, np. jogging czy spacer na łonie natury, lektura nowej książki lub spektakl w teatrze.

8. Wyeliminowanie nałogów

Staramy się wyeliminować z naszego życia nałogi (np. nikotynizm, lekomanię, lenistwo, obżarstwo itp.), które obniżają poziom zdrowia i powodują, iż nasz organizm nie będzie funkcjonował prawidłowo.
Drogą do pozbycia się nałogu mogą być różne czynności i zajęcia np. aktywność fizyczna, która systematycznie prowadzona przynosi pożądane rezultaty zdrowotne.

9. Być życzliwym dla innych

Zdrowym społecznie jest ten, kto czyni dobro, jest życzliwy dla innych, zna wartość pojęć: tolerancja i kompromis i posługuje się nimi w praktyce; jednocześnie jest asertywnym, ma poczucie własnej wartości, jest pewny siebie, potrafi powiedzieć „nie”.



10. Zachowanie postawy copingowej

Coping to z ang. dawanie sobie rady w życiu. Jest to reguła zamykająca w sobie pozostałe. Człowiek prowadzący zdrowy styl życia to taki, który jest życiowym optymistą, odbieranym przez innych jako człowiek sukcesu. Dzięki temu jest osobą atrakcyjną dla innych, posiadającą wielu przyjaciół. Jest mu po prostu łatwiej żyć.

Katnova

Z marzeń o lepszej sylwetce założyłam bloga, w którym dzielę się z Czytelnikami swoimi doświadczeniami, a także eksperymentami kulinarnymi oraz własnymi przemyśleniami, mniej lub bardziej w strefie fit&healthy;). Lubię kuchnię prostą, lekką a zarazem różnorodną, taką która jest ucztą dla podniebienia, a jednocześnie służy mojemu zdrowiu.
Nie jestem ekspertem kulinarnym, lecz jedną z tysięcy kobiet, które odnajdują przyjemność z gotowania. Wychodzę z założenia, że zdrowe odżywianie to nie aktualny trend w modzie, to nie weganizm, paleo, dieta białkowa, bezglutenowa czy niskotłuszczowa, lecz jest to świadoma umiejętność łączenia tych wszystkich składowych na jednym talerzu zwanym zdrowym odżywianiem.
Jestem przeciwniczką haseł „schudnij 10 kg w tydzień, wystarczy tylko..”, „wyrzeźbij swoje ciało w dwa tygodnie, wystarczy tylko”..wystarczy tylko, albo aż, cierpliwość, determinacja i systematyczność, a także silna wola i chęć zmiany na lepsze, i to właśnie moja recepta na sukces w każdej dziedzinie życia.

Skomentuj

Zostaw komentarz